Wybór mebli łazienkowych

Łazienka to pomieszczenie, które w każdym domu kojarzy się z higieną, jak również z intymnością i relaksem. Ważne zatem, by urządzić je w przyjemnym dla siebie klimacie. W łazience też, poza kąpielą, prysznicem i rozmaitymi zabiegami pielęgnacyjnymi, wykonuje się również inne czynności, np. pranie. Całość musi być więc z jednej strony zagospodarowana funkcjonalnie, a z drugiej zaaranżowana w miłym dla oka wydaniu. Meble do łazienki stanowią jeden z głównych czynników decydujących o ostatecznym wyglądzie tej strefy.

Myśląc o meblach do mieszkania, zwykle do głowy przychodzi wyposażenie sypialni czy salonu. Jednak nie tylko kanapy, łóżka, stoły, fotele, narożniki czy krzesła są konieczne przy urządzaniu domu. Wiele osób zapomina, że ważne są także meble do łazienki. Ich wybór bywa często dużym wyzwaniem. Pomieszczenie to, zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach, nie ma zbyt dużych wymiarów. Do tego dochodzi kolejna sprawa – w łazience nie można ustawić poszczególnych elementów wedle uznania, jak np. w pokoju dziennym czy sypialni. Trzeba brać pod uwagę całą hydraulikę, a więc rury, odpływy, miejsce na wannę czy kabinę prysznicową, umywalkę, a także gniazda elektryczne, do których podłączona może być pralka czy suszarka. Wszystko to trzeba mieć zatem dokładnie wymierzone i ustalone zgodnie z planem pomieszczenia. Aranżowanie łazienki nie jest jak widać tak proste, jak mogłoby się wydawać. Do tego trzeba zadbać o to, by było wygodnie. Mała ilość miejsca daje ograniczenia, czasem wymaga to naprawdę niezłego główkowania, by w efekcie wnętrze nie przypominało zastawionej klitki. Spore grono osób korzysta wtedy z porad fachowca. Architekt udziela wskazówek i wykonuje projekt, by wszystkie sprzęty i meble do łazienki były rozmieszczone w możliwie najdogodniejszej formie.

Jakie meble do łazienki są potrzebne do jej urządzenia? Na pewno niezbędne są szafki. Zwykle przynajmniej jedna z nich znajduje się pod umywalką. Często kupuje się je razem, w zestawie, co jest na pewno dobrą opcją, bardzo ułatwiającą zaaranżowanie całości. Dodatkowe szafki mogą być w wersji wolnostojącej w bezpośrednim sąsiedztwie umywalki lub w innym miejscu. Często też w łazienkach stosuje się modele wiszące. Trzeba jednak podejść do tego rozsądnie. W maleńkich pomieszczeniach może to dawać negatywny efekt i dodatkowo pomniejszać przestrzeń, a ponadto stanowić niebezpieczeństwo. O taką szafkę nietrudno się bowiem uderzyć. Lepiej zrezygnować z montowania takiego mebla tuż nad wanną, w której zażywać się będzie długich kąpieli, jak również tuż nad sedesem (o ile łazienka jest połączona z toaletą, co nie jest regułą).

Meble do łazienki nie powinny także stać na tyle blisko wanny czy kabiny prysznicowej, by powodować utrudnienie przy wchodzeniu czy wychodzeniu. Oczywiście ilość szafek i ich wielkość to sprawa zależna od potrzeb każdej rodziny. Wybierając je, warto mieć na uwadze to, co planuje się w nich przechowywać. Meble do łazienki zazwyczaj powinny móc pomieścić kosmetyki, produkty chemiczne, detergenty, przybory do pielęgnacji (szczotki, suszarki, lokówki, prostownice, golarki, maszynki itp.). Wiele osób trzyma w nich również ręczniki, ściereczki, piżamy, szlafroki. Trzeba także znaleźć miejsce na proszek do prania, płyn do płukania, papier toaletowy, wiadro, miskę czy zapas mydła. Osoba, która mieszka samotnie, będzie potrzebować znacznie mniej rzeczy niż kilkuosobowa rodzina. Nie warto zatem kupować zbyt wielu szafek, by pomieszczenie nie sprawiało wrażenia przeładowanego rozmaitymi, czasem zbędnymi meblami, które zabiorą przestrzeń i utrudnią swobodne poruszanie się po całej łazience.

Poza szafkami, czasem trzeba zdecydować się na inne meble do łazienki. Wiele osób kupuje półkę, niekiedy z lustrem, do zamontowania nad umywalką. Przydaje się ona również przy wannie lub kabinie prysznicowej. Półka bywa pomocna do przechowywania podstawowych, często stosowanych kosmetyków. Większość ludzi lubi mieć pod ręką szampon, balsam, odżywkę, piankę do golenia czy pastę i szczotkę. Kobiety często stawiają na niej kosmetyczkę z przyborami do wykonywania codziennego makijażu. Półka sprawia, że nie trzeba za każdym razem chować i wyjmować najpotrzebniejszych produktów. Z drugiej strony w mniejszych pomieszczeniach może powodować to wrażenie ogólnego nieładu. Wtedy lepiej produkty te przechowywać w zamykanej szafce czy w szufladzie, gdzie nie będą dla nikogo widoczne z zewnątrz. Czasem zamiast półki wystarczy przestrzeń na szafce przy umywalce. Można na niej postawić pojemnik z mydłem oraz pastę i szczoteczki.

Meble do łazienki wybierane są oczywiście pod kątem tego, jak się prezentują oraz czy odpowiadają wizualnie domownikom. Poza ich stylem, kolorem, wymiarem, formą, trzeba zwrócić jednak uwagę na inne czynniki. Łazienka to szczególne pomieszczenie – często jest w nim para wodna, a w rezultacie wilgoć. Ta z kolei może powodować różne uszkodzenia, odkształcenia, zacieki czy plamy. Nie są one estetyczne, dlatego meble do łazienki powinny być odporne na tego typu działanie. Trzeba zatem postawić na solidne modele sprawdzonych firm, które cieszą się dobrą opinią. Ich najważniejszą cechą powinna być trwałość i duża odporność na wodę.

Trzeba pamiętać, że meble do łazienki, choć bardzo ważne, powinny być uzupełnione innymi elementami aranżacyjnymi. Głównym z nich jest oświetlenie, które potrafi zdziałać cuda, zwłaszcza w niedużych pomieszczeniach. Nadaje miłej aury, wprowadza nastrój, optycznie powiększa, a także sprawia, że meble do łazienki mogą prezentować się jeszcze lepiej. Poza tym warto zadbać również o przyjemne ozdoby, jak eleganckie pojemniki na produkty, dozowniki, flakony, świece zapachowe, kamyczki, muszle, a nawet obrazki, zdjęcia czy plakaty. Wszystkie meble do łazienki, jak również dodatki, dekoracje i inne elementy designerskie, można kupić w salonach wnętrz. Sklepy te dostępne są także w sieci, zatem nie zawsze konieczna jest wizyta w stacjonarnym punkcie. W przypadku, gdy w grę wchodzą meble do łazienki na zamówienie, warto całość dokładnie omówić z usługodawcą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here