Firanki do sypialni

Kończąc walkę z remontem mieszkania przechodzimy, jak dla mnie, do najprzyjemniejszego etapu urządzania, czyli dobierania dodatków. Uważam, że dodatki są najważniejsze. To one nadają charakter naszemu mieszkaniu. One definiują przestrzeń. Meble bazowe, przeważnie staramy się wybierać w dosyć zachowawczy sposób. Nie ma się co dziwić. Nie każdy może pozwolić sobie na wymianę mebli co sezon, gdy tylko zmieni się moda. Zupełnie inaczej jest z dodatkami. Tutaj już nie mamy takich skrupułów przy wymianie. Koszty takiego przedsięwzięcia są zupełnie inne niż przy wymianie podstawowych mebli. Nie jest to taki duży wysiłek aranżacyjny i organizacyjny. W końcu nie każdy może pozwolić sobie na wyprowadzkę z mieszkania, gdy przeprowadzamy kolejny remont z wymianą mebli. Przebywanie w mieszkaniu, gdzie trwa remont również nie należy do przyjemnych. Dodatki dają nam możliwość zabawy naszą przestrzenią bez większych kosztów i wysiłku. Pozwalają wprowadzić powiew nowości do naszego domu właściwie tak często, jak tylko mamy na to ochotę.
Dziś zajmiemy się wyłącznie sypialnią. Nasze sypialnie są dosyć małe i często zagracone. Niestety, te niewielkie powierzchnie mieszczą bardzo mało dodatków w kontekście estetycznym. Jako dodatki w sypialni sprawdzają się dywaniki pod łóżko, donice z kwiatami, kapy na łóżko czy poduchy. Ja osobiście uważam, że najważniejsze dodatki to pościel i firanki do sypialni.
Pościel w odpowiednim kolorze i z odpowiedniego materiału sprawia, że nasza sypialnia robi się przytulna bądź elegancka. Tutaj najważniejsze jest użycie odpowiednich materiałów odpowiadających za konkretne skojarzenia. Nikt nie pomyśli, że sypialnia, w której króluje cieplutka, polarowa pościel jest elegancka i chłodna. Zupełnie odmiennie jest z pościelą satynową. Bije od niej elegancja i klasa, ale też i pewien chłód (dosłownie i w przenośni).
Zupełnie inaczej rzecz się ma, gdy pytamy o firanki do sypialni. Firana jest najbardziej widocznym i charakterystycznym dodatkiem. Wchodząc do pomieszczenia przeważnie od razu rzucają nam się w oczy firanki do sypialni. Bardzo często są one podstawowym elementem dekoracyjnym, szczególnie, gdy w pokoju mamy duże okno balkonowe.
Biorąc pod uwagę jak bardzo charakterystycznym dodatkiem są firany, musimy się bardzo dobrze zastanowić na jakie się zdecydować. Firanki do sypialni mogą być długie, krótkie, przezroczyste lub grube zatrzymująca światło. Możemy zdecydować się na firany zakrywające całe okno bądź tylko ozdobne pasy po bokach. Wybór jest bardzo szeroki, teraz pozostaje pytanie, na co się zdecydować? Jakie kryteria doboru firan wybrać?
Myślę, że determinującym czynnikiem w wyborze firanki do sypialni jest wystawa okien. Nie musimy brać jej pod uwagę, gdy nasze okna wychodzą na zachód czy północ, gdyż raczej duża ilość słonecznego światła nie będzie nas zalewała od samego rana. Tak samo jest, gdy naprzeciwko naszych okien jet wyższy od naszego budynek. Zupełnie inaczej wybór firanki do sypialni wygląda, gdy nasze okna mają południową lub wschodnią wystawę. Musimy liczyć się z tym, że od samego rana latem, słońce będzie gościło w naszym domu. Teraz tylko pytanie, czy jest to plus czy minus? Jeżeli jesteśmy rannymi ptaszkami i lubimy zrywać się o świcie to najprawdopodobniej poranne słońc nie będzie nam przeszkadzało i możemy sobie pozwolić na delikatne, przezroczyste firany. Musimy liczyć się z tym, że przy takich firanach do pokoju wkradnie się nawet najmniejszy promyk słońca. Z drugiej strony, czy nie jest sympatycznie budzić się, gdy słoneczko mówi ci dzień dobry? Jeżeli nadal uważacie, że jesteście śpiochami, którym przede wszystkim zależy na porządnym, niczym niezakłóconym śnie, może warto zastanowić się nad roletami. Jest to rozwiązanie, które pozwoli nam na założenie firanki do sypialni dokładnie takiej, jak sobie wymarzyliśmy, a jednocześnie pozwoli dobrze się wyspać. W ciągu dnia rolety podciągnięte do samej góry nie będą zwracały na siebie uwagi, przez co nie zaburzą naszego zamysłu aranżacyjnego.
Urządzając mieszkanie w stylu skandynawskim często mówi się o całkowitej rezygnacji z firanki do sypialni. Osobiście nie wyobrażam sobie okna bez najmniejszego choćby kawałka firany. Wydaje mi się, że dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji byłoby zawieszenie ozdobnych, wąskich firan po bokach okna. Z jednej strony mamy piękną ozdobę w postaci firany. Z drugiej strony nie zaburzamy założeń stylu skandynawskiego. Jednocześnie też nie zasłaniamy okna, przez które światło nie mogło by do nas zaglądać.
Temat firanki do sypialni jest bardzo rozległy. O jednym trzeba pamiętać bezwzględnie. Firany nadają charakter wnętrzu. Dzięki prawidłowemu wyborowi firany możemy uzyskać interesujące, niebanalna wnętrze naznaczone naszą osobowością. W końcu nie chcemy by nasze mieszkanie wyglądało dokładnie tak jak sąsiadki. Chcemy by nasze mieszkanie wyrażało nasz charakter, indywidualność. Pragniemy zaaranżować je tak, by pozostało w pamięci naszych gości.
Najważniejsze jednak w mieszkaniu jest to byśmy urządzili je tak, by spełniało nasze oczekiwania. Było zgodne z naszym charakterem. Najnormalniej w świecie chcieli byśmy lubić nasze mieszkanie. Wracać do niego z przyjemnością. Mieszkanie w przyjaznym otoczeniu sprawia wiele radości. Sypialnia dodatkowo jest przestrzenią intymną, w której spędzamy dużo czasu odpoczywając, siedząc wieczorem przy komputerze, czy pracując w domu.
Sypialnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w mieszkaniu. Jest najrzadziej pokazywana, ale spełnia najważniejszą funkcję, gdyż jest naszym domowym azylem. Warto zainwestować trochę czasu i wysiłku, by stworzyć idealna przestrzeń. Fajnie jest bawić się w mieszkaniu w grę pięknymi dodatkami. Urozmaicić swój dom piękną kapą na łóżko, cudnymi kwiatami, kupić miłe w dotyku poduchy, czy firanki do sypialni, które pomogą nam zaaranżować wymarzoną przestrzeń. Taki dom sprawi nam dużą satysfakcję. Estetyka jest niezmiernie ważna w życiu. Otaczanie się pięknem na każdej płaszczyźnie życia daje dużo radości. Piękny dom pozwoli nam wypoczywać i cieszyć się rodzinnym życiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here