Kuchnia gazowa, elektryczna czy indukcyjna - które rozwiązanie wybrać?

Kuchnia nazywana jest sercem domu, jest to pomieszczenie, z którego najczęściej korzystamy i w którym praktycznie każdego dnia przygotowujemy posiłki dla siebie i bliskich. Wiele osób zwraca uwagę nie tylko na praktyczne wykorzystanie kuchenek, ale także na ich dopasowanie pod względem aranżacji. Obecnie bowiem oferty producentów są bardzo szerokie i właściwie niczym nieograniczone – dylematem dla wielu osób urządzających kuchnie jest jednak decyzja, czy dobrym wyborem będzie kuchnia gazowa, elektryczna, ceramiczna czy może indukcyjna?

Jaką kuchenkę warto wybrać?
Obecnie zakup kuchenki nie sprawia większego problemu. Wystarczy udać się do pierwszego lepszego sklepu ze sprzętem AGD, by wybrać kuchenkę idealną dla siebie. Wszędzie znajdziemy co najmniej kilka, a czasem kilkanaście modeli wystawionych na wystawach. Klient ma możliwość dotknąć urządzenia, sprawdzić jego wytrzymałość i funkcjonalność. Wygodą może być również możliwość zamówienia kuchenki przez internet – wniesieniem i montażem w domu zajmą się już specjaliści. Dylematem jest jednak wybór – kuchnia gazowa, elektryczna czy indukcyjna? Obecnie modele te są łatwo dostępne i każdy wyróżnia się innymi właściwościami. Z pewnością ostateczna decyzja musi być przemyślana i zależeć od użytkownika kuchni. Wybór odpowiedniego urządzenia będzie bowiem zależał od jego zużycia energii, łatwości obsługi oraz bezpieczeństwa.

Kuchnia gazowa
Kuchnia gazowa pojawia się w naszych domach od lat. Są to modele, które posiadają możliwość połączenia z butlą gazową, jak i z instalacją doprowadzającą gaz do domów. Kuchnia gazowa jest dobrym rozwiązaniem, kiedy nie chcemy być w żaden sposób ograniczeni przez awarie dostawy prądu – kuchenki elektryczne wtedy po prostu nie działają. Wiele osób uważa, że jedzenie gotowane na prawdziwym ogniu ma znacznie lepszy smak. Dodatkowo płomień ogrzewa pomieszczenie – w kuchni jest wtedy po prostu cieplej. Nowoczesne kuchenki gazowe są łatwe w eksploatacji – posiadają elektryczne, wbudowane zapalarki oraz systemy odcinające dopływ gazu np. na skutek zalania palnika czy zdmuchnięcia ognia przez przeciąg. Co ważne, gaz jest stosunkowo tani i nawet przy codziennej eksploatacji takiej kuchenki, nie zużywa się go wiele – jest to więc ekonomiczna forma gotowania. Wada kuchenek gazowych jest powodowanie charakterystycznego osadu na garnkach, który z czasem trudno jest doczyścić. Również w samej kuchni i w szczególności na meblach może wytwarzać się tłusty nalot, który jest charakterystyczny dla gotowania na gazie.

Kuchnia elektryczna
Kuchnia elektryczna działa na prąd. Niestety, nie każdy potrafi gotować w ten sposób, ponieważ trudno jest regulować temperaturę na tego typu kuchence w tak prosty sposób, jak przy kuchence gazowej. Korzystania z kuchenki elektrycznej trzeba się po prostu nauczyć. Należy jednak przyznać, że kuchenki elektryczne są bezpieczniejsze od gazowych i sprawdzają się tam, gdzie po prostu nie ma dostępu do instalacji gazowej. Nie powodują również powstawania na garnkach osmolonego osadu. Płyty grzewcze można łatwo utrzymać w czystości – po ich wystygnięciu wystarczy je tylko przetrzeć, najlepiej specjalnym preparatem do czyszczenia kuchenek. Niestety, kuchnia elektryczna może generować wysokie rachunki, średnio kosztuje nawet dwukrotnie więcej niż używanie kuchenki gazowej.

Kuchnia indukcyjna
Kuchnie indukcyjne stają się coraz modniejsze w nowocześnie urządzonych kuchniach. Urządzenie wykorzystuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej, dzięki czemu grzeje dno garnków, jednocześnie powierzchnia płyty jest zimna. Indukcja powoduje, że straty energii są praktycznie zerowe, dzięki czemu tego typu kuchenki pozwalają na oszczędzanie na wydatkach za energię. Z pewnością są znacznie tańsze niż tradycyjne kuchenki elektryczne, a często nawet kosztują mniej niż używanie gazu. Wymagają jednak stosowania specjalnych garnków dedykowanych do indukcji – na szczęście obecnie producenci tworzą uniwersalne modele, dzięki czemu praktycznie każdy nowy komplet garnków nada się do kuchenki indukcyjnej. Kuchenki indukcyjne łatwo utrzymać w czystości, ponieważ ich powierzchnia jest zimna – nie powodują przypalania się resztek. Tego typu kuchnia nie tworzy na garnkach nieestetycznych osadów. Wśród minusów kuchni indukcyjnej na pewno należy wymienić jej cenę, ponieważ tego typu płyty grzewcze są średnio o kilkaset złotych droższe niż gazowe i elektryczne. Dobrej jakości kuchenka będzie kosztowała nawet 2500 złotych.

Kuchnia ceramiczna
Na koniec warto jeszcze zwrócić uwagę na kuchenkę ceramiczną, która często mylona jest z indukcyjną. Są to jednak dwa całkiem różne urządzenia. Mylące skojarzenie może wiązać się z wyglądem obu płyt, który jest do siebie łudząco podobny. Kuchenki ceramiczne wykorzystują do grzania spirale elektryczne lub lampy halogenowe, a więc reprezentują całkowicie inny typ grzewczy. Proces nagrzewania płyty grzewczej jest dłuższy niż w przypadku indukcji, a sama płyta nie zostaje zimna przy dotyku. Niestety, również proces stygnięcia jest wydłużony. Ceramiczna płyta jest stosunkowo odporna na uszkodzenia mechaniczne i nie wymaga stosowania specjalnych garnków. Trzeba jednak pamiętać, by miały ono płaskie, a nie zaokrąglone dno, wtedy grzanie wykazuje większą efektywność. Płyta ceramiczna jest znacznie tańsza od indukcyjnej, jednak powoduje wzrost rachunków za energię elektryczną.

Co ostatecznie wybrać?
Nie da się jednoznacznie polecić, którą kuchenkę wybrać. Jeśli ktoś gotuje mało to kuchenka elektryczna czy ceramiczna jest dobrym rozwiązaniem. Indukcja przeznaczona jest dla osób, które cenią sobie nowoczesne rozwiązania i mają środki na to, by kupić kuchenkę dobrej jakości. Przy częstym gotowaniu widać będzie jednak spadek opłat za energię elektryczną. Kuchnie gazowe są natomiast dedykowane dla osób, które chcą gotować niskim kosztem i niestraszne są im zabrudzenia kuchni, a przy tym nie są przekonane do gotowania na kuchni elektrycznej. Warto dokładnie przemyśleć to, jaką kuchenkę chcemy w swojej kuchni i które rozwiązanie okaże się dla nas najbardziej komfortowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here