Eleganckie meble sprawiają, że każdy taras może wyglądać efektownie. Ostatnio bardzo modne są meble rattanowe, które cechują się naturalnym wyglądem. Wykonane są z plecionki przypominającej nieco wiklinę, ale wyglądają bardziej egzotycznie i są od niej mocniejsze.
Rattan to materiał pochodzący z egzotycznych palm, nazywanych rottangowymi. Inne nazwy tego materiału to trzcina indyjska, trzcinopalma, czy kalamus właściwy. Jest to wiotka roślina, która pnie się po drzewach, osiągając pokaźne rozmiary, dochodzące nawet do 240 metrów. Pozyskuje się z niej długie, elastyczne włókna, które po ogrzaniu parą wodną stają się podatne na kształtowanie. Po wysuszeniu zachowują swój kształt, nie pękają i nie łamią się.
Rattan to jeden z najstarszych surowców wykorzystywanych w produkcji mebli. Jedną z jego największych zalet jest naturalność i ekologiczność, do czego w ostatnich czasach przykładamy coraz większą wagę. Szybki wzrost rośliny powoduje, że materiał pozyskuje się bez większej ingerencji w środowisko naturalne.
Meble rattanowe na taras wykonane są z rattanowej plecionki, która jest lekka i wygodna. Przy tym w sprzedaży dostępny jest szeroki wybór wzorów i kolorów, które będą pasować do każdej aranżacji. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest połączenie rattanu z innymi materiałami, takimi jak drewno, metal, czy szkło, dzięki czemu uzyskuje się atrakcyjne stoliki lub szafki. Oprócz mebli z rattanu wykonuje się doniczki i inne przedmioty mające za zadanie ozdobić wnętrza naszych domów.
Niestety rattan jest materiałem mało odpornym na warunki atmosferyczne, dlatego też meble rattanowe na taras powinny być dobrze zabezpieczone w sezonie zimowym. Mimo, że rattan jest dość trwały, to wystawienie go na mróz i niskie temperatury powoduje kruszenie się, pękanie i łamanie materiału. Dlatego konieczne jest wygospodarowanie miejsca, w którym bezpiecznie przeczekają do następnego sezonu. Meble te z reguły zajmują dużo miejsca i nie da się ich złożyć, dlatego jest to opcja dla właścicieli przestronnego strychu, czy szopki, w której panuje stosunkowo wysoka temperatura i nie ma wilgoci.
Nie bez znaczenia jest także działanie wilgoci, słońca i emitowanego przez nie promieniowania UV. Pod ich działaniem meble płowieją i tracą swoje atrakcyjne kolory. Warto więc unikać ich ekspozycji na pełne słońce i ustawić w miejscach zadaszonych. Zachowają wtedy swój pierwotny wygląd przez znacznie dłuższy okres czasu. Ważna jest także odpowiednia, systematyczna pielęgnacja i konserwacja, która w znacznym stopniu spowolni blaknięcie materiału. Jak więc czyścić meble rattanowe? W sklepach dostępne są specjalne środki, które mają za zadanie przedłużyć trwałość i pielęgnować rattan. Meble czyścimy deliktnie miękką szmatką. Na co dzień można do czyszczenia wykorzystać wodę z dodatkiem kwasu cytrynowego oraz niewielkiej ilości wody utlenionej. Jednak do konserwacji potrzebny jest odpowiedni środek. Doskonale sprawdzą się w tym celu różnego rodzaju oleje, żywice i woski oraz specjalne impregnaty przeznaczone do rattanu, wikliny i egzotycznego drewna. Chronią one przed wilgocią, zabrudzeniami, tłuszczem i promieniami UV powodującymi utratę koloru. Sprawiają one także, że meble zachowują elastyczność i są znacznie bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Lepszej jakości preparaty są w stanie ożywić nawet wyblakłe już kolory i sprawić, że meble będą wyglądały jak nowe.
Utrzymanie mebli z rattanu w czystości może ułatwić ich polakierowanie. Często są one zabezpieczone w ten sposób już przez producenta, ale jeśli tak się nie stało, zarówno nowe, jak i stare meble można z powodzeniem polakierować. Po dokładnym umyciu mebli można pokryć je lakierem przeznaczonym do drewna egzotycznego. Najlepiej, aby był to lakier wodny. Nakładamy dwie – trzy warstwy lakieru zachowując pomiędzy kolejnym malowaniem 3 – 4 godziny przerwy. W przypadku mebli mocno zniszczonych można zastosować farbę kryjącą.
Jeśli podobają nam się meble rattanowe, ale nie mamy czasu na zabiegi pielęgnacyjne, możemy wybrać alternatywę w postaci technorattanu. Jest to materiał syntetyczny, jednak dobrej jakości technorattan do złudzenia przypomina swój naturalny odpowiednik. Jest przy tym znacznie bardziej odporny na czynniki środowiskowe i zdecydowanie trwalszy. Materiał ten nie ulega zawilgoceniu i powstającemu w konsekwencji zagrzybieniu. Nie wymaga specjalnych warunków przechowywania w okresie zimowym. Barwiony w masie długo zachowuje barwę, a przy tym nie pochłania zabrudzeń i jest łatwy w czyszczeniu i pielęgnacji. Meble takie są również elastyczne i wygodne, lekkie i nietoksyczne, przez co mogą mieć kontakt z pożywieniem. Produkcja technorattanu nie wywiera negatywnego wpływu na środowisko, a jego trwałość pozwala cieszyć się meblami przez długie lata, bez konieczności ich utylizacji i corocznej wymiany na nowe.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie mebli rattanowych? Warto, aby meble były zaimpregnowane. Jak to sprawdzić? Informacje takie powinny zostać podane na etykiecie, jeżeli jednak tak nie jest, można zwrócić uwagę na zabarwienie mebli. Naturalne włókna mają barwę od słomkowej do jasnozielonej. Meble pokryte preparatem ochronnym przybierają inny kolor. Niestety cena ma bardzo duży wpływ na jakość mebla. Te tańsze raczej nie będą zabezpieczone powłokami ochronnymi, tak więc nie sprawdzą się na terenach otwartych, takich jak tarasy, balkony, czy ogród. Jeśli chcemy używać ich na zewnątrz, konieczne jest ich samodzielne polakierowanie.
Przed zakupem należy zwrócić uwagę na jakość wykonania. Powinny być one stabilne i dobrze trzymać się podłoża. Zwróć uwagę, czy wszystkie nóżki mają idealnie równą długość.
Meble rattanowe na taras to doskonałe rozwiązanie, które sprawi, że będzie on idealnym miejscem do wypoczynku. Ich lekkość sprawia, że są wygodne i można bez problemu zmieniać ich położenie. Wyglądają wspaniale w otoczeniu naturalnej zieleni, dlatego warto zainwestować w meble z tego materiału. Posłużą nam one znacznie dłużej niż meble plastikowe, sprawiając, że taras będzie wyglądał niepowtarzalnie.