Wybieramy lampy do łazienki

Oświetlenie łazienki to jedna z najważniejszych elementów jeżeli chodzi o aranżację wnętrza. Oprócz tego, iż pełni ono funkcję użytkową, to znaczy zapewnia światło, to również pełni rolę dekoracji. Oznacza to, iż wykorzystując oświetlenie w odpowiedni, przemyślany sposób, może ono być niemalże eleganckim dodatkiem dopełniającym całą aranżację danego wnętrza. Należy wiedzieć, iż można wybierać spośród wielu źródeł światła – na rynku można znaleźć zarówno punktowe, jak i oświetlenie ogólne.

Od tego, czy instalacja oświetleniowa będzie zaprojektowana i zainstalowana odpowiednio zależy to, jakie warunki stworzymy w naszej łazience. Wykonywanie codziennych zabiegów pielęgnacyjnych wymaga dokładności, a co za tym idzie – dobrego oświetlenia. Chodzi nie tylko o intensywność światła, ale także o to, jak zostaną rozmieszczone punkty jego źródła. Zamontowane w optymalnych miejscach to warunek stworzenia komfortowych warunków w naszej łazience pod względem oświetlenia. Należy pamiętać także o oświetleniu lustra, w szczególności wówczas, gdy łazienka jest dość duża i przestronna.

Należy wiedzieć, iż czasami z powodzeniem można zrezygnować z oświetlenia dodatkowego i zdecydować się tylko na lampę sufitową, która zazwyczaj jest elementem kluczowym i zapewnia oświetlenie całego pomieszczenia w równym stopniu. Jeżeli chodzi o formę oraz styl elementów oświetleniowych, które mocowane są na suficie, mogą być one całkowicie zróżnicowane. Co więcej, również mogą wyróżniać się odmienną stylistyką, dzięki czemu z łatwością można dopasować je do aranżacji całego wnętrza.

Jeżeli chodzi o lampy do łazienki, podczas zakupów należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich właściwości, oraz oczywiście wygląd – powinny pasować do koloru i stylu ścian oraz mebli. Należy pamiętać, iż łazienka to dość specyficzne pomieszczenie, ponieważ jest w nim dużo wilgoci. Z tego względu lampy do łazienki powinny być odporne na działanie wody. Co więcej, warto zwrócić uwagę na stopień ochrony IP wybranej lampy. W przypadku produktów, które nadają się do użytku w łazience liczba ta powinna wynosić 44. Takie zabezpieczenie gwarantuje nam odporność wybranej lampy na działanie wilgoci, dzięki czemu nie zaszkodzi jej nawet woda z wanny lub prysznica. Warto wziąć pod uwagę też to, że inne lampy, które świetnie sprawdzają się w innych pomieszczeniach niekoniecznie nadają się do łazienki, właśnie ze względu na to, że mogą one nie być odpowiednio odporne na wilgoć.

Dobrym rozwiązaniem do łazienki są nowoczesne, a także oszczędne lampy LED zachowujące żywotność przez długi czas. Kolejną zaletą lamp LED jest także to, że zużywają one bardzo mało energii elektrycznej, są ekonomiczne.

Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest rodzaj światła, które będzie emitowane przez lampę. W pomieszczeniu takim jak łazienka najlepiej sprawdza się światło o barwie ciepłej, ponieważ dzięki niemu wnętrze staje się przytulne. Podczas wybierania odpowiedniej lampy sufitowej należy kierować się także liczbą źródeł światła, ponieważ będzie to wpływało na możliwości funkcjonalnego rozjaśnienia każdego miejsca w łazience. Również stylistyka wszystkich lamp powinna być jednolita – warto zastosować na przykład produkty z jednej serii.

Na rynku można znaleźć między innymi niezliczoną ilość modeli lamp sufitowych, jakimi są plafony. Często są to modele o płaskiej oprawie oraz prostej konstrukcji oraz formie. Cechują się one także długotrwałą użytecznością oraz ekonomicznym działaniem. Spośród wielu modeli tego rodzaju możemy zdecydować się zarówno na coś bardziej klasycznego, jak i na lampę w stylu industrialnym albo współczesnym. Jeżeli chodzi o plafony łazienkowe, najczęściej powstają one z materiału będącego połączeniem szkła, metalu oraz tworzywa sztucznego. Innym popularnym materiałem, z którego tworzy się oprawy plafonów jest także drewno. Jeżeli chodzi o ramy tego rodzaju lamp, mogą przybierać one bardzo różne kształty oraz odcienie.

Innym rodzajem lamp są spoty. Występują one w różnych formach, można znaleźć w sklepach zarówno pojedyncze spoty, jak i lampy wyposażone w kilka spotów. W tym drugim rodzaju lamp elementy oświetleniowe są osadzone na jednej podstawie. Dużą zaletą spotów jest ich wyjątkowy wygląd. Prezentują się one wyjątkowo elegancko oraz nowocześnie. Są minimalistyczne oraz pasują do wnętrz urządzonych w nowoczesnym i modernistycznym stylu. Co więcej, spoty dają także wiele wyjątkowych możliwości – w związku z tym, że są one ruchome, można skierować je w dowolnym kierunku, dzięki czemu emitowane przez lampy światło będzie padało na wybrany przez nas punkt. Co więcej, z powodzeniem można eksperymentować listwami bądź też lampami ze spotami. Dzięki nim oraz odpowiednim ich ułożeniu można doświetlić wybrane przez nas miejsca w łazience. Warto wiedzieć także, że tego rodzaju lampy mogą być zastosowane jako główne oświetlenie w łazience.

Kolejnym rozwiązaniem są lampy wiszące. Tego rodzaju elementy oświetleniowe są dość znacznym elementem wystroju, przyciągają uwagę. Z tego względu mogą one się stać istotną częścią aranżacji oraz elementem dekoracyjnym. Popularnym rozwiązaniem są lampy wiszące w postaci listwy, które zwisają swobodnie na lince, która może być różnej długości. Jest to rozwiązanie sprawdzające się w szczególności w większej, przestronnej łazience, w której jest sporo miejsca. Na mniejszej przestrzeni lampa wisząca może okazać się utrapieniem.

Jeżeli mamy naprawdę dużo przestrzeni w łazience, w dodatku sufit jest wysoko i planujemy urządzić łazienkę w bardzo eleganckim stylu można zainteresować się żyrandolami. To bardzo efektowne rozwiązanie, bardzo dobrze podkreślające elegancję aranżacji, jednak zazwyczaj należy liczyć się z dość dużym wydatkiem, jeżeli interesuje nas żyrandol dobrej jakości.

Instalując oświetlenie w łazience, należy przemyśleć także rozmieszczenie włączników. Należy wiedzieć, iż ze względu na bezpieczeństwo gniazda nie mogą być bliżej niż 60 cm od wanny, brodzika czy też umywalki. Muszą mieć także klasę ochronności przed bryzgami wody wyższą niż IPX4.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here