Uchwyty do mebli

Meble to jeden z głównych elementów w aranżacji każdego pomieszczenia. Dotyczy to zarówno pomieszczeń dziennych, jak i sanitarnych. Wbrew jednak pozorom, na samym wyborze mebli sprawa się nie kończy. Nie mniejszy wpływ na wygląd pomieszczeń mają zamontowane na ich frontach uchwyty, które potrafią być niezwykle estetyczne i eleganckie. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem uchwytów do nowych mebli, lub pragniesz odświeżyć wygląd pomieszczenia poprzez wymianę uchwytów w meblach starych, poniżej doradzamy na jakie warto się zdecydować.  

Uchwyty do mebli – jakie wybrać, by nie żałować?

Uchwyty do mebli to często i niesłusznie przeoczane elementy w umeblowaniu. Wbrew temu co się nam może wydawać, mają one znaczny wpływ na uzyskiwany rezultat aranżacyjny. Dlatego, wybierając meble warto pamiętać również o tym elemencie ich konstrukcji.

Najczęściej, wybieramy uchwyty wykonane z metalu, drewna, tworzyw sztucznych lub ceramiki. Wśród metali – niezwykle popularne są uchwyty chromowane oraz aluminiowe, o gładkiej, połyskliwiej powierzchni. Dobrym wyborem są również uchwyty mosiężne, które pasują do aranżacji eleganckich.

Przeglądając dostępne kształty, zauważyć można obecność zarówno klasycznych jak i nowoczesnych fasonów. Oprócz gałek, uchwytów muszlowych czy krawędziowych występują również uchwyty typu T-bar, L-bar, uchwyty wielopunktowe, a nawet – naśladujące dawne stylizacje – kołatki. Z ich rozbudowaną ofertą możesz zapoznać się w sklepie internetowym Skandynawskie Uchwyty.

Jak dobrać uchwyty do frontów mebli?

Wybór uchwytu do mebli to sprawa dość indywidualna. Najczęściej, bierzemy pod uwagę własne preferencje estetyczne oraz sposób zaaranżowania pomieszczenia, w którym zastosujemy uchwyty. Odmienne typy uchwytów wybierzemy do pomieszczeń urządzonych w stylu dworskim, bogatym, inne w pomieszczeniach o aranżacji minimalistycznej lub nowoczesnej, a jeszcze inne – w pomieszczeniach w stylu rustykalnym.

Najczęściej stosowane są dwie strategie doboru uchwytów. Pierwsza opiera się na zasadzie – jaki front, taki uchwyt. Polega na dobieraniu uchwytów wykonanych z takich samych materiałów, z jakich stworzono fronty mebli. Druga stawia na kontrastowe akcenty – na przykład łączenie szkła i metalu, drewna i mosiądzu, plastiku i gumy.

Ponadto, warto dobierać uchwyty do mebli zwracając uwagę na ich kształt. Uchwyty muszelkowe świetnie sprawdzą się w przypadku mebli znajdujących się w pomieszczeniach sanitarnych, kuchni oraz mebli wykonanych z tworzyw sztucznych. Uchwyty typu T-bar oraz L-bar będą pasować do mebli w stylu industrialnym i minimalistycznym – na przykład wykonanych z metalu lub szkła. Świetnie sprawdzą się również w meblach w stylu ikeowskim – o prostych, schludnych frontach.

Polecamy również zwrócić uwagę na powierzchnię uchwytów do mebli, która może być połyskliwa lub matowa. W przypadku uchwytów połyskliwych – będą dodawać meblom i całemu pomieszczeniu elegancji oraz stylu. Najlepiej będą więc pasować do pomieszczeń urządzonych na bogato. Uchwyty o powierzchni matowej są nieco bardziej uniwersalne – pasują do niemal wszystkich nowoczesnych aranżacji.

Radzimy również ostrożne eksperymentowanie z kolorami. Uchwyty kolorowe mogą stanowić wyraźny i atrakcyjny kontrapunkt w wyglądzie mebli, jednak nadmiernie jaskrawy kolor może wywołać efekt odwrotny do zamierzonego, tworząc groteskowe zestawienie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here