Kuchnia to niezwykłe pomieszczenie w każdym domu. Spędzamy w niej dużo czasu ze względu na codzienne obowiązki, które wykonujemy – takie jak gotowanie obiadu, sprzątanie – przez co staje się ona miejscem naszej codziennej pracy. Z tych powodów kuchnia wymaga specjalnego sposobu aranżacji, w którym uwzględni się zarówno praktyczne wymogi, jak i estetyczne oddziaływanie. Jednym z popularniejszych sposobów aranżacji wyglądu ścian w kuchni jest instalacja szklanych paneli ozdobnych. Panele szklane wykazują kilka istotnych zalet z perspektywy użytkowania kuchni, takich jak łatwość w utrzymaniu w czystości, łatwy montaż, efektowny wygląd. Poniżej przedstawiamy garść porad skierowanych do osób rozważających możliwość zakupu szklanych paneli.
Szklane panele – co należy wiedzieć
Szklane panele są przede wszystkim bezpieczne. To zdecydowanie ważna cecha w przypadku takich pomieszczeń jak kuchnia. Nakładając szklaną warstwę na ściany zapewniamy im ochronę przed negatywnym wpływem różnego rodzaju czynników – mechanicznych, termicznych, atmosferycznych i wielu innych. Z tafli szkła natomiast z łatwością usuniemy wszelkiego rodzaju zabrudzenia, osadzające się na jej powierzchni.
Należy jednak pamiętać, że nie w każdym miejscu kuchni możemy zamontować panele szklane. Przykładowo – w miejscach o wyjątkowo zwiększonej temperaturze, ten typ dekoracji ścian może się nie sprawdzić. Przede wszystkim chodzi o miejsca bezpośrednio sąsiadujące z kuchenką gazową lub elektryczną, w których wytwarza się znaczna ilość ciepła. Może ono stanowić zagrożenie dla szkła, powodując jego pękanie. Wyjściem alternatywnym jest wybór paneli wykonanych ze szkła termoodpornego – na przykład szkła hartowanego lub kilku warstw szkła przedzielonych cienkimi warstwami sklejającej je folii. Ten typ szkła zagwarantuje nam bezpieczeństwo niezależnie od miejsca, w którym zamontujemy panele szklane.
Właściwości estetyczne
Dobierając panele szklane należy zwrócić uwagę na ich wygląd. Panele powinny odpowiadać sposobowi aranżacji i wystroju wewnątrz danego pomieszczenia. Często wybierane jest po prostu szkło przezroczyste, które nie zasłania pokrywanej ściany, zapewniając jedynie jej osłonę. To rozwiązanie jest stosowane w przypadku ścian zaaranżowanych w kreatywny sposób i wysoce estetyczny sposób. W przypadku, gdy pragniemy zwieńczyć dekorację danego pomieszczenia poprzez montaż paneli szklanych, należy zwrócić uwagę na ich kolor lub pokrywający motyw. Jeśli nie zależy nam na odsłonięciu ściany, możemy sięgnąć po szkło matowe, które dodatkowo rozjaśni nasze pomieszczenie. Szkło lakierowane jest bardziej przezroczyste i idealnie nadaje się do umieszczania na nim nadruków.
W doborze paneli stosuje się kilka prostych zasad. Po pierwsze, dopasowuje się panele do koloru ścian w pomieszczeniu, w którym się znajdują. Możemy w ten sposób dążyć zarówno do wizualnego powiększenia przestrzeni, jego przyciemnienia, rozjaśnienia lub ożywienia poprzez zastosowanie kolorystycznych kompozycji. W wyborze paneli warto także uwzględnić kolorystykę mebli.
W poszczególnych pomieszczeniach mogą się sprawdzić konkretne motywy – naturalne krajobrazy, motywy zwierząt, dziki natura, widoki na miasto, architektura czy motywy kwiatowe. Występują one w rozmaitych konfiguracjach – paneli pionowych, poziomych oraz o nieregularnych kształtach. Świetnie sprawdzają się także panele wykonane z indywidualnie zamawianym nadrukiem, którym może być np. fotografia twojej rodziny. Zarówno panele szklane łazienkowe, jak i panele kuchenne mogą dodatkowo prezentować motywy akwatyczne lub kulinarne: jezioro, morza, morski świat, przyprawy, wizerunki potraw, owoce i warzywa.