Jak zaaranżować nowoczesną łazienkę?

Mało kto przejmuje się wyglądem łazienki – a to jednak duży błąd. Mimo iż nie jest to jakieś reprezentacyjne pomieszczenie, każdy codziennie z niego korzysta i robi to dosłownie bez przerwy. Niektóre domowe łazienki potrafią być zresztą tak przepiękne i tak bardzo przypominać te hotelowe, że wręcz zachęcają do przygotowywania sobie domowego spa i przykładania się do dbania o swoją skórę i jednocześnie cały wygląd. Dobrze zaprojektowane i funkcjonalnie wyposażone stają się niesamowicie użytecznymi pomieszczeniami. Podnoszą komfort życia domowników, umożliwiając im wykonanie tych wszystkich czynności związanych z dbaniem o higienę lub wygląd w bezpiecznych i przyjaznych warunkach. Łazienkę warto zaprojektować z taką samą dbałością, z jaką zwykle aranżuje się sypialnie, salony i inne pokoje dziennie. Należy wykreować z niej miejsce praktyczne i estetyczne, mogąc również nadać jej niepowtarzalnego charakteru wynikającego z jej oryginalnej wizualności. Nowoczesne łazienki ostatnio królują na targach wnętrzarskich, dlatego to o nich marzą ludzie żyjący w dzisiejszych czasach. A jak się je projektuje? Czy da się je utworzyć z miejsca, które zostało już zaprojektowane w stylu klasycznym i w żadnym wypadku nie kojarzy się z nowatorskimi trendami?

Taka nowoczesna łazienka nie musi być wcale „przedłużeniem” równie nowatorskiego domu. Nikt nie powiedział, że wszystkie pomieszczenia występujące w budynku mieszkalnym mają wyróżniać się identycznym stylem. Jeśli tak będzie, na pewno stworzą one zgraną całość, jednakże takie jedno pomieszczenie odróżniające się swoim wyglądem może ciekawie urozmaicić wygląd całego mieszkania lub domu. To też oznacza, że nowoczesna łazienka dopasuje się nawet do najbardziej klasycznych pomieszczeń. Spełni wymagania wszystkich domowników i sprosta ich potrzebom oraz funkcjom samego pomieszczenia. Mało który człowiek regularnie zmienia wygląd swojej łazienki, dlatego jest to jedno z tych pomieszczeń, którego aranżację należy jak najlepiej i jak najdokładniej zaplanować. Prawdopodobnie nie będzie ona zmieniana przez następnych kilka lat. Podobnie dzieje się z kuchniami, które gdy raz zostaną zaprojektowane, w takiej postaci muszą być użytkowane przez swoich domowników. Trzeba więc liczyć się z tym, że jeśli łazienka nie zostanie odpowiednio zaaranżowana, trudno będzie później jakkolwiek to zmienić. Ta nowoczesna powinna jednak bez problemu przetrwać próbę czasu.

Łazienki, mimo swojego niewielkiego metrażu, zazwyczaj pozwalają swoim użytkownikom na wydzielenie w nich przynajmniej kilku praktycznych stref. Warto o nich pomyśleć i rozważyć podzielenie pomieszczenia na parę praktycznych części. Każda z nich będzie mieć inne, konkretne przeznaczenie. Rozkładając całą łazienkę na poszczególne partie, łatwiej można ją też aranżować. Nie trzeba zajmować się wszystkim naraz. Najpierw człowiek planuje pierwszą jej strefę, a potem dopiero, gdy ta zostanie perfekcyjnie ukończona, przechodzi do następnej. Oczywiście w każdej takiej oddzielnej sferze pojawią się pewne urządzenia sanitarne, drobniejsze akcesoria oraz ewentualne elementy dekoracyjne (teoretycznie można z nich zrezygnować, ale to jednak one nadają pomieszczeniom konkretnej stylistyki). Ogólnie rzecz biorąc to od wyboru urządzeń sanitarnych powinno się rozpoczynać aranżowanie łazienek. Mimo iż dawniej niemalże zawsze wyglądały one dokładnie tak samo, dziś to one wręcz narzucają konkretną stylistykę – jeśli są białe i stonowane, należy je łączyć z trendami skandynawskimi, a jeżeli występują na nich liczne małe elementy dekoracyjne, powinno się je zestawiać z aranżacjami klasycznymi, wręcz luksusowymi. A co z łazienką nowoczesną? Jaki typ urządzeń sanitarnych właśnie w niej może najlepiej się sprawdzić?

Po pierwsze – na pewno będą to urządzenia o stonowanej i dość prostej i mało intensywnej barwie. Co prawda nawet stylistyka nowoczesna polubiła się z mocniejszymi kolorami i chętnie korzysta z tonacji żywych i bardzo energetycznych, ale jednak tego rodzaju barwy w samych łazienkach niekoniecznie dobrze się sprawdzają. To pomieszczenie musi być przecież szczególnie higieniczne. Taki wygląd zapewni mu komplet urządzeń sanitarnych w jasnej standardowej barwie. Wszystkie jego elementy powinny do siebie perfekcyjnie pasować, dlatego najlepiej po prostu sięgnąć po gotowy już zestaw urządzeń i nie martwić się tym, że kolor umywalki nie będzie do końca współgrać z barwą bidetu. Niestety w gotowych już zestawach urządzeń sanitarnych brakuje przeważnie paru niezbędnych wyrobów. Nie zawierają one bowiem brodzików ani wanien, dlatego te należy niestety kupować oddzielnie. Najlepiej zatem na samym początku sięgnąć po zestaw pozostałych urządzeń sanitarnych i albo zapamiętać, jak one wyglądają, albo zrobić sobie ich zdjęcie, by potem oprzeć się na nich podczas wybierania kolejnych sprzętów. Jeżeli cała ceramika ma klasyczne i geometryczne kształty, w takim stylu powinna zostać też utrzymana sama wanna. Spójność to podstawa udanej aranżacji. Nie może jej zabraknąć nawet w nowoczesnym stylu.

Skoro jednak nowoczesne łazienki nie powalają swoimi oryginalnymi i nietypowymi urządzeniami sanitarnymi, coś innego musi sprawiać, że wyglądają one tak cudownie, iż każdy chce je przygotować w swoim domu. Zaskakują bowiem elementami dekoracyjnymi. Nie są one tak typowe i standardowe jak w przypadku większości klasycznych pomieszczeń. W nowoczesnych łazienkach nie zawsze występują typowe dywaniki umieszczane na podłogach. Co prawda są one praktyczne, ale zasłaniają niemalże całą podłogę, która potrafi być jedną z największych dekoracji nowocześniejszych pomieszczeń. Ważną rolę odgrywa w nich również oświetlenie. Lampy dobierane do nowoczesnych łazienek zachwycają swoimi abstrakcyjnymi wręcz kształtami. W żadnym wypadku nie są to proste plafony czy maleńkie punkty oświetleniowe. Żyrandol składający się drobnych kryształków i powieszony tuż nad samą wanną też może rewelacyjnie się sprawdzić – takie wariacje są jak najbardziej na topie i to one stają się domeną nowoczesnego stylu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here