Pręty gwintowane – jak wybrać te najlepsze?

0
2008

Pręty gwintowane to niezwykle często stosowane rodzaje złącz. Są przydatne w najróżniejszych rodzajach konstrukcji, szczególnie w tych, w których potrzebne jest zastosowanie trwałych i mocnych złączeń. Wśród tych dostępnych, znajdziemy różne odmiany prętów, o odmiennej specyfice i wykonane z innych rodzajów materiałów. Zapraszamy do lektury, w trakcie której podpowiadamy – po jakie rodzaje prętów gwintowanych warto sięgnąć oraz na co zwrócić uwagę w czasie zakupu.

Kryteria oceny jakości prętów gwintowanych

Z prętów gwintowanych korzystają zarówno fachowcy – pracownicy firm budowlanych i remontowych – jak i samodzielni majsterkowicze, prowadzący drobne prace na własną rękę. W obu przypadkach warto sięgać po te pręty gwintowane, które odznaczać się będą dużą wytrzymałością i odpornością na oddziaływanie sił fizycznych.

W takim razie, na jakie parametry warto zwrócić uwagę podczas zakupu prętów? O ile fachowcy, pracujący w zawodzie od wielu lat, zdają sobie sprawę jak rozpoznać dobry pręt wśród tych dostępnych, to przeciętny zjadacz chleba, nieobeznany z tematem sprzętu budowlanego, może nie mieć takiej wprawy.

Przede wszystkim więc należy zwrócić uwagę na gatunek oraz klasę użytego materiału do produkcji prętów. Najczęściej, są to odpowiednie stopy stali, których rodzaj przekłada się na przeznaczenie danych prętów. Zwykła stal nadaje się do stosowania wtedy, gdy będzie ona zabetonowana lub przykryta innym równie trwałym materiałem. Oprócz niej znajdziemy także stal nierdzewną lub stal kwasoodporną, przeznaczoną do zastosowania w tych miejscach, gdzie elementy konstrukcyjne mogłyby być narażone na takie szkodliwe rodzaje oddziaływań.

Kolejnym istotnym kryterium jest średnica i długość danego prętu. Te dwa główne wymiary mają kluczowe znaczenie podczas wyboru. Znajdziemy bowiem pręty o różnym przekroju – od 8 do nawet 200 milimetrów, a niekiedy także pręty przekraczające te granice.

Rodzaje zastosowanych gwintów

W wyborze prętów istotny jest rodzaj zastosowanego w nim gwintu. Pod tym względem, mamy do wyboru rozmaite wersje prętów, które możemy stosować w poszczególnych formach konstrukcyjnych.

Rozmiar gwintu jest określany zazwyczaj poprzez podanie miary metrycznej, wyrażonej za pomocą czynnika: MXX, gdzie dwa ostatnie symbole oznaczają średnicę danego gwintu. Przykładowo – M40 oznacza, że dany gwint ma średnicę 40 milimetrów.

Gwinty dzielimy na kilka głównych grup. W każdy z takich rodzajów prętów możemy zaopatrzyć się na: https://www.kristal.net.pl/prety-gwintowane.

– Kształt gwintu to pierwsze istotne kryterium. Znajdziemy gwinty o kształtach: trapezowych, stożkowych, walcowych, prostokątnych, a także inne, rzadziej stosowane.

–  Skok gwintu – to kolejne istotne kryterium, znajdziemy skoki normalne, drobnozwojne lub grubozwojne.

– Przeznaczenie gwintu – pod tym względem możemy podzielić gwinty na złączne lub pociągowe.

– Ostatnie istotne kryterium to sposób skręcania gwintu, który może być lewy lub prawy.

Warto także podkreślić, że gwinty mogą być wyposażone w dodatkowe formy zabezpieczeń. Wówczas, są one pokrywane dodatkową warstwą specjalnych materiałów, gwarantujących ich większą wytrzymałość. Najczęściej stosowanymi należą ocynk ogniowy bądź tzw. galwanizacyjny. W obu przypadkach pręt zostaje dodatkowo wzmocniony, co przekłada się na wytrzymałość konstrukcji, w której jest stosowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here