Przewody ethernet

Kable ethernet – czyli sieciowe – są stosowane coraz częściej. Wiele firm, zakładów pracy, jednostek i placówek nie jest w stanie funkcjonować bez dostępu do wysoko sprawnej sieci internetowej. By jej działanie było maksymalnie sprawne oraz bezproblemowe warto wybierać kable ethernet o określonych parametrach, konstrukcji oraz przepustowości. W tekście poniżej przedstawiamy szereg najważniejszych informacji, zgodnie z którymi warto dokonywać zakupu kabla sieciowego. Podpowiadamy także jakie przewody pomogą Ci uniknąć problemów i zakłóceń w transmisji danych przez internet. 

Ethernet i jego najważniejsze funkcje

Przewody elektryczne ethernet służą do komunikacji różnych urządzeń za pośrednictwem sieci. Jest to rozwiązanie idealne do zastosowania w dużych kompleksach biurowych, a także prywatnych przestrzeniach domowych. Dzięki internetowi możliwe jest wzajemne komunikowanie się tak odmiennych sprzętów jak laptopy, komputery stacjonarne, konsole, drukarki, skanery, faxy, tablety, telefony. Wybór przewodu ethernet jest o wiele lepszym rozwiązaniem niż korzystanie z sieci Wi-Fi. Surfując „po kablu” korzystasz z lepszego, szybszego i bardziej stabilnego połączenia. 

Rodzaje przewodów ethernet 

Przewody ethernet można podzielić na kilka typów, w zależności od użytej w ich konstrukcji końcówki, rodzaju ekranowania oraz innych cech konstrukcyjnych i użytkowych. Mają one olbrzymi wpływ na przydatność danego przewodu w Twoim miejscu pracy lub zamieszkania. Kierując się nimi, uzyskujesz pewność, że kabel będzie pasował, a jego użytkowanie będzie bezpieczne i stabilne. 

Końcówki występują w wersji A lub B. Różnią się konstrukcją, a dokładnie – kolejnością następowania po sobie przewodów w konkretnych kolorze. Kabel ethernet może być wyposażony zarówno w dwie identyczne końcówki (kabel prosty) jak i dwie odmienne (kabel krosowany). Te ostatnie wykorzystywane są do łączenia więcej niż jednego komputera we wspólną sieć. 

Rodzaj ekranowania to kolejna ważna sprawa, mająca olbrzymi wpływ na przydatność danego przewodu oraz „przyjemność” korzystania z internetu za jego pomocą. Ekranowanie oznacza zabezpieczenie przewodu przed wpływem innych, ulokowanych w pobliżu kabli, a także oddziałujących pół magnetycznych. Mogłyby one zakłócić jakość transmisji danych, gdybyś korzystał z przewodu pozbawionego ekranowania. Najczęściej wykorzystuje się kable FTP posiadające ekranowanie całościowe, lub S/FTP-STP, w których ekranowanie obejmuje także poszczególne kanaliki. 

Warto też zwrócić uwagę na oznaczenie danego przewodu zgodnie z normami unijnymi (EN 50173). Są to normy powszechnie przyjęte w naszym kraju, wykorzystywane przez niemal wszystkich producentów do oznaczania swoich przewodów ethernet. Pod tym względem, wyróżniamy trzy główne klasy: 5E, 6 i 6A. Pierwsze z nich są stosowane w transferze poniżej 1 Gb na sekundę. Kable kategorii 6 są nieco grubsze oraz pracują z większą częstotliwością – osiągają przepustowość na poziomie do 10 Gb na sekundę. Najbardziej sprawne – kable 6A – oferują przepustowość na podobnym poziomie (10 Gb), jednak pracują z większą częstotliwością – 500 MHz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here