Aranżacja nowoczesnej łazienki

Gdy zakupimy mieszkanie albo zamierzamy wyremontować swoje obecne lokum, dobrze jest zastanowić się jaka aranżacja łazienek spełniać będzie nasze oczekiwania. Jest to pomieszczenie, które jest wyjątkowe ze względu na swój reprezentatywny charakter oraz ilość dodatków jakie mogą być w nim zastosowane.
Całość należy jednak zacząć od rozeznania się jaki metraż łazienki posiadamy. W przypadku gdy będzie to łazienka dość mała warto zwrócić większą uwagę na praktyczne rozwiązania, które nie zmniejszają powierzchni.
Na początku trzeba zrezygnować z posiadania wanny. Wprawdzie jest to sprawdzone przez wiele lat rozwiązanie, jednak jego niewątpliwym minusem jest to jaką powierzchnie z reguły zajmuje wanna. Przy małym metrażu każdy skrawek powierzchni ma bardzo duże znaczenie. Zdecydujmy się więc na zastosowanie we wnętrzu kabiny prysznicowej lub brodzika. Oszczędzimy dzięki temu nie tylko dużą część powierzchni, ale także nasze rachunki za prąd będą w tym wypadku mniejsze. Korzystając z prysznica skraca się czas naszej kąpieli, przez co zużywamy mniej wody oraz prądu. Wanna stosowana jest więc z reguły w łazienkach dysponujących większą powierzchnią zaczynającą się od 10 metrów kwadratowych. Jest to z pewnością wygodne rozwiązanie, niestety jest ono zarezerwowane dla większych metraży.
Następnym istotnym elementem armatury, jest dobór właściwej umywalki. Obecnie stosowane są umywalki mocowane na hakach, przez co są one podwieszone. Bardzo często są wieszane na takich wysokościach by istniała możliwość montażu szafki pod samym spodem umywalki. Ich niewątpliwym atutem jest fakt, że dzięki zawieszeniu powstaje prześwit między szafką a podłogą ułatwiający utrzymanie podłogi w czystości. Rozwiązanie to powoduje, że mycie czy zamiatanie podłogi odbywa się w o wiele sprawniejszy sposób.
Większe umywalki są dużym ułatwieniem przy toalecie, jednak i tutaj zwrócić uwagę należy na ich gabaryt. Małe pomieszczenia mają to do siebie, że muszą być wyposażone w minimalistyczne dodatki.
Metoda podwieszania zastosowana jest także w przypadku toalet. Tutaj również proces sprzątania będzie znacząco ułatwiony. Dodatkowo cały mechanizm spłuczki ukrywany jest w ścianie, przez co zyskujemy niewiele, ale jednak troszkę dodatkowej przestrzeni. Te nowoczesne metody montażu sprawiają, że nasza łazienka stanie się pomieszczeniem nie tylko nowoczesnym ale także niezwykle praktycznym i łatwym w utrzymaniu.
Następną istotną kwestią jest dobór odpowiednich materiałów na podłoże. Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem jest kładzenie na podłogę kafli oraz gresu. To ostatnie jest kosztowniejsza, ale zapewni naszej łazience odrobinę luksusu, oraz zapewni jakość na długie lata.
Jest to warte rozpatrzenia, szczególnie w dłuższej perspektywie.
Powszechne stosowanie kafli w łazience nie jest przypadkiem. Ich najważniejszą cechą czyniącą je bardzo dobrym rozwiązaniem jest odporność na wszechobecną wilgoć występującą w łazience. Ponadto na rynku dostępne są kafle z antypoślizgową powierzchnią, która uchroni nas przed urazami i kontuzjami.
Na przestrzeni lat coraz popularniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie w łazience paneli. Są one specjalnie przystosowane do użytkowania w łazience, stąd też odporne są na działanie wilgoci oraz wysokich temperatur, jakie mogą występować w łazience.
Zastosowanie jednakowej podłogi w całym mieszkaniu sprawi, że będzie się ono wydawało większe niż jest w rzeczywistości. Dzieje się tak z powodu progów i łączeń, które sprawiają wrażenie jednolitej powierzchni. Panele są stosowane bardzo często w stylu skandynawskim, stającym się powoli wiodącym stylem w aranżacji mieszkań.
Inną metodą jest zakup puszystych dywaników. Spowodują one że pomieszczenie będzie się wydawało bardziej przytulne. Pamiętajmy by były to dywany antypoślizgowe, zadbamy w ten sposób o bezpieczeństwo nasze oraz innych użytkowników.
Oświetlenie łazienki jest następnym bardzo istotnym elementem wystroju. Dzięki zastosowaniu oświetlenia punktowego zwiększymy optycznie powierzchnie całej łazienki. Punktowe oświetlenie doda również do pomieszczenia element intymności. Dobrym rozwiązaniem jest wyposażenie lamp w żarówki LED, dzięki którym nasze rachunki za prąd powinny być o wiele niższe. Wybierzmy takie żarówki, których światło będzie dawało jasny i ciepły kolor.
Ten typ oświetlenie dobrze jest zastosować nad wszystkimi lustrami oraz na suficie. Opcjonalnie lampy umieszczone mogą być nad kabiną prysznicową a także przed samym wejściem do łazienki.
Przejdźmy teraz do wyboru dobrego sprzętu AGD. Gdy metraż naszej łazienki jest niewielki zakupmy pralkę, którą można ładować od góry. Są one znacznie mniejsze niż te tradycyjne, których bęben znajduje się na przodzie pralki.
Następnie skupmy się nad wyborem odpowiednich kolorów do wnętrz łazienki. Kolor biały jest bardzo często stosowanym odcieniem. I nie jest to przypadek. Wraz z połączeniem go z kolorami takimi jak grafit, popiel czy brąz jesteśmy w stanie uzyskać optyczne powiększenie użytkowanej powierzchni. Kolory ciemniejsze stosujmy na podłodze, przez co łatwiej utrzymamy ją w czystości a wszelkie zabrudzenia będą mniej widoczne.
Aranżując nową łazienką zaplanujmy wcześniej przebieg instalacji elektrycznej, oraz przemyślmy położenie w którym mają być zamieszczone kaloryfery.
Umieśćmy gniazdka w takich miejscach by zakończyć uciążliwe poszukiwania gniazdka w momencie, którym ich właśnie potrzebujemy. Umiejscowienie kaloryferów jest również istotne. Kaloryfery żeberkowe są tutaj najczęściej stosowanym rozwiązaniem. Posłużą one nie tylko za źródło ciepła, ale także mogą sprawować rolę suszarek na mokre pranie czy wilgotne ręczniki.
Remont łazienki jest więc dość skomplikowany. Dobór wszystkich akcesoriów, kolorów czy to jak przebiega instalacja powinien być dobrze zaplanowany. Nie starajmy się oszczędzać na jakości. Aranżacja łazienki stanowi dość duży wydatek, więc kilkaset złotych w jedną czy drugą stronę nie powinno stanowić dużej różnicy, szczególnie jeśli chcemy żeby zakupione sprzęty służyły nam przez lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here