Aranżacja kuchni – jakie meble kupić?

Meble do kuchni to jeden z najtrudniejszych wyborów przy urządzaniu mieszkania. Samo pomieszczenie musi być dopracowane bardzo dokładnie i zaplanowane w najdrobniejszych szczegółach. Kuchnia, w przeciwieństwie do salonu czy sypialni, zwykle rzadziej jest remontowana. Meble kuchenne zazwyczaj służą lokatorom przez wiele lat. O ile fotel, kanapę czy komodę można bez problemu wymienić w dowolnym momencie, to z szafkami w kuchni nie jest już tak łatwo. Warto więc wszystko przemyśleć precyzyjnie, by ostatecznie podjąć jak najlepszą decyzję, której nie będzie się żałowało.

Kuchnia to miejsce, w którym spędza się sporo czasu. Służy głównie do przygotowywania posiłków, często jest też miejscem, w którym się je spożywa. Wiele osób uwielbia w kuchni również rozmawiać, czytać, a nawet pracować. Każdy zazwyczaj dba, by wnętrze to było szczególnie klimatyczne, roztaczała się w nim przyjemna aura oraz aby lokatorzy oraz ich znajomi dobrze się w nim czuli. W tym celu konieczna jest odpowiednia aranżacja. Głównym elementem są oczywiście meble do kuchni, które powinny odzwierciedlać potrzeby, ale także gust użytkowników. Kluczową sprawą jest tu zakup dobrych szafek, spełniających wszystkie te warunki. Wchodząc do jakiegokolwiek salonu czy sklepu, widać wyraźnie, że meble do kuchni dostępne są w niemal wszystkich stylach. Każdy dzięki temu znajdzie więc swój wymarzony model. Część wybierze styl tradycyjny, innym spodobają się meble do kuchni w nowoczesnym wydaniu. Producenci oferują więc wersje rustykalne, angielskie, prowansalskie, zazwyczaj z drewna, w różnych kolorach. Można również zdecydować się na nowoczesne, laminowane modele, zawierające elementy szklane, stalowe i aluminiowe. Przed wizytą w sklepie warto przejrzeć katalog lub po prostu wejść na stronę www marketu czy firmy produkującej meble do kuchni. Decyzja, którą opcję wybrać, jest na tyle ważna, że lepiej poświęcić czas na szczegółowe zapoznanie się w dostępnymi modelami, porównanie ich, skonsultowanie się z bliskimi w tej sprawie. Warto również przeanalizować koszt takiego zakupu i sprawdzić, czy któryś ze sklepów nie oferuje aktualnie ciekawych promocji na meble do kuchni.

Warto pamiętać, że poza gotowymi zestawami, które przez cały czas dostępne są we wszystkich sklepach (i stacjonarnie, i w sieci), można również nabyć meble do kuchni na zamówienie. Na którą opcję lepiej się zdecydować? Nie ma w tej kwestii jednej dobrej rady, ponieważ wiele zależy od samego wnętrza. Jeśli pomieszczenie jest wyjątkowo trudne do zaaranżowania, ciężko ustawić w nim sprzęt, ma niewielkie wymiary – wówczas gotowe modele mogą po prostu nie pasować. Druga sprawa to wymagania klienta. Jeśli osoba, która aranżuje kuchnię pragnie określonej formy czy stylu mebli, którego nie znajdzie w żadnym sklepie, wówczas może spełnić swe marzenie, zlecając wykonanie ich odpowiedniej firmie, oferującej właśnie takie usługi. W sytuacji, gdy użytkownik nie ma takich wymagań, a jego kuchnia jest klasyczna i ustawna, wtedy wystarczy dokonać zakupu gotowej wersji. W takim wypadku można liczyć na certyfikaty świadczące o ich jakości. Niektórzy wybierają trzecią opcję – kupują używane meble do kuchni, np. w serwisach aukcyjnych, na pchlich targach czy w komisach. Jest to na pewno dobra metoda na zaoszczędzenie, a często na złapanie świetnego okazu, niedostępnego w sprzedaży. Trzeba jednak dokładnie sprawdzić takie meble, czy nie posiadają uszkodzeń, zarysowań, plam i innych niedoskonałości.

O czym jeszcze trzeba pamiętać, urządzając kuchnię? Na pewno powinna być wyposażona w bardzo dobry, solidny blat. W miejscu tym wykonuje się przecież wiele czynności, jak krojenie, siekanie, ubijanie, mieszanie. Na blacie stawia się też często gorące pojemniki, dlatego powinien być odporne na wszystkie czynniki – uderzenia, zabrudzenia, zarysowania, odkształcenia spowodowane wysoką temperaturą. Producenci mają do zaoferowania różne wersje – drewniane, szklane, laminowane, kamienne, stalowe, kompozytowe, marmurowe, granitowe. Każda z nich ma swoje zalety – jedne rzadziej się brudzą i są łatwiejsze do umycia, inne lepiej znoszą uszkodzenia mechaniczne, jeszcze inne nie zarysowują się tak często, jak reszta. Na pewno wszystkie bardzo dobrze prezentuje się w kuchni pod względem wizualnym, jednak warto dopasować je do stylu pozostałych elementów. Jeśli chodzi o szafki, tu króluje przede wszystkim drewno (bukowe, sosnowe, dębowe, olchowe, także egzotyczne) i oczywiście płyta mdf. Nowoczesnym rozwiązaniem jest także szkło, którego największym atutem jest w przypadku kuchni odporność na wilgoć. Częściej jednak ulegają zarysowaniom, więc trzeba mieć to na uwadze. Szafki zwykle wybierane są w dwóch wersjach – stojącej na podłodze i wiszącej na ścianie. Ich ilość i wielkość to kwestia, o której decyduje głównie wielkość pomieszczenia. Warto również przemyśleć swoje zapotrzebowanie. Ktoś, kto często gotuje, ma mnóstwo naczyń, pojemników, sprzętów, akcesoriów, z pewnością musi wybrać takie meble do kuchni, które pomieszczą jak największą ich ilość. Z kolei osoby, które mieszkają samotnie, rzadziej korzystają z tego pomieszczenia, jadają w nim głównie śniadania lub piją kawę, częściej stołują się poza domem lub nie przepadają za kucharzeniem – mogą wybrać mniejsze zestawy lub pojedyncze, nieduże szafki, łącząc je w zgrabny, dostosowany na miarę potrzeb komplet.

Kupując meble do kuchni, trzeba również brać pod uwagę to, że ich główną cechą, poza trwałością i dobrym wykonaniem, powinna być również funkcjonalność. Warto zatem skontrolować, czy prawidłowo się domykają oraz czy ich otwieranie jest wygodne i nie sprawia żadnych problemów. Wiele osób chwali sobie nowe rozwiązania, choćby w formie systemów bez uchwytów lub przesuwanych drzwiczek. Ostateczna decyzja musi być podjęta po dokładnym przemyśleniu. Meble do kuchni wymagają jeszcze zamontowania, dlatego ich wymiana nie następuję zwykle zbyt szybko. Najistotniejsze jednak, by kupić taki zestaw, który spełni oczekiwania mieszkańców i sprawi, że będą dobrze czuli się, spędzając czas w tym pomieszczeniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here