W upalne dni nie wyobrażamy sobie podróżowania bez klimatyzacji. To ona sprawia, że czujemy przyjemny chłód, łatwiej znieść wysoką temperaturę, a żar lejący się z nieba nie doskwiera aż tak bardzo. Klimatyzację możemy sobie zafundować także w domu, ale to duży wydatek. Alternatywą staje się klimatyzer, który jednak schłodzi tylko małe powierzchnie. Co wybrać?
Klimatyzer – wentylator w ulepszonej wersji
Tradycyjny wentylator oferuje nam tylko zimny powiew powietrza, ale nie jest w stanie schłodzić pomieszczenia. Poza tym razem z odczuwanym chłodem, wydmuchuje cały kurz, który zgromadził się w pomieszczeniu. Co więcej, jakakolwiek ulga odczuwana jest tylko w tym miejscu, w którego kierunku akurat działa wentylator. To dobre rozwiązania do naprawdę małych przestrzeni, tymczasowe lub na biurko, gdzie pracuje się przy nagrzewającym się sprzęcie.
Upalną porę łatwiej znieść mając do dyspozycji klimatyzer. Jest to zdecydowanie lepsza wersja niż tradycyjny wentylator. Klimatyzer zasysa gorące powietrze i chłodzi je, ze względu na zastosowanie specjalnych wkładów nasączonych wodą. Do pomieszczenia oddawane jest zimne powietrze, dodatkowo nawilżone. Pierwszy plus, ponieważ standardowy klimatyzator wysusza powietrze. Ważny atut to również to, że dostępne są różne modele klimatyzerów. Warto zapoznać się z konstrukcjami oferowanymi przez sklep Econovli.pl. Szeroka oferta sprawia, że takie urządzenie można dobrać również pod względem wizualnym. Ci bardziej wymagający, znajdą na rynku klimatyzery, do których wystarczy zastosować kostki lodu lub wkłady chłodzące, takie jak do lodówki.
Niepodważalna zaleta klimatyzerów to ich mobilność. Nie należą do tak małych, jak wentylatory, ale opatrzenie kółeczkami i stosunkowo niewielka waga sprawiają, że w dowolnej chwili można je przenieść do innego pomieszczenia. Szybko, łatwo, wygodnie. Klimatyzer pobiera również mniej prądu podczas użytkowania, pracuje cicho i nie wytwarza szkodliwego freonu.
Same plusy, a może jakieś minusy? Za zakupem klimatyzera przemawia na pewno atrakcyjna cena i łatwość przenoszenia. Trzeba jednak uważać, by nie przesadzić z jego użytkowaniem, ponieważ zbyt mocne nawilżenie powietrza, sprzyja gromadzeniu się wilgoci, między innymi w ścianach. Stąd o krok do pleśni i grzybów. Klimatyzer daje wrażenie rześkiego i chłodnego powietrza, ale jest w stanie obniżyć temperaturę tylko o kilka stopni, a do tego na powierzchniach większych niż 30 metrów kwadratowych, nie poradzi sobie.
Dla kogo klimatyzator?
Jeśli w grę wchodzi chęć obniżania temperatury w przestronnych pomieszczeniach, w dużych domach, to przyjdzie nam zainwestować w klasyczny klimatyzator. Duży, wymagający znalezienia odpowiedniego miejsca do montażu, który jest skomplikowany. Dość minusów, czas na atuty.
Odpowiedniej jakości modele to wysoka funkcjonalność. Możliwość ustawienia temperatury na dowolnym poziomie, dzięki czemu można nie tylko schładzać, ale i ogrzewać domowe pomieszczenia. Dołączony do zestawu pilot zdalnego sterowania, daje szansę na wygodne użytkowanie klimatyzatora, bez podnoszenia się z kanapy.
Klimatyzator jest drogi, a do montażu na stałe potrzeba nie tylko dobrze dobranego miejsca, ale i fachowca. Plusem jest za to jego uniwersalność i możliwość zapewnienia dużego komfortu termicznego, niezależnie od wielkości pomieszczenia. Poza tym klimatyzator szybko osiąga ustawioną temperaturę i nie czyni powietrza nadmiernie wilgotnym.
Co wybrać?
Dobry wybór to tak naprawdę ten, który będzie spełniał nasze oczekiwania. Szukając urządzenia uniwersalnego, całorocznego, nie tylko do chłodzenia, ale i ogrzewania, a także mając do dyspozycji większy budżet, lepiej postawić na klimatyzator. Gdy w grę wchodzi jedynie chłodzenie małych powierzchni, sezonowo, a zależy nam na niewielkim poborze energii elektrycznej, klimatyzer będzie odpowiednim wyborem. Czy jeden, czy drugi, z poprawą komfortu we wnętrzach na czas upalnego lata, poradzi sobie równie dobrze.