Oryginalne meble ogrodowe

Meble ogrodowe narażone są na wiele czynników zewnętrznych, dlatego cechuje je ogromna wytrzymałość, odporność na deszcz, wiatr, śnieg, słońce i promieniowanie UV. Mało kto zastanawia się nad tym, kupując meble ogrodowe, że są one narażone na tak różne zewnętrzne czynniki atmosferyczne, które są w stanie zniszczyć meble niesamowicie szybko.
Wybierając meble ogrodowe, warto więc zwrócić uwagę przede wszystkim na ich wytrzymałość. Zazwyczaj mamy do wyboru kilka materiałów. Najpopularniejszym jest plastik, który jest przede wszystkim rozwiązaniem tanim. Meble ogrodowe plastikowe są lekkie i łatwo możemy je przenieść. Problemem może być to, że przez ich niewielką masę, wiatr może je łatwo strącić i przewrócić. Zastanów się więc, czy chcesz je regularnie chować do domu – jeśli tak, lekkość będzie zaletą; jeśli nie, wadą. Plastik niestety też dość szybko się niszczy, a po dwóch czy trzech sezonach krzesła robią się po prostu brzydkie, mimo że wciąż można je wykorzystywać nie jako meble, na których będziemy sadzać gości, ale np. do zadań, w których krzesła nie muszą być piękne, ale wytrzymałe.
Możesz także kupić krzesła w całości wykonane z drewna, co jest nie najgorszym rozwiązaniem. Są one wytrzymałe, a odpowiednia farba spowoduje, że staną się odporne zarówno na działanie wilgoci, jak i promieni UV – słońce wbrew pozorom też niszczy bardzo meble.
Wydawać by się mogło, że meble tarasowe nie są narażone na wilgoć, nic bardziej mylnego! Nawet jeśli deszcz czy śnieg nie padają bezpośrednio na nie, bo przecież często chowamy je pod jakimś daszkiem i wydaje nam się, że są chronione, to i tak opady często zasiekają, a niestety wilgoć na zewnątrz jest po prostu większa niż wewnątrz budynku. W związku z tym drewno musi być do tego dostosowane i odpowiednio często impregnowane. Może się także zdarzyć, że meble pokryją się porostami, wówczas wystarczy je porządnie umyć papierem ściernym, po paru sezonach na nowo pomalować odpowiednią farbą.
Możemy więc stwierdzić, że drewno jest zdecydowanie najlepszym materiałem. Ba! Jeżeli chcemy zaszaleć możemy zrobić własne!
Meble ogrodowe drewniane – jak zrobić?
Bardzo prosto, a opcji jest wiele. Możemy pójść na łatwiznę i wykonać meble ze zwyczajnych palet, które możemy kupić w każdym składzie czy hurtowni z materiałami budowlanymi. Meble z palet są teraz wyjątkowo modne, a trend ten jest zauważany od kilku lat, więc nie powinny się szybko znudzić. Nie wierzysz? Przejdź się po lokalnych kawiarniach? Na pewno dostrzeżesz masę ławeczek i stolików wykonanych z palet!
Decydujemy się na meble ogrodowe drewniane – jak zrobić je z palet? Po prostu układamy trzy palety jedna na drugiej – to będzie nasz stół, natomiast dwie palety jedna na drugiej i ewentualnie trzecia prostopadle z tyłu służąca za oparcie – to świetna kanapa. Aby wygodniej się siedziało, kiedy zaprosisz gości, możesz zaopatrzyć się w specjalne poduszki przywiązywane do palety, które będziesz kładł na swojej kanapie. Dzięki temu będzie wygodniej!
Nie zapomnij o przejechaniu palet papierem ściernym, żeby nikt nie wbił sobie drzazgi, i o ewentualnej konserwacji, aby meble przetrwały jak najdłużej.
Oczywiście możesz chcieć wykonać meble zupełnie inne, wszystko zależy od Twojego pomysłu i wizji. Inspiracją oczywiście może być wszystko. Osobiście polecam, o ile masz taką możliwość, pochodzić po starych schroniskach górskich, w których niektóre stare drewniane meble są niesamowite i mogą stanowić doskonałą inspirację do Twoich mebli.
Niektórym podoba się równe drewno, wykonane dokładnie i opracowane. Inni ludzie, kiedy meble mają w sobie „to coś” i nie są takie dokładne.
Warto rozważyć, jakie drewno chcemy wykorzystać. Jeśli kupujemy gotowe deski, najtańsze będzie drewno z drzew iglastych: z drewna sosnowego czy z drewna modrzewiowego. Będzie to zdecydowanie wersja budżetowa, ale jeśli ktoś chce zainwestować więcej, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest drewno twardsze: drewno dębowe czy jesionowe.
Jeżeli nie chcemy decydować się na zakup gotowych desek, a chcemy wykonać coś nieco bardziej artystycznego, to sami możemy poszukać kawałków drewna, które będą nadawać się na meble. Możemy spróbować np. zwrócić się do nadleśnictwa, aby wskazało nam drzewa, które będziemy mogli ściąć.
Stół wykonany z pnia drzewa to naprawdę klimatyczny mebel na długie letnie posiadówki przy ognisku. Dzięki niemu na pewno zaimponujesz sąsiadom! A gruby pień z wyciętym miejscem do siedzenia, to doskonały fotel, jaki możesz samemu wykonać za pomocą piły spalinowej.
Oczywiście ogrodowe meble drewniane możesz zrobić także ze starego drewna, nie trzeba specjalnie ścinać do tego drzew. Leżące w lesie kawałki drewna czy wyrzucone przez morze klocki stanowić mogą świetną inspirację do własnych eksperymentów. Takie drewno, o ile nie jest totalnie zgniłe, możesz zakonserwować. W dzisiejszych czasach jest tak dużo preparatów i specjalnych farb do wzmacniania drewna, że jego wytrzymałość na pewno wzrośnie do satysfakcjonującego Cię poziomu.
Wykonać z drewna możemy dosłownie wszystko, hamuje Cię tylko własna kreatywność – i umiejętności, aczkolwiek z pomocą przychodzi masa poradników dla majsterkowiczów, a przecież meble można także zawsze mówić.
Inspiracji można szukać wszędzie, choć my polecamy szukać ich wśród natury.
Co poza stołem i krzesłami można wykonać z drewna? Np. leżaki – o przeróżnych kształtach. Stanowią one doskonałe miejsce do odpoczynku przez cały rok. Także ławki, na których można usiąść, czy ogromne skrzynie, w których będziemy chować rzeczy.
Projektując np. huśtawkę, pamiętaj, aby była bezpieczna!
Drewno możesz zaaranżować po swojemu, sam dobierasz kolor farby, możesz dodać wiele ozdób. Nie ma żadnych ograniczeń! Czy będą wielokolorowe czy może pomalowane jedynie lakierem bezbarwnym? Pamiętaj, że mają się podobać przede wszystkim Tobie, a oryginalność jest ostatnio w modzie – nie ma sensu więc niczym się specjalnie przejmować, Twoi znajomi na pewno będą zachwyceni, niezależnie od tego, w jaki sposób je ozdobisz. No to co? Do dzieła! Lato się zbliża.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here