Jak dobrać odpowiednie oświetlenie w swojej sypialni?

Dla nikogo nie będzie nowością, że sypialnia już dawno nie jest tylko i wyłącznie miejscem do spania. W sypialni można również czytać książkę, oglądać telewizję, czytać wiadomości na portalach społecznościowych lub po prostu się relaksować po ciężkim dniu. Właśnie tutaj czujemy się bezpiecznie, swobodnie i naturalnie. Bardzo często sypialnie stają się miejscem do pracy. Więc pokój, który wykonuje tak wiele funkcji, zasługuje na odpowiednie wyposażenie. Przede wszystkim musi to być odpowiednie światło, które zawsze pomaga stworzyć atmosferę komfortu i spokoju, pozwala podkreślić szczegóły. Ponieważ lampy już dawno przestały być tylko i wyłącznie źródłem światła czy podstawką do żarówki, teraz w sklepach można znaleźć je w przeróżnych stylach oraz wariacjach.
Dzisiaj projektanci oferują dużą liczbę interesujących opcji oświetlenia w sypialni, od kinkietów, które zazwyczaj umieszczamy przy lustrach, do lampek do czytania, pozwalające do skierowania światłą w potrzebnym nam kierunku. Na stołach czy innych powierzchniach płaskich możemy postawić lampy stołowe. Nie można zapominać oczywiście o lampach podłogowych, które są też często nazywane stojące, są często wybierane przez uniwersalność i praktyczność, ponieważ możemy przenosić je w każdym momencie w potrzebne miejsca. Innym rodzajem lamp, które każdy może dopasować do swoich upodobań i smaków, są żyrandole. Nie można nie wspomnieć tutaj o ogromnej ilości nowoczesnych źródeł światła, na przykład halogenów, lamp na szynach i światła wbudowywanego. Szeroka gama lamp umożliwia indywidualnie dopasować wszystko w sypialni, od różnych form lampy po różnorodność odcieni. Istnieje tak szeroki asortyment, że można wybrać unikalny model, który jest odpowiedni do każdego wnętrza i pokoju i będzie uatrakcyjniał pomieszczenia, nadając im pożądany charakter- przytulny, nowoczesny bądź romantyczny.

Kolory i temperatura światła
Z reguły światło w sypialni powinno być jasne, ale nie powinno oślepiać oczu. Warto zauważyć, że światło w pobliżu toaletki, która jest obecna niemal w każdej sypialni, przy której spędzamy sporo czasu codziennie, również nie powinno oślepiać, wręcz przeciwnie, powinno być miękkie, łagodne i spokojne. Oprócz tego, oświetlenie luster powinno być równe, w przeciwnym razie istnieje ryzyko niepoprawnego nałożenia makijażu lub fryzury. Warto zawsze zwracać uwagę na kolor światła, który musi pochodzić z ciepłego spektrum (2600-2700 K), taki ciepły biały odcień idealnie nadaje się do sypialni. Rozproszone ciepłe światło, podobnie jak wieczorne słońce, pomaga się zrelaksować, odprężyć się i odpocząć. Zimny ​​niebieski kolor podrażnia układ nerwowy i zapobiega pełnemu relaksowi, dlatego najlepiej jest nie umieszczać lamp o zimnych kolorach w sypialniach. Laptopy i smartfony tworzą jasne niebieskie źródło światła, które przeszkadza wyciszeniu i zasypianiu.
Innym rozwiązaniem będzie nabycie ściemniacza, który będzie regulować jasność lamp. Na rynku jest wiele dostępnych nam ściemniaczy, na przykład ściemniacze dotykowe, regulowane pokrętłami, suwakami albo z regulacją nożną.
Eksperci udowodnili, że oświetlenie sypialni jest bardzo ważne, a za pomocą różnych technik i metod można całkowicie zmienić jej wygląd. Na przykład za pomocą oświetlenia na ścianach, można wizualnie zwiększyć przestrzeń sypialni, a oświetlenie pod gzymsem podkreśla wykończony styl sypialni.
Odpowiednie źródło światła do sypialni można dopasować w zależności od wielkości pomieszczenia. Dlatego trzeba ocenić swój pokój i te miejsca, gdzie potrzebujemy dodatkowego oświetlenia. Ogólnie rzecz biorąc, w sypialni potrzebne są trzy źródła światła:

1. Oświetlenie ogólne
W przypadku ogólnego oświetlenia, będą pasować żyrandole, będą zapewniać jednolite centralne rozproszone światło. W zależności od powierzchni pomieszczenia należy wybrać rozmiar żyrandola i liczbę lamp. Jeśli sypialnia jest mała, najlepiej nie brać zbyt dużych i niskich żyrandoli, wszystko powinno być proporcjonalne. Dobrym pomysłem jest ustawienie kontroli jasności na środku żyrandola, dzięki czemu można samodzielnie ustawić poziom światła w pomieszczeniu. Trzeba pamiętać jednak, że musimy wybrać do tego specjalne modele. Popularne energooszczędne lampy idealnie nadają się do sypialni, dają miękkie rozproszone światło.

2. Oświetlenie nocne
Dla tych, którzy lubią czytać w nocy lub wieczorem, niezbędnym jest mieć oświetlenie przy łóżku. Lampy te z kolei powinny być zainstalowane tak, aby podczas czytania książki z lampą na nocnym stoliku przy krawężniku nie powstawały na przykład cienie. Tutaj można wybrać spośród wielu opcji- na przykład kinkiety na ścianie lub stylowa lampa podłogowa. Wybierając oświetlenie kierunkowe, należy pamiętać, że światło powinno mieć wąską wiązkę. W ten sposób światło nie będzie przeszkadzać twojemu partnerowi w zasypianiu. Lampa podłogowa będzie przydatna w każdym przypadku, ponieważ nie ma potrzeby wstawać z ciepłego łóżka, aby zgasić światło.

3. Oświetlenie w elementach dekoru
Warto trochę pofantazjować, a już nowa girlanda zdobi półkę, a odpowiednia lampa tworzy optymalną atmosferę do zasypiania. Girlandę można zawiesić jako oświetlenie nocne lub dodatkowe oświetlenie lustra. Lub połączyć ze zdjęciami i zrobić małą instalację w domu. Można ozdobić pokój dekoracyjnymi lampkami nad łóżkiem, oświetlać niszy oraz inne elementy dekoracyjne. Skupiając się na oświetleniu dowolnego produktu w sypialni, można sprawić, że wnętrze jest kompletne i bardziej indywidualne. Warto zauważyć, że różne oświetlenie powoduje inną atmosferę w sypialni, co oznacza, że ​​można łatwo zmienić nastrój samej sypialni.
Niektórzy nie lubią spać w całkowitej ciemności, dlatego istnieje sztuczne oświetlenie lub iluminacja elementów dekoracyjnych. Dodatkowe sztuczne oświetlenie sprawia, że ​​sypialnia jest bardziej spokojna i romantyczna, tworząc półmrok. Można również stworzyć oświetlenie w sypialni z sufitem naciąganym.
Coraz częściej instalują lampy, które tworzą określone kształty, na przykład gwiazdki lub serca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here