Jakie dodatki pasują do ciemnych mebli?

Rozkochaliśmy się ostatnio w jasnych, pastelowych odcieniach. To właśnie nimi wypełniamy teraz aranżacje domowych wnętrz, wierząc w to, że dzięki tym stonowanym i ciepłym barwom nabiorą one bardziej przyjaznego i przytulnego charakteru. W końcu chcemy czuć się w nich jak najlepiej! Pragniemy, by to nasz dom stał się naszym bezpiecznym i przytulnym azylem, do którego zawsze będziemy wracać z ogromną ochotą, wiedząc, że bez trudu w nim wypoczniemy i pozbędziemy się wszystkich stresów z dnia codziennego. Pastelowe tonacje zachwycają nas swoim urokiem. Dostrzegamy w nich tą niewątpliwą przyjazność, którą zawsze chcemy się otaczać podczas odpoczynku. Aranżujemy zatem swoje domowe przestrzenie z pomocą palety tych najjaśniejszych barw, oczekując, że dzięki nim w całym mieszkaniu zapanuje ład i porządek. Oczywiście ten efekt uzyskamy, ale jednocześnie możemy nadać wnętrzom zbyt monotonnego, a nawet nudnego charakteru. Już po paru tygodniach mogą nam one spowszednieć, a wtedy będziesz już za późno na to, by cokolwiek w nich zmienić. Jeśli więc czujemy, że te wszystkie jasne barwy po prostu nie są dla nas, a chcemy je zastosować wyłącznie ze względu na panującą na nią modę, postarajmy się przynajmniej połączyć je z intensywniejszymi barwami. Nowoczesny styl uzyskamy nie tylko z pomocą bieli czy szarości. Równie dobrze wykreują go dla nas bardzo ciemne meble – czy to te brązowe, czy to te całkowicie czarne. Zainspirują nas mocno do utworzenia wnętrza nowoczesnego z elementami klasycznymi i standardowymi. Ciemne meble – jakie dodatki najlepiej zatem do nich pasują? Z czym zestawić stoły i krzesła w kolorze głębokiego brązu lub grafitowej czerni, aby aranżacja była udana, nieprzesadzona, a jednocześnie w miarę wyrazista?

Ciemne barwy są niezaprzeczalną wizytówką stylistyki klasycznej i ponadczasowej. To oczywista oczywistość, która jednak wcale nie każe nam łączyć ich z zupełnie tradycyjnymi aranżacjami. Zabawmy się sami zróżnicowanymi stylistykami. Nawet jeśli już zainwestowaliśmy w komplet mebli o ciemnej, czekoladowej lub czarnej barwie, bez trudu wykreujemy wraz z nim takie pomieszczenie, które będzie uderzać nas swoją nowoczesnością. Pamiętajmy jednak, że projektując wnętrza z użyciem mocniejszych i bardziej ponurych kolorów (do których czerń i brąz zdecydowanie należą), musimy zawsze trzymać się kilku podstawowych zasad. Architekci wnętrz mówią nam o nich już od dawna. Skoro bowiem taka ciemna barwa jest w stanie przytłoczyć nawet najbardziej przestronny i największy salon, musimy zadbać o to, aby ten efekt wizualny nieco stłumić i go zminimalizować. W takim wypadku cały projekt wnętrza nie będzie nas samych przytłaczać i nie sprawi wrażenia niezorganizowanego lub przypadkowego. Stanie się zarówno bardzo stylowy, jak i przytulny i przyjazny. Stworzy dla nas wyjątkowe miejsce, w którym po prostu będziemy chcieli często przebywać. A tego właśnie oczekujemy od wszystkich swoich domowych pomieszczeń. Pragniemy, by ich aranżacje zachwycały nas na każdym kroku, ale jednocześnie były na tyle stonowane, by nie odciągały naszej uwagi od ważniejszych spraw i wykonywanych czynności.

Ciemne meble – jakie dodatki do nich dobrać, jeżeli zagościły one w samym salonie, czyli pokoju typowo wypoczynkowym? Początkowo, gdy dopiero zaczynamy aranżować wraz z nimi ten pokój dzienny, może się nam wydawać, że nie będzie to w ogóle trudne. Poszukujemy inspiracji w różnych źródłach. Przyglądamy się tym wszystkim artykułom zamieszczanych na blogach, stronach internetowych czy publikowanych w kolorowych czasopismach związanych z tematyką aranżowania wnętrz. Znajdujemy tysiące zdjęć reprezentujących najnowocześniejsze salony, w których główną część stanowią właśnie ciemne meble – takie same, po jakie sami sięgnęliśmy. Wydaje się nam, że skoro tych inspiracji mamy do dyspozycji całe mnóstwo, bez trudu poradzimy sobie ze skomponowaniem pomieszczenia, ale gdy przychodzi do wykonania tej pracy, często wpadamy w panikę. Dostrzegamy pewną tendencję polegającą na dobieraniu ciemnych mebli do klasycznych aranżacji. Jeśli nie chcemy iść w tym kierunku, nie wiemy po prostu, jak mamy zmienić tą nakładaną z góry stylistykę wnętrza. A nie jest to jednak aż tak trudne. Ciemne meble coraz częściej pojawiają się w aranżacjach retro oraz tych industrialnych. Nawet w stylu skandynawskim zaczynają powoli występować, mimo iż on sam kojarzy nam się raczej z jaśniejszymi tonacjami, a przede wszystkim z samą bielą. Stylami architektonicznymi przestały już kierować konkretne zasady. To my je ustalamy i możemy zawsze je zmienić, jeżeli tylko coś nam w nich nie pasuje.

Ciemne meble – jakie dodatki? Zanim więc przejdziemy do wybierania tych najdrobniejszych elementów wyposażenia, skupmy się na podstawach, czyli na samym tle, które dla naszych mebli utworzą oczywiście ściany. Na jaki kolor powinniśmy je pomalować? Jaką farbę powinniśmy na nich zastosować? Czy musimy pokrywać je jakimikolwiek tapetami, czy lepiej będzie pozostawić je puste? Na każde zadane pytanie możemy odpowiedzieć w inny sposób. Wszystko zależy bowiem od tego, jakiego wyglądu oczekujemy od wybranego pomieszczenia. Jeżeli nie jest ono zbyt duże, a mimo wszystko chcielibyśmy umieścić w nim ciemne meble, które już zresztą kupiliśmy, dlatego innego wyjścia po prostu nie mamy, postarajmy się przynajmniej zachować jasność w pozostałych elementach. W żadnym wypadku nie malujmy ścian na brązowo – byłoby to czystą głupotą. Nie dość, że takie ciemne wnętrze staje się wizualnie mniejsze, to jeszcze ciemne meble automatycznie mogłyby się z nim zlać, a końcowy efekt nie byłby ani interesujący, ani tym bardziej estetyczny. Zawsze korzystajmy więc z zasady mówiącej o łączeniu ze sobą przeciwstawnych kolorów. Skoro nasze meble są ciemne, logicznie rzecz biorąc powinniśmy je umieścić na jasnym tle. Ściany pokoju możemy więc pozostawić puste albo pokryć je farbą w beżowym odcieniu bądź delikatną tapetą w różowej tonacji. Wyobraźmy sobie, jak mniej więcej wyglądałaby taka aranżacja, zanim zaczniemy ją przygotowywać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here