Styl skandynawski w Polsce

Od kilku lat w Polsce ogromną popularnością cieszy się styl skandynawski. Meble z Ikei czy też pościel z Jyska ma prawie każdy z nas.
Niewątpliwie w naszym kraju synonimem stylu skandynawskiego jest sieć sklepów Ikea.
Ikea została założona w 1943 roku przez szwedzkiego przemysłowca Ingvara Kamprada. Polska zaczęła swoją wielką przygodę z Ikeą w 1961, kiedy w naszym kraju zaczęto produkować meble z Ikei. Obecnie Polska jest drugim, po Chinach producentem mebli sprzedawanych w tej sieci sklepów na całym świecie.
Pierwszy sklep Ikei w Polsce powstał w 1990 roku w Warszawie, ale można w nim było kupić jedynie dodatki do wystroju wnętrz. Pierwszy sklep oferujący meble powstał dwa lata później. Obecnie na sieć sklepów Ikea w Polsce składają się sklepy w: Bydgoszczy, Gdański, Katowicach, Poznaniu, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Warszawie i Wrocławiu. Dodatkowo w Białymstoku, Bydgoszczy, Kaliszu, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Opolu, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie i Wrocławiu można za opłatą w punkcie odebrać meble z Ikei zamówione przez internet. Oprócz tego w Olsztynie i Gdyni można skorzystać z Ikea Gościnnie, gdzie można np.: razem z pracownikami Ikea zaprojektować swoje meble z Ikei do kuchni.
Same sklepy poza oczywista ofertą jaką są meble z Ikei oferują swoim klientom:
– restaurację serwującą szwedzkie specjały, m.in.: słynne szwedzkie klopsiki,
– sklep spożywczy w którym możemy kupić typowe szwedzkie produkty i niezbędne do przygotowania potraw serwowanych w restauracji ale nie tylko,
– Czarodziejski Las zabaw SMALANDIA – niezwykłe miejsce, gdzie rodzice mogą pod fachowa opieką zostawić swoje pociechy, podczas gdy sami będą wybierać meble z Ikei.
Co jest powodem takiej popularności jaka cieszą się meble z Ikei?
Niewątpliwie są to ciekawy design, bardzo szeroka oraz zróżnicowana oferta. W sklepach Ikea można właściwie umeblować całe mieszkanie, począwszy od przedpokoju, przez salon, sypialnię, pokój do pracy, pokój dziecięcy aż po kuchnię, łazienkę i balkon.
Oprócz tego Ikea ma bardzo różnorodną ofertę, na meble z Ikei mogą sobie pozwolić zarówno lepiej sytuowani jak i osoby o skromnym portfelu. Oczywiście za ceną idzie jakość i nie można porównywać ze sobą tanich, budżetowych mebli z seriami droższymi. Ważne jest to, że nawet osoba kupująca meble z Ikei w wersji budżetowej otrzymuje dobry design.
Zmienia się również mentalność Polaków, nie kupujemy już jednych mebli na całe życie, takich, które w spadku przekażemy wnukom. Lubimy bawić się designem, często zmieniamy wystrój wnętrz, w których przebywamy, częściej wymieniamy też meble.
Cechą charakteryzującą meble z Ikei jest to, że są one sprzedawane w paczkach, do samodzielnego montażu w domu. W internecie krąży ogromna ilość memów przedstawiających ludzi skręcających meble z Ikei, kto choć raz kupił i skręcał te meble z pewnością odnajdzie tam siebie.
Meble w paczkach to oczywiste plusy, ale również sporo minusów.
Niewątpliwym plusem jest łatwość transportu mebli. Choć meble z Ikei można kupić w wielu polskich miastach, to jednak spora ilość klientów przewozi zakupione meble do sąsiednich miejscowości. Paczki, w które zapakowane są meble z Ikei można łatwo układać w bagażniku / przyczepie, dodatkowo kartony zabezpieczają meble przed uszkodzeniem.
Niestety paczki z meblami kryją w sobie również minusy. Jeżeli w naszym mieście mieści się sklep Ikea to pół biedy. Wyobraźmy sobie jednak, że przewieźliśmy nasze zapaczkowane meble z Ikei 200 kilometrów od sklepu i w domu w czasie skręcania okazuje się, że brak jakiejś „śrubki”, któryś z elementów jest uszkodzony albo o zgrozo w paczce jest nie to co powinno. Nawet jeśli zawartość paczki była nieuszkodzona i właściwa to niestety istnieje spore prawdopodobieństwo, ze sami uszkodzimy nasze nowiutkie meble z Ikei podczas skręcania. Nie zajmujemy się tym przecież na co dzień i może się zdarzyć, że coś pójdzie nie tak. Rynek wyczuły tutaj firmy lokalne i po wrzuceniu w przeglądarkę hasła np.: meble z Ikei – skręcanie, z pewnością znajdziemy co najmniej kilka w najbliższej okolicy, gotowych za opłatą wziąć trud składania paczek na siebie. Wtedy pozostaje nam już tylko ustawić, gotowe, skręcone meble z Ikei na wybranym przez nas miejscu i cieszyć się z dokonanego zakupu.
Oprócz samych mebli Ikea kreuje gusta Polaków w dziedzinie dekoracji, ale również doboru koloru ścian w pomieszczeniach. Wystarczy, że w nowym, wydawanym co roku katalogu Ikei pojawi się nowy kolor zaraz pół Polski przemalowuje salony lub sypialnie. Najlepszym przykładem jest katalog na rok 2018, który pokazał na ścianach takie kolory jak np.: ciemny, brudny granat. Na facebookowych grupach zajmujących się wystrojem wnętrz, na których do tego czasu królowały ściany w kolorze białym i wszystkich możliwych odcieniach szarości, zawrzało. Osoby, które akurat odnawiały stare lub urządzały nowe cztery kąty z duma prezentowały ściany w inspirowanym katalogiem kolorze, pozostali podzielili się na dwa obozy: takich którzy już planowali przemalowanie mieszkania oraz tych, którzy postanowili się jeszcze wstrzymać, bo a nóż to tylko chwilowa fanaberia, a im zresztą dopiero wyschła szara sypialnia.
Meble z Ikei są bardzo częstym tematem zapytań na grupach wnętrzarskich. Chętnie oglądamy jak inni zaaranżowali przestrzeń z wykorzystaniem tych mebli, szukamy nowych niecodziennych zastosowań czy też inspiracji jak je przerobić. Ciekawym rozwiązaniem na które wpadli klienci jest na przykład zastosowanie półek na przyprawy jako regałów na książki w dziecięcych pokojach. Forumowicze często wymieniają się również wybranymi zastosowaniami dla regału Kallax, który poza oczywistym pierwotnym przeinaczeniem, jest wykorzystywany jako szafka rtv, dwa słupki z Kallaxa mogą być zestawione jako komplet mebli do przedpokoju, poziomo jako siedzisko w kuchni lub w pokoju dziecięcym.
Często tworzone są również np. takie posty: „Meble z Ikei – najlepsze wybory” lub „Meble z Ikei – odradzam”, przy czym te drugie są z reguły dużo krótsze.
Jeżeli decydujemy się na zmianę wystroju wnętrza i wymianę mebli, a na nasze stare meble z Ikei nie znajdzie się już miejsce, nie powinniśmy mieć większego problemu z ich sprzedażą na bazarkach internetowych.
Oczywiście lokalnych, bo po rozkręceniu meble z Ikei mogą nie nadawać się już po ponownego skręcenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here