Meble z europalet

Wykorzystanie europalet oraz drewnianych skrzynek do produkcji mebli i przedmiotów domowego użytku jest jednym z najpopularniejszych ostatnio trendów. Takie meble są elementem użytkowym, ale równocześnie nadają pomieszczeniom niepowtarzalny styl. Można się z nimi spotkać w restauracjach i innych lokalach, często, ze względu na ich odporność na działanie czynników atmosferycznych, także na otwartych przestrzeniach. Ze względu na uniwersalny charakter mają one zastosowanie zarówno we wnętrzach, jak i w ogrodach. Meble z europalet są tanie, trwałe i wyglądają atrakcyjnie. Można je dopasować do wnętrz o różnym stylu. Meble tego typu są oferowane przez wielu producentów, w których ofercie znajdziesz bardzo wiele ciekawych łóżek, foteli, regałów, czy mebli ogrodowych. Oferta sklepów, ze względu na zapotrzebowanie klientów, stale się poszerza. Możliwe jest także wykonanie mebli na zamówienie klienta. Decydując się na takie rozwiązanie kupujesz meble doskonałej jakości, które służyć będą Ci przez długie lata. Niewielkim kosztem można wykonać je także samodzielnie. Coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie. Można zaprojektować je samemu lub zainspirować się pomysłami innych kreatywnych osób. Wbrew pozorom budowa mebli z palet nie jest skomplikowana. Podstawą jest dobrej jakości materiał, pomysł i chęci.
Jak wybrać dobre palety do budowy mebli? Palety mają różne rozmiary i konstrukcje, jednak najpopularniejszym materiałem do budowy mebli są europalety. Są one mocne i wytrzymałe, a przy tym prezentują się bardzo dobrze. Mają one wymiary 120 x 80 x 14,4 cm, zbudowane są z grubych desek, i mają wzmocnione narożniki. Od spodu podbite są trzema deszczułkami. Łatwo je rozpoznać, gdyż każda paleta oznaczona jest symbolem EPAL. Drewno wykorzystane do ich produkcji jest wcześniej impregnowane i poddane obróbce termicznej. Ma to na celu ich ochronę przed owadami, a naszym meblom nada trwałości. Inne palety mają często prostszą konstrukcję, są mniej stabilne i trwałe, a drewno używane do ich produkcji jest zazwyczaj surowe. Nie prezentują się zwykle tak dobrze.
Europalety nie są materiałem drogim. Zdecydowanie taniej kupić można palety używane, ale często są one uszkodzone i nie prezentują się zbyt dobrze. Jeśli budżet jest ograniczony, warto jednak skorzystać z tego rozwiązania. Możliwe jest, że przy odrobinie wysiłku znajdziesz dobry materiał w korzystnej cenie. Używane europalety to koszt wahający się w granicach 17-25 zł za sztukę, natomiast nowe kosztują 30-40 zł. Gdzie je kupić? Na pewno w pobliżu miejsca zamieszkania znajdziesz firmę zajmującą się sprzedażą i skupem palet. Tutaj znajdziesz także palety używane. Nowych europalet możesz szukać w składach drewna i składach budowlanych. Możesz zamówić je także przez internet, co wyeliminuje problem ich transportu.
Aby wykonać meble z europalet musisz dokładnie oszlifować ich powierzchnię. Jest ona pełna drzazg i zadziorów, a palety używane mogą być poplamione. Można zrobić to ręcznie lub za pomocą elektrycznej szlifierki. Szlifowanie ręczne jest czasochłonne i męczące, jeśli więc zamierzasz wykonać większą ilość mebli, warto zainwestować w szlifierkę. Po szlifowaniu należy dokładnie usunąć powstały pył, po czym można przystąpić do impregnowania i malowania drewna. W sklepach budowlanych znajdziesz wiele preparatów, które mają za zadanie utrwalić drewno i nadać mu pożądany kolor. Warto przedtem zagruntować malowaną powierzchnię, co zapobiegnie ewentualnym wyciekom żywicy. Do budowy mebli potrzebny będzie Ci teraz pomysł oraz trochę śrub i wkrętów. Jeśli konstrukcja nie będzie bardzo obciążana, wystarczą
zwykłe wkręty do drewna. W przypadku mocniejszych konstrukcji lepiej sprawdzą się śruby. Paletę możesz obić tkaniną – w tym celu użyj zszywacza tapicerskiego lub młotkowego.
Najpopularniejszymi meblami budowanymi z palet są łóżka, siedziska i stoliki. Pomysłów są jednak niezliczone ilości – huśtawki, stojaki na kwiaty i wiele innych. Najprostszy stolik kawowy można wykonać z dwóch palet, które ułożone na sobie dają nam wysokość 30 cm. Można do stolika zamontować kółka, które umożliwią jego swobodne przesuwanie. Palety są dość ciężkie, więc przesunięcie mebla może stanowić kłopot i zniszczyć podłoże, jeśli wiec mebel ma zmieniać położenie, warto rozważyć montaż elementu ułatwiającego to zadanie. Mebel można pomalować na wybrany kolor, lub pozostawić naturalną barwę drewna, a jako blat można wykorzystać np. szklaną płytę.
Meble z palet do świetne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie dobro środowiska naturalnego. Coraz więcej osób ma na względzie poszanowanie natury, dlatego ponowne wykorzystywanie materiałów jest teraz bardzo dobrze widziane. Jeśli do produkcji mebli wykorzystuje się gotowe, używane palety, proces ten nie wymaga bezpośredniego wycinania drzew.
Jeśli nie masz czasu lub miejsca, w którym możesz przygotować meble z europalet, zapoznaj się z ofertą sklepów. Ich cena jest bardzo zróżnicowana i na pewno samodzielne wykonanie jest znacznie tańsze. Decydując się jednak na to rozwiązanie zyskujesz solidny i trwały produkt, który posłuży Ci przez długie lata. Oferta sklepów ciągle się powiększa, jest więc duża szansa, że znajdziesz w nich coś, co sprosta Twoim oczekiwaniom.
Niezależnie od tego, czy kupisz gotowe meble z palet, czy zdecydujesz się wykonać je samodzielnie, zyskasz trwałe, ekologiczne meble, które sprawią, że pomieszczenia zyskają niepowtarzalny klimat. Drewniane meble będą wspaniale prezentować się także na tarasie lub w ogrodzie. Dobrze zaimpregnowane są odporne na działanie czynników atmosferycznych i służyć będą przez długie lata. W razie potrzeby możesz zmienić ich kolor lub konstrukcję. To, na jakie rozwiązanie się zdecydujesz zależy od wielu czynników, takich jak cena, czas, pomysł i oczekiwania względem produktu. Zakup gotowych mebli jest wygodnym rozwiązaniem i daje gwarancję jakości produktu. Pozwala też oszczędzić cenny czas. Decydując się na samodzielne wykonanie oszczędzasz pieniądze i jesteś w stanie zrealizować wszelkie pomysły.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here