Spora część inwestorów planujących budowę domu dysponuje ograniczonymi funduszami. Z tego względu poszukują oni projektów, które będą tanie w realizacji, a także późniejszej eksploatacji. Na szczęście w katalogach pracowni architektonicznych nie brakuje propozycji, które są oszczędne w budowie. Po czym je rozpoznać?
Metraż i układ domu taniego w budowie
Wielkość domu ma ogromny wpływ na koszt jego budowy. Dla standardowej rodziny z dwójką dzieci, powierzchnia około 100m2 zapewni komfortowe warunki do życia, nie nadwyrężając budżetu przeznaczonego na realizację inwestycji. Podczas przeglądania gotowych projektów domów jednorodzinnych MURATORA, zwróćmy uwagę na rozwiązania oparte o popularny podział na strefę dzienną, nocną i gospodarczą. Umiejętnie zaplanowany układ pozwoli ograniczyć wydatki na instalacje wewnętrzne. Zazwyczaj uwzględnia on również maksymalne zmniejszenie ciągów komunikacyjnych, których duży metraż negatywnie wpływa ogólny koszt budowy.
Bryła domu oszczędnego w realizacji
Jeżeli chcemy maksymalnie ograniczyć koszt przedsięwzięcia budowlanego, zdecydujmy się na projekt domu jednorodzinnego o możliwie prostej bryle. Jakie kryteria powinniśmy uwzględnić, chcąc wybudować tani obiekt mieszkalny?
- Wybierzmy projekt domu jednorodzinnego oparty na planie prostokąta. Taki budynek zapewni nam doskonałą funkcjonalność, a do jego wzniesienia wystarczy stosunkowo niewielka ilość materiałów.
- Najbardziej ekonomiczny w budowie będzie nowoczesny dom parterowy z poddaszem użytkowym, cechujący się mniejszą powierzchnią ścian zewnętrznych, fundamentów oraz dachu.
- Unikajmy wszelkich wykuszy, lukarn czy balkonów, które podnoszą koszt inwestycji oraz zwiększają ryzyko pojawienia się mostków termicznych.
- Zdecydujmy się na budynek pokryty dwuspadowym dachem z blachy lub blachodachówki. Wybierając wielospadowe zadaszenie, przygotowane z użyciem dachówek lub gontu, musimy liczyć się ze znacznym wzrostem kosztów – zarówno materiałów, jak i robocizny.
Nie powinniśmy przy tym obawiać się, że nowo powstający budynek będzie nieatrakcyjny wizualnie. Wystarczy, że jego elewację przyozdobimy niedrogą imitacją drewna czy okładziną ze strukturą cegły, które pozytywnie wpłyną na wygląd naszego nowoczesnego domu.
Sposób ogrzewania a koszt budowy
Podczas wyboru projektu domu jednorodzinnego, zastanówmy się nad sposobem jego ogrzewania. W niewielkich obiektach mieszkalnych jako źródło ciepła najlepiej sprawdzi się piec gazowy. Nie wymaga on budowy osobnej kotłowni, umożliwiając ograniczenie metrażu budynku, a tym samym – kosztu jego wzniesienia. Zarazem w większych domach niższe rachunki za ogrzewanie zapewni nam kocioł na paliwo stałe. Choć będzie on tańszy w bieżącej eksploatacji, jednocześnie zwiększy nieco koszt inwestycji, generując konieczność zaprojektowania odpowiedniej kotłowni.
Podpiwniczenie a wartość inwestycji
Wielu inwestorów marzy o piwnicy, w której zmieszczą się wszystkie przetwory, mniej potrzebne przedmioty, a nierzadko – także praktyczny garaż. Tymczasem podpiwniczenie może zwiększyć koszt budowy nawet o 30%. Z tego względu większość tanich projektów domów jednorodzinnych nie posiada podziemnej kondygnacji. Jeżeli obawiamy się, że brak piwnicy uniemożliwi nam przechowywanie prywatnych rzeczy, zdecydujmy się na nowoczesny dom z poddaszem. Na strychu bez trudu wygospodarujemy miejsce na funkcjonalny schowek, który w minimalnym stopniu wpłynie na wzrost kosztu przedsięwzięcia.
Nowoczesny dom to inwestycja, na którą – wbrew pozorom – stać również nieco mniej zamożne osoby. Wystarczy tylko wybrać odpowiedni projekt i wyeliminować droższe elementy konstrukcji, aby skutecznie obniżyć ogólny koszt budowy. Decydując się na niewielki, niepodpiwniczony dom o prostej bryle, będziemy mogli zrealizować marzenie o własnej nieruchomości nawet przy stosunkowo ograniczonych funduszach.
Zdjęcie: Projekt M252 – Solidny z kolekcji Muratora, arch. Katarzyna Słupeczańska
Artykuł sponsorowany: Gotowe projekty domów od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl