Zbiorniki na deszczówkę to rozwiązanie popularne i często stosowane przez właścicieli gospodarstw domowych. Jest to świetny sposób na obniżenie kosztów związanych z prowadzeniem domu – przede wszystkim tych wynikających z zużycia wody. Mówiąc wprost – deszczówka to woda darmowa, za którą nie musisz płacić, a którą możesz wykorzystać do różnych celów gospodarczych. Poniżej rozwijamy temat zbiorników na deszczówkę – dowiesz się do jakich celów możesz wykorzystać wodę deszczową oraz jaki zbiornik wybrać, jeśli zależy ci na uzyskaniu wielu galonów deszczówki.
Deszczówka – najpopularniejsze sposoby na wykorzystanie wody opadowej
Deszczówka to stosunkowo czysta woda, która nadaje się do wykonywania wielu rozmaitych prac gospodarczych. Najczęściej, wykorzystywany jest podczas prac ogrodowych – przede wszystkim w podlewaniu kwiatków. Im więcej masz rabatek wymagających nawodnienia, tym więcej będziesz musiał zużyć wody. Oczywistą sprawą jest, że używanie wody z kanalizacji miejskiej może niepotrzebnie windować wydatki w górę. Dlatego woda deszczowa będzie o wiele lepszym wyborem.
Ponadto, wodę deszczową można wykorzystać do różnych innych prac związanych z myciem i czyszczeniem urządzeń i rozmaitych przedmiotów. Jakich? Najczęściej – do mycia samochodu. Niestety, ale dokładne wypolerowanie swojego pojazdu wymaga zużycia wielu litrów wody. Dlatego, by nie musieć za nią płacić, warto korzystać właśnie z deszczówki. Również narzędzia ogrodowe, a nawet meble ogrodowe – wykonane ze sztucznych, lekkich materiałów, np. rattanu lub technorattanu. Korzystając z deszczówki, możesz również oporządzić taras, wymyć podłoże brukowane. Niektórzy nawet – z uwagi na niską zawartość wapnia w wodzie deszczowej – wykorzystują ją do prania.
Zbiorniki na deszczówkę – jaki wybrać, gdy liczy się rozmiar?
Im większe jest dane gospodarstwo domowe, tym więcej wody będzie ono zużywać. Dlatego jeśli poszukujesz zbiorników naprawdę dużych, warto sięgnąć po rozwiązania betonowe. Betonowy zbiornik na deszczówkę 10000l to obecnie jeden z najchętniej wybieranych modeli dedykowanych dla domów rodzinnych.
Zaletą zbiorników betonowych jest miejsce ich montażu. Są wprowadzane w ziemię, na bezpieczną głębokość, gdzie nie będzie zagrażać w żaden sposób domownikom, ani nie będą narażone na szkodliwe oddziaływania. Z uwagi na odporność betonu na wpływ czynników zewnętrznych, przechowywana wewnątrz woda jest bezpieczna w czasie użytkowania i nie ulega zagrzaniu, ani zamarznięciu (w okresie zimowym).
Wiele zalet zbiorników betonowych wynika z samego faktu, że są one wprowadzane w głąb ziemi. Dzięki temu nie zajmują niepotrzebnie miejsca na twoim podwórku, ani nie szpecą jego wyglądu. Są pod tym względem o wiele lepszym wyborem niż zbiorniki naziemne, które najczęściej stawia się w bezpośrednim sąsiedztwie ściany domu, garażu lub innej zabudowy.
Warto przy tym podkreślić, że podobnie jak zbiorniki naziemne, zbiorniki betonowe można łączyć w baterie, tworząc bardziej rozbudowane, większe ciągi. W ten sposób możesz stworzyć zbiornik, który będzie odpowiadał twoim wymaganiom i będzie w stanie pomieścić przewidzianą ilość deszczówki.