Pomysły na oświetlenie loftowe

Efekt typowy dla aranżacji loftowych można uzyskać w dość łatwy sposób. Nie trzeba przy tym wydawać dużej ilości pieniędzy na drogie meble lub dodatki. Wręcz przeciwnie, aranżacje loftowe charakteryzują się wykorzystaniem stosunkowo tanich i łatwo dostępnych rozwiązań. Często wybierane są meble montażowe lub przemysłowe, a także pozbawione zdobień. Ponadto, chętnie sięga się po materiały tanie – nieoszlifowane drewno i metal, często pochodzące z odzysku i recyklingu. Poniżej skupiamy się na wyborze systemów oświetleniowych do pomieszczeń loftowych. Dowiesz się jak stworzyć wyjątkowy „nowojorski” klimat w swoim miejscu zamieszkania oraz jakie potencjalne rozwiązania oświetleniowe możesz w tym celu zastosować. 

Loftowe lampy wiszące 

Głównym źródłem światła są niemal zawsze lampy sufitowe. Mogą mieć one różną formę, rozmiar i kształt, a także w odmiennym zakresie rozpraszać i emitować światło. Po jakie modele warto sięgać do pomieszczeń loftowych? Zacznijmy od tego, z jakich warto zrezygnować. Do takich należą z pewnością klasyczne plafony, które w pomieszczeniach loftowych nie będą zbytnio pasować. Odradzamy także ozdobne lampy sufitowe, z licznymi elementami estetycznymi lub przesadnie rozbudowanym kloszem. Wszelkie stylizacje barokowe, angielskie i antyczne powinny od razu zniknąć z Twoich planów zakupowych. 

O wiele lepiej sprawdzą się lampy w tak zwanym stylu industrialnym. Głównymi wyznacznikami tego stylu jest sposób konstrukcji oraz zastosowane w produkcji materiały. Pod tym względem, lampy industrialne są wykonywane w prosty sposób, a ich bryła uwypukla układ elementów montażowych. Innymi słowy, są to lampy o minimalistycznej konstrukcji, jednak mimo to wysoce estetycznym oddziaływaniu. Materiałami najchętniej stosowanymi w lampach industrialnych jest oczywiście metal, często w formie drutu. 

Warto przy tej okazji wspomnieć o ofercie wiszących lamp drucianych, idealnych do aranżacji loftowych. W konstrukcji lamp drucianych znajduje się perforowana obudowa, otaczająca żarówkę. Jest ona wykonana z drutu o różnym stopniu gęstości. Niekiedy klosz ma postać ażurowej siateczki, która delikatnie flirtuje prześwitujące światło. Lampy druciane są dodatkowo tanie i łatwo dostępne. 

Dodatkowe światło w loftach 

Oprócz oświetlenia sufitowego masz także do wyboru rozmaite systemy oświetlenia dodatkowego. Pełnią one nie mniej ważną funkcję w aranżacji pomieszczeń w stylu loftowym. Warto podkreślić, że istotną cechą loftowych aranżacji są duże odstępy oraz wolna przestrzeń – oddzielająca poszczególne meble, części mieszkania, a także źródła światła. Dlatego warto odpowiednio wcześnie zaplanować rozlokowanie światła dodatkowego, by maksymalnie wykorzystać jego przestrzenne oddziaływanie. 

Dobrym pomysłem będą kinkiety w metalowej obudowie, o prostej konstrukcji i nieskomplikowanym kształcie. Znajdziesz także kinkiety stylizowane na klasyczne oświetlenie fabryczne. Będą idealnie pasować do ceglanej ściany oraz wystroju w tonacji ciemnego brązu. Warto też zwrócić uwagę na kinkiety-reflektory, których kształt imituje lampy stosowane w warsztatach.

Nie można też nie wspomnieć o lampach podłogowych, które mogą stanowić idealne zwieńczenie aranżacji salonu loftowego. Najlepiej sprawdzają się lampki ulokowane na cienkim, metalowym drążku, wykonanym z mosiądzu lub polerowanego chromu. Lampki podłogowe mogą mieć druciany klosz, który – podobnie jak w przypadku lamp sufitowych – jest świetnym wyborem dla fanów aranżacji mocno industrialnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here