Modne aranżacje okien w salonie - Jak wybrać żaluzje do salonu

Żaluzje do salonu są nie tylko praktycznym, ale również bardzo dekoracyjnym dodatkiem w każdym domu lub mieszkaniu. Zapewniają komfort, zaciemniając pomieszczenie i chroniąc je przed nadmiernym nasłonecznieniem, a także pozwalają stworzyć estetyczne aranżacje okien w salonie. Jak wybrać żaluzje wewnętrzne do salonu? Który model wybrać, by salon był nie tylko funkcjonalny, ale też ciekawy wizualnie? Sprawdź poniższe porady.

  1. Żaluzje okienne wewnętrzne rodzaje
  2. Z jakiego materiału są wykonane żaluzje?
  3. Jak wybrać żaluzje do salonu?

Żaluzje okienne wewnętrzne rodzaje

Jeśli chodzi o żaluzje okienne wewnętrzne rodzaje dostępne na rynku są tak różnorodne, że z łatwością każdy może dopasować odpowiedni model do stylistyki danego wnętrza oraz własnego gustu. Rodzaje żaluzji obejmują więc modele pionowe, plisowane oraz tzw. panel truck. Czym charakteryzuje się każdy rodzaj?

Żaluzje pionowe są inaczej nazywane „verticalami”. Składają się z pasów pionowych oraz solidnej szyny ze specjalnym mechanizmem. Pasy są wykonane z wysokiej jakości tkanin, a dzięki ich szerokiej gamie wzorniczej i kolorystycznej, z powodzeniem wpasują się dowolną stylistykę salonu. Przede wszystkim jednak żaluzje te skutecznie chronią przed słońcem, a ponadto są trwałe, solidne, proste w obsłudze i niewymagające specjalnych zabiegów czyszczących.

Żaluzje plisowane to z kolei ciekawa propozycja dla osób poszukujących do wnętrza oryginalnych i niebanalnych rozwiązań. Są one ponadto bardzo funkcjonalne. Mogą być prane i czyszczone w wodzie. Podobnie jak modele pionowe, są również dostępne w bogatej gamie barwnej i wzorniczej.

Żaluzje panel truck pozwalają na wygodne i skuteczne zasłanianie nawet bardzo dużych powierzchni okiennych. Ich wielką zaletą jest ciekawy, niebanalny wygląd. Zbudowane są z atrakcyjnych wizualnie paneli, przez co wprowadzają do wnętrza nowoczesny i oryginalny styl. Ich konstrukcja i użyteczność są tak duże, że z powodzeniem mogą być stosowane nawet jako ścianki działowe w pomieszczeniach.

Z jakiego materiału są wykonane żaluzje?

Poza omówionym powyżej podziałem ze względu na wygląd i konstrukcję żaluzji, wyróżnia się również kilka rodzajów w oparciu o materiał, z którego są wykonane.

Żaluzje bambusowe są polecanym wyborem dla osób ceniących proste, ekologiczne rozwiązania. Ich zaletą jest stylowy, naturalny wygląd, spora paleta kolorystyczna oraz zwarta struktura nieprzepuszczająca światła. Sprawdzą się jednak nie tylko w klasycznych, ale również nowoczesnych i eklektycznych pomieszczeniach.

Żaluzje drewniane – jak sama nazwa wskazuje – wykonane są z kolei z drewna. Składają się z drewnianych listewek, maskownicy, pokrętła oraz sznurka do podnoszenia. Cieszą się szczególną popularnością w ostatnim czasie ze względu na oryginalny wygląd. Świetnie komponują się z każdym wnętrzem, nadając mu naturalności. Są proste w obsłudze, funkcjonalne i dobrze chroniące przed dużym nasłonecznieniem. Mogą być montowane w oknach plastikowych, drewnianych i aluminiowych. Sprawiają, że pokój nabiera ciepłego, przytulnego wyglądu.

Ostatni rodzaj, czyli żaluzje aluminiowe to standardowe, zakładane od wielu lat w polskich domach modele, cieszące się do dziś sporą popularnością. Są trwałe, użyteczne i dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej, począwszy od bieli, przez kolor żółty, czerwony, zielony, niebieski, brązowy, aż po czarny. Są łatwe w obsłudze i pielęgnacji oraz dają duże możliwości aranżacyjne. Ze względu na swój „surowy” wygląd, sprawdzą się przede wszystkim w nowoczesnych, minimalistycznych czy industrialnych wnętrzach.

Jak wybrać żaluzje do salonu?

Wybór żaluzji do salonu nie jest prosty. Ze względu na szeroki asortyment form i materiałów, z których wykonywane są te akcesoria, decyzja o wyborze jednego typu i barwy żaluzji może być bardzo trudna. Jak wybrać żaluzje do salonu? Podejmując decyzję o wyborze konkretnego modelu, dobrze jest wcześniej zastanowić się, do czego tak naprawdę żaluzje są potrzebne. Jeśli mają spełniać przede wszystkim funkcję dekoracyjną, to z pewnością modele drewniane czy panel truck będą polecanym rozwiązaniem. Nadadzą one wnętrzu ciekawego wyglądu. Jeżeli natomiast położenie salonu sprawia, że przez większą część dnia (a zwłaszcza rano, gdy słońce świeci najjaśniej) jest on bardzo mocno nasłoneczniony, przez co funkcjonowanie, spanie czy praca w nim jest trudna lub nawet niemożliwa, należy brać pod uwagę przede wszystkim użyteczność żaluzji. Najlepiej, by były one w ciemniejszych kolorach, ponieważ dzięki temu będą skuteczniej chroniły pokój przed promieniami słońca. Jeśli chodzi natomiast o materiał, z którego są wykonane, to z zadaniem ochronnym powinny poradzić sobie zarówno bambusowe i drewniane, jak też klasyczne aluminiowe żaluzje do okien w salonie. Szeroki wybór żaluzji i rolet okiennych znajdziesz w ofercie sklepu Castorama – https://www.castorama.pl/produkty/urzadzanie/dekoracja-okna/rolety.html.

Jak można więc zauważyć, szeroka gama żaluzji do salonu sprawia, że wybór konkretnego modelu nie jest łatwym zadaniem, jednakże przedstawione wyżej porady i informacje z pewnością pomogą ci w podjęciu najlepszej możliwej decyzji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here