Toaletka jak ważny element dekoru

Toaletka to mały mebel z lustrem służący do umieszczania na niej kosmetyków i artykułów higienicznych. Najwięcej czasu oczywiście przy nim spędzają Panie, chociaż dla mężczyzn ten przedmiot jest też niezbędny. Nierzadko toaletki są dekorowane i zdobione w zależności od smaku i gustu posiadacza. W taki sposób mogą one być doskonałą częścią dekoru.
Najbardziej popularne miejsca do rozmieszczenia toaletki to są garderoby i łazienki, w większości przypadków jednak mieści się ona w sypialni. Toaletki mogą być tworzone z przeróżnych materiałów.
Historia
Jeżeli mówić o historii, to uważa się, że toaletki po raz pierwszy pojawiły się w XVIII wieku. Nabytek epoki baroku, wtedy to był wyłącznie przedmiot dla kobiet, które wiele czasu poświęcały urodzie i piękności. Służyły takie toaletki im do nakładania makijażu, pudrowania twarzy oraz robienia fryzur.
Pierwsze takie stoliki były bogato zdobione brązowymi i złotymi ornamentami, chińskimi motywami. Były podobne do najlepszych dzieł sztuki. Małe lustra stały na specjalnych wspornikach lub były wmontowane w zawiasach. Takie stoły służyły jako prototyp nowoczesnej toaletki. Niebawem idea stawiać u siebie w domu takie stoliki rozprzestrzeniła się na cały świat. W XIX wieku typowe były tak zwane stoły dworskie – przestronne, szerokie komody i wielkie, obszerne lustra. Nazwano je tak, ponieważ miały duże zwierciadło, składające się z trzech części. Były jednak częściej stawiane nie w sypialni, a w korytarzu, aby móc spojrzeć na siebie w pełny wzrost przed wyjściem z domu. Dzisiaj sypialnia pełni rolę buduaru, więc zazwyczaj najczęściej umieszczona jest toaletka w sypialni. Zalecanym jest zlokalizowanie jej przy dużym przestronnym oknie lub w obszernym holu.
Rodzaje toaletek
Dzisiaj projektanci oferują dużą liczbę unikalnych, interesujących toaletek, co umożliwia indywidualnie dopasować odpowiedni jej typ do gustu i smaku właściciela. Jeśli sypialnia jest jasna i przestronna, można pozostać przy wersji, gdy stoliczek jest wbudowany w szafę. W innych przypadkach można ustawić stół w sposób, podobny do biurka: stół i lustro nad nim. Można go przymocować do toaletki lub zawiesić oddzielnie (wtedy jest też możliwość dopasowania lustra). Wybór lusterek jest również skomplikowany: są modele okrągłe, kwadratowe, owalne, kręcone- na każdy charakter.
Często spotykanym problemem jest brak miejsca w sypialni, w takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest półka lub wisząca konsola z lustrem. Może na przykład służyć kontynuacją parapetu.
Teraz w sklepach można znaleźć toaletki, wykonane w różnych stylach. Są metalowe stoły w stylu high-tech ze szklanym blatem. Nadal najbardziej popularną opcją są klasyczne drewniane toaletki wykonane z wiśni, orzechów i innych szlachetnych gatunków drewna. Toaletka to prywatna, intymna przestrzeń kobiety, więc tutaj, jak w żadnym innym meblu, odpowiednie będą cienkie zakrzywione nogi, ozdoby i snycerka.
1. Styl. Toaletka to wykwintny i damski mebel. Jeśli jest już zawarty w zestawie do sypialni, nie musimy się zastanawiać, jak będzie wyglądać harmonijnie z resztą mebli. Niestety toaletka nie jest zawarta we wszystkich kompletach, więc jeśli wybieramy ją samodzielnie, możemy dopasować ją do ogólnego stylu pokoju, dopasować kolor do innych mebli. Uniwersalnym i jednocześnie najprostszym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest umieszczenie białej toaletki z okrągłym lustrem nad nią. Trzecią możliwą opcją jest zrobienie z miejsca, w którym znajduje się toaletka, specjalny mały kącik z własnym stylem, który może nawet różnić się od całej reszty mebli.
2. Gdzie postawić? Nie warto stawiać stołu w przejściu. Jeśli pokój jest mały, lepiej wybrać opcję kompaktową, na przykład narożną i dobrać do niej piękne i jasne lampy. Najbardziej w takim przypadku będą pasowały kinkiety, które zazwyczaj umieszczamy przy lustrach, mogą to być jak najbardziej lampy do czytania albo stołowe, pozwalające do skierowania światłą w potrzebnym nam kierunku. Nie można zapominać oczywiście o lampach podłogowych, które są też często nazywane stojące, są często wybierane przez uniwersalność i praktyczność, ponieważ możemy przenosić je w każdym momencie w potrzebne miejsca. Do małych pomieszczeń wystarczy wąska i wysoka toaletka (z dodatkowymi szufladami pod lustrem).
Eksperci mówią, że za pomocą toaletki z dużym lustrem można wizualnie zwiększyć przestrzeń sypialni.
3. Wygoda. Stół powinien mieć odpowiednią powierzchnię roboczą do umieszczenia na nim kosmetyków i dekoracji. Najlepiej jest wybrać stół o takim rozmiarze, na którym będzie wystarczająco dużo miejsca na wszystkie akcesoria.
4. Ten przedmiot będziemy używać w życiu codziennym, więc bałagan, nawet najmniejszy, jest nieodwracalny. Ta toaletka nigdy nie będzie tak idealna, jak na zdjęciach w błyszczących czasopismach. Warto by była ona wyposażona w obszerne szuflady i półki, aby ukryć część akcesoriów przed wzrokiem. Wtedy łatwiej będzie utrzymać porządek. Można znaleźć eleganckie pudełka lub specjalne uchwyty na różnego rodzaju biżuterię- koraliki, pierścionki, bransoletki.
5. Siedzenie. Będzie tutaj pasował stół lub krzesło, w przypadku braku miejsca- miękka pufa, którą można wsunąć pod stół. Często takie pufy są otwierane, co pozwala nam na przechowywanie rzadziej wykorzystywanych rzeczy w niej.
7. Oświetlenie. To kolejne pytanie, które zdecydowanie warto rozważyć. Idealnym rozwiązaniem jest postawienie stołu przed oknem, aby światło dzienne padało na twarz i umieścić jedną lampę nad lustrem. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości, a stół jest przy ścianie, zaleca się zawiesić dwie jasne lampy nad lustrem po obu stronach. Nie należy wkładać lampy bezpośrednio na blat- będą one zajmowały dużo miejsca i jednocześnie nie pozwolą to na równomierne rozjaśnienie twarzy. Często spotykane są małe lampeczki wokół obwodu lustra. Wygląda to naprawdę pięknie i uroczo, ale trzeba uważać na kierunek światła, żeby nie sprawiało ono wrażenia napiętej, naprężonej twarzy.
Toaletka z lustrem to elegancki i romantyczny element wyposażenia domu. Niezależnie od tego, jaki jest jej forma, kolor czy charakter- klasyczny czy nowoczesny, zawsze można podziwiać się własnemu odbiciu w lustrze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here