Wyjątkowa pościel podstawą dobrego snu

Zastanawiałeś się kiedyś, co składa się na jakość Twojego snu? Wygodne łóżko, brak stresu, zmęczenie, a może dobrze dobrana pościel? Tak, ten ostatni element, choć często jest pomijany, również jest bardzo ważny, by polepszyć efektywność snu, a co za tym idzie regeneracji i odpoczynku całego organizmu. 

Dlaczego sen jest ważny?

Zanim jednak przejdziemy do samych kwestii około łóżkowych, powinniśmy skupić się na podstawach, czyli na tym, dlaczego sen jest tak ważny. W nocy organizm domaga się snu szczególnie po to, by się zregenerować i wyregulować wszelkie procesy. W trakcie wypoczynku wszystkie komórki w naszym ciele się regenerują, odpoczywa także układ trawienny, a ciśnienie i praca serca spadają. Jest to stan spoczynku dla naszego ciała, jednak nie dla mózgu i gałek ocznych, które nieustannie pracują np. podczas miewania snów, które i tak rzadko pamiętamy. Sen jest bardzo ważny, ponieważ cierpiący na długotrwałą bezsenność częściej odwiedzają lekarzy rodzinnych, są obarczeni nawet trzykrotnie większym ryzykiem zawału serca, rośnie u nich zagrożenie wystąpienia chorób reumatologicznych czy udaru. Dużo częściej takie osoby dotyka także depresja, ponieważ ich jakość życia spada szybciej niż w przypadku jakiejkolwiek innej przypadłości. 

Czynniki składające się na dobry sen

Warto więc zadbać o długi, jakościowy sen, który może nam ułatwić przede wszystkim wcześniejsze położenie się do łóżka, bez telefonu, który emituje drażliwe światło niebieskie. Warto także spróbować wyciszyć swoje ciało i umysł, wypróbować metody relaksacyjne, a także ćwiczenie oddechu. Obecnie możemy nie tylko samodzielnie uczyć się usypiającej medytacji, ale mogą pomóc nam w tym aplikacje na telefon – w tym przypadku warto zmienić światło w smartfonie na te wieczorne, z żółtym odcieniem, za pomocą trybu nocnego. Wywietrzona sypialnia pełna świeżego powietrza, a także lekka kolacja mogą również przyczynić się do jakościowego snu, podobnie jak wypicie szklanki melisy lub prawdziwego mleka. Oczywiście odstawienie kawy w godzinach popołudniowych także może przynieść wiele korzyści dla zdrowego snu.   

Pościel podczas snu 

Pościel sprzyjająca dobremu snu to taka, która przede wszystkim ma bardzo komfortowy, miękki i przyjemny materiał – jest to zazwyczaj bawełna, jedwab czy też satyna. Te dwie ostatnie tkaniny znajdą swoje zastosowanie przede wszystkim w letnich miesiącach, gdy w śnie przeszkadzają nam upały nagrzewające sypialnię nawet do godzin wieczornych. Pościel z kory również może być bardzo przyjemna, jednak należy pamiętać o jej praniu w specjalny sposób. Warto także zainspirować się rodzajami pościeli przeglądając wszelkiego rodzaju sklepy internetowe. Przykładowo pościele Nyks mają w większości stonowane, pastelowe kolory, które również wpływają na dobry sen. W przeciwieństwie do romantycznych, nadających sypialni erotycznego charakteru, czarnych i czerwonych pościeli. Wyglądają one stylowo i nowocześnie, jednak niektóre osoby może drażnić ich ciężkość barw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here