Wybierz wystrój okien odpowiednio do aranżacji pomieszczenia

Proszę wyobrazić sobie wystrój nowo wybudowanego domu bez dekoracji okien. Czy aranżacja pomieszczenia bez uwzględnienia odpowiednio dobranego wystroju okien byłaby kompletna? Przy aranżacji wnętrz mamy do czynienia z wieloma czynnikami, wpływającymi na zastosowanie przysłon okiennych, jednak to, czy wybierzemy rolety, żaluzje czy też zasłony, zależy od indywidualnych upodobań i całościowej koncepcji aranżacji. Wystrój okien powinien odpowiadać przede wszystkim stylowi, który chcemy utrzymać w pomieszczeniu, ale również pełnić funkcje użytkowe, ochraniając wnętrze od wścibskich spojrzeń sąsiadów lub przechodniów oraz chronić przed nadmiernym przenikaniem promieni słonecznych do pomieszczenia. Wystrój okien ma ogromne znaczenie dla stylu wnętrza, dlatego warto starannie zaplanować jego koncepcję w każdym pomieszczeniu. Decyzję ułatwi zapoznanie się z ofertą któregoś z renomowanych dystrybutorów osłon okiennych (np. firmy Winrol – https://www.winrol.com.pl/). Warto wiedzieć, jakie możliwości aranżacyjne stwarza nam rynek.

Nowoczesny wystrój okien w minimalistycznych wnętrzach

W minimalistycznie urządzonym wnętrzu, w którym królują proste, surowe kształty oraz brak ozdób, bibelotów, różnorodności kolorów i kształtów, warto dopasować żaluzje, nawiązujące rodzajem materiału i kolorystyką do pozostałych elementów wystroju. Minimalistyczne żaluzje doskonale wkomponują się w prostotę aranżacji, harmonizując wystrój okna z aranżacją salonu, kuchni lub sypialni. Drewniane żaluzje sprawdzą się tam, gdzie drewno gra pierwsze skrzypce. Dobrany na zasadzie jednolitości jego odcień, nawiązujący do stolarki okiennej oraz elementów wyposażenia, nada pomieszczeniu charakteru idealnie skomponowanej całości. Do takiej bazy można dobrać dodatki kolorystyczne w minimalistycznej formie. Metalowe żaluzje świetnie łączą się ze stalą nierdzewną, obecną w kuchni oraz surowym betonem, modnym w prostych aranżacjach wnętrz oraz na zewnątrz. Żaluzje metalowe sprawdzą się również w łazience, zapewniając intymność.

W tradycyjnej odsłonie lub łącząc koncepcje

We wnętrzach o kolorystyce, utrzymanej w ciepłych odcieniach, doskonale sprawdzą się zasłony, które nadadzą wnętrzu przytulności. Gustowne, zaciemniające zasłony doskonale prezentują się w sypialni i w salonie, stwarzając wyjątkowy nastrój oraz chroniąc przed słońcem w dzień i światłem księżyca w nocy. Zasłony można dobrać w kolorystyce, odpowiadającej wystrojowi lub dowolnie komponować styl wnętrza, w zależności od pory roku. Dobór kolorystyki zasłon wpływa na charakter wystroju pomieszczenia. Jeżeli zdecydujemy się na zasłony w odcieniach szarości, nadamy wnętrzu surowego klimatu, a nowoczesna aranżacja zostanie wyeksponowana. Zasłony w ciepłych odcieniach wzmocnią wrażenie wnętrza tradycyjnego, bogatego w tekstylia i dekoracje.

winrol

Zasłony możemy zawiesić na ozdobnym bądź prostym karniszu oraz szynie, chowanej w zabudowie gipsowo – kartonowej. Połączeniem stylu nowoczesnego z tradycyjnym jest zastosowanie rolet w wystroju okien. Tekstylne rolety doskonale eksponują kolorystykę, w jakiej utrzymane jest wnętrze, natomiast rolety dzień/noc nadadzą pomieszczeniu minimalizmu i nowoczesności. Rolety rzymskie staną się kompromisem pomiędzy tradycyjnymi firanami i nowoczesnymi roletami. Pomysłów można stosować wiele, warto więc wziąć pod uwagę względy praktyczne. W pomieszczeniach, w których brakuje światła naturalnego, warto wybrać wystrój okien, nie ograniczający jego dopływu. W miejscach, gdzie promienie zakłócają funkcjonowanie, warto przysłonić je roletami lub zasłonami.

Opracowanie: Alicja Błysk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here