Jak zbudować funkcjonalny i praktyczny taras?

Taras, czyli przydomowe miejsce odpoczynku i relaksu, gdzie spędzamy czas z przyjaciółmi, pracując czy pijąc filiżankę ulubionej kawy. Miejsce to powinno być więc dostosowane do potrzeb mieszkańców, jednak dobrze jest przemyśleć jego odpowiedni kształt i wielkość już na etapie projektowania domu. Aby móc w pełni cieszyć się z funkcjonalnego korzystania z tarasu należy odpowiednio go zagospodarować.

Wybierz trwały materiał, który posłuży przez wiele lat

Budowa tarasu to niemała inwestycja, dlatego warto jest przemyśleć każdy krok i etap. Zaczynając od projektu należy przede wszystkim zastanowić się nad odpowiednim kształtem i wielkością. Warto przemyśleć, czy będziemy chcieli umieścić na nim duży stół, gdzie będzie można spożywać wspólne posiłki na świeżym powietrzu, czy wystarczy jedynie niewielki stolik kawowy. Mimo wszystko warto jednak postawić na nieco większą powierzchnię – oczywiście, jeśli mamy odpowiednio dużo miejsca na działce przydomowej. Większa powierzchnia tarasu zawsze daje szersze możliwości aranżacyjne, nawet jeśli na początku nie przewidujemy późniejszych zmian.

Największą popularnością cieszą się niewątpliwie tarasy drewniane zadaszone, które przede wszystkim zbudowane są z trwałych materiałów, ale również mają zadaszenie, które chroni przed wiatrem, deszczem czy nadmiernym słońcem. Jakie drewno wybrać? Wybierając drewno na taras należy przede wszystkim kierować się odpowiednią trwałością na działanie czynników zewnętrznych. Bardzo dużą popularnością cieszy się egzotyczne drewno, które jest niezwykle trwałe i odporne, a do tego ma bogatą kolorystykę, dzięki czemu można dostosować odpowiedni kolor do stylu domu.

Zadbaj o odpowiednie oświetlenie

Chociaż nie zawsze myślimy o zainstalowaniu oświetlenia na tarasie – warto o nie zadbać. Światło jest niezwykle przydatne szczególnie kiedy spędzamy czas na tarasie wieczorami czy organizujemy grilla. Zawsze wtedy pojawia się problem i szukanie dodatkowego oświetlenia czy świeczek. Projektując taras warto już zadbać o wszystkie potrzebne detale, które później będą wpływać na praktyczne i komfortowe użytkowanie tarasu. Świetnym rozwiązaniem jest wybór lamp solarnych, które wyróżniają się również niezwykłym designem i nadają wyjątkowego charakteru tuż po zmroku.

Wybierz wygodne meble ogrodowe i funkcjonalny stół

Kiedy pojawia się słońce, bardzo chętnie spędzamy czas na świeżym powietrzu, zarówno relaksując się, jak i spożywając wspólnie posiłki. Meble tarasowe powinny charakteryzować się przede wszystkim wygodą i funkcjonalnością. Jakie wybrać? Bardzo dużym powodzeniem cieszą się meble rattanowe, które są niezwykle lekkie, ale również funkcjonalne. Dla nieco wymagających osób polecane są klasyczne meble drewniane, które z pewnością charakteryzują się większą trwałością niż meble rattanowe. Warto wybrać klasyczne krzesła i stół, który pozwoli na urządzanie przyjęć na świeżym powietrzu.

Oprócz mebli warto zadbać również o wygodne, duże poduszki, które dodatkowo podnoszą komfort ich użytkowania. Duże, miękkie poduchy szczególnie sprawdzą się podczas odpoczynku i relaksu. Mogą stać się one również ciekawym dodatkiem i ozdobą tarasu, szczególnie jeśli wybierzemy kolorowe motywy nadruku. Jeśli mówimy już o ozdobach tarasu warto również zadbać o roślinność – kolorowe kwiaty, zielone ozdoby i doniczki o modnych wzorach sprawią, że taras nabierze wyjątkowego charakteru. Zapewniamy, że na takim tarasie miło będzie się spędzać czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here