Aranżacja kuchni

Jednym z pomieszczeń, które znajduje się w mieszkaniu jest kuchnia. Jest ono bardzo ważne pod tym względem, że żeby je zrobić trzeba dostosować się do zasad, które panują w całym budynku. Jeśli kable idą tak to nie można tam wiercić, a jeśli inaczej to w innym miejscu nie będzie można wiercić. Jeśli odpływ od zlewu znajduje się tutaj to na pewno nie będzie można postawić zlewu po drugiej stronie kuchni. Dlatego kuchnia jest narzucona trochę przez dewelopera budynki. Co oczywiście nie oznacza, że nie można w kuchni się trochę pobawić i pozmieniać ustawienia, niektórych rzeczy. Kuchnie są robione zazwyczaj tak żeby podobały się osobom, które będą tam gotowały, jeśli ktoś chce mieć wpływ na to jak będzie wyglądało jakiekolwiek pomieszczenie to przede wszystkim musi tam spędzać czas. Tak samo jest z innymi pomieszczeniami, ponieważ jeśli ktoś urządza pokój dla dziecka, a dziecko to żyje to ono powinno mieć największy wpływ na to jak ten pokój będzie wyglądał. Oczywiście są przestrzenie wspólne takie jak salon i łazienka, gdzie to zazwyczaj rodzice decydują o tym jak coś będzie wyglądać i nie ma tutaj nic w tym dziwnego, ponieważ to oni w większości przypadków opłacają zrobienie remontu w mieszkaniu.

Zasady urządzania kuchni
Jest to pomieszczenie, na które powinno się podobać osobom, które będą tam spędzały najwięcej czasu. Zazwyczaj jest to żona ale nie zawsze. Jednak są zasady, którymi trzeba albo powinno się kierować przy robieniu kuchni i poniżej zostaną przedstawione 3 zasady, które pomogą w zrobieniu ergonomicznej kuchni.

Zasada 1.
Ustawiamy sprzęty tak jak będą wykonywane po sobie czynności. Czyli wyjęcie warzyw, umycie ich, a następnie pokrojenie. Oczywiście zależnie od tego co robi się najczęściej to tak najlepiej ustawić te rzeczy, bo niestety ale wszystkim dogodzić się nie da i będzie trzeba z czegoś zrezygnować na rzecz czegoś innego.

Zasada 2.
Podstawowe akcesoria kuchenne, których używamy najczęściej, powinniśmy mieć w zasięgu ręki. Jest to zasada dość oczywista, ponieważ jeśli się z czegoś korzysta często to powinno się to znajdować w zasięgu ręki. Jeśli niestety zostałoby to postawione za daleko to z czasem byłoby to tak uciążliwe, że trzeba będzie robić przemeblowanie w kuchni, a żeby tego uniknąć można po prostu od razu wszystko zaplanować i zrobić od początku tak jak powinno być.

Zasada 3.
Urządzenia kuchenne umieśćmy na takiej wysokości, aby nie trzeba było się do nich schylać. Piekarnik czy kuchenkę mikrofalową zamontujmy 82–85 cm nad podłogą, wówczas naczynia z potrawami będzie można spokojnie tam wkładać i wyjmować bez zbędnego schylania się. Jest to pomocne, ponieważ jeśli jakieś dziecko miałoby za nisko piekarnik to mogłoby się tam schylać i próbować do niego wejść albo co gorsza otworzyć go pod nieobecność rodziców w kuchni. Jeśli takie rzeczy będą wyżej to na pewno będzie to wygodniejsze dla domowników oraz dużo bezpieczniejsze dla dzieci, które będą miały mniejszą szansę na zrobienie sobie krzywdy.

Przed jakimi pytaniami staje się, projektując kuchnie?
Projektując kuchnie trzeba sobie odpowiedzieć na bardzo dużo pytań, które nie zawsze są potrzebne. Są to najczęściej pytania jak coś zrobić lepiej niż mogłoby być. Czasami potrzeba do tego czasu i oglądnięcia sporej ilości innych kuchni, żeby w końcu wpaść na ten wymarzony projekt, jednak jeśli chodzi o projektowanie kuchni to najczęstsze pytania zostaną omówione poniżej.
Lepsze będą zabudowane szafki czy meble wolnostojące
Jest to pytanie, które nasuwa się zazwyczaj dopiero wtedy kiedy wejdzie się do sklepu z meblami. Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie czy lepiej kupić zamknięte szafki zabudowane czy lepiej wolnostojące. Tak samo jest jeśli ktoś chciały zabudować sobie piekarnik, ekspres do kawy czy też na przykład lodówkę. Na te wszystkie pytania trzeba sobie odpowiedzieć samemu. Czasami budżet będzie determinował jakieś zachowania i po prostu, niektóre osoby będą wybierały tańszą opcję, taką która na pewno nie obciąży budżetu, jednak jeśli ktoś posiada duże ilości pieniędzy to on musi sobie odpowiedzieć co będzie lepsze do tej kuchni jaką aktualnie posiada.
Postawić wyspę w kuchni czy może lepiej ją obudować, jest to kolejne pytanie na które trzeba sobie odpowiedzieć przed zaczęciem w ogóle remontowania kuchni. Lepiej dobudować ścianę, może nawet z małym okienkiem tak żeby był kontakt z osobami z salonu, czy lepiej postawić po prostu wyspę na środku, do której będzie bezproblemowy dostęp z salonu, a także goście będą wszystko widzieli na żywo jak się odbywa. Jest to kolejne pytanie, które jest dość ciężkie. Ostatnio bardzo modne stało się stawianie wysp, na których różni ludzie gotują i mają cały czas kontakt z osobami z salonu. Jest to także dość pomocne gdy ma się dzieci, a trzeba coś zrobić w kuchni. Można wtedy mieć oko na swoje pociechy, a w kuchni wykonywać zamierzone czynności, wszystko to przemawia za wyspą, jednak niektóre osoby, mają takie mieszkania, że nie dałoby rady postawić nigdzie wyspy i wtedy mają one problem związany z tym jak zrobić kuchnię żeby był otwarta na świat i dało się w niej gotować, a z drugiej strony żeby mebli starczyło i wszystko można było pochować.
Oświetlenie w kuchni to kolejny problem, na który można się natknąć podczas remontu kuchni. Jest to ciężki temat i zazwyczaj nie wychodzi on po zaprojektowaniu. Najczęściej przez amatorów, ponieważ jeśli ktoś się zna na projektowaniu to będzie wiedział od razu na co zwracać szczególną uwagę. Oświetlenie musi być tak zrobione żeby można była kroić i gotować rzeczy bez mrużenia oczu. Cienie są bardzo ważne i lepiej za w czasu dowiedzieć się jak pada światło za oknami. Czy wschód jest po stronie okien czy może po przeciwnej. Wszystko to pozwoli na dostosowanie światła do aktualnie panującej atmosfery za oknem. Światło przyda się także wtedy gdy będzie miało się stół w kuchni, wtedy warto żeby jakieś oświetlenie padało właśnie na niego. Jeśli poda się gotowy obiad to warto żeby go pokazać innym osobom, które będą chciały go skosztować, a na pewno zostanie szybciej zjedzony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here