Złącza i opaski do węży wydają się tak proste, że są chyba ostatnim miejscem, w którym można się spodziewać innowacji, ale to mylne wrażenie. Parę ciekawych technologii już dziś można w tej branży wyłapać, a kolejne powoli są testowane i wprowadzane.
Złącza ze zintegrowanymi czujnikami
Złącza do węży najczęściej służą tylko zapewnieniu szczelnego połączenia między kolejnymi odcinkami lub między wężem a końcówką roboczą, natomiast w niektórych przypadkach konieczny jest też pomiar różnych parametrów w paru odcinkach węża. Można oczywiście stosować do tego klasyczne czujniki i proste złącza, natomiast już dziś w wielu przypadkach używa się złączy ze zintegrowanym czujnikiem.
Choć jest to rozwiązanie dość kosztowne, to taka integracja zapewnia między innymi ustalenie niezmiennego położenia czujnika w wężu i jego stabilizację. Przy okazji zespolenie takie będzie mniej podatne na uszkodzenia, ponieważ przerywa się ciągłość węża tylko w jednym miejscu. Tego rodzaju złącza są dziś stosowane coraz szerzej i ich zakup nie przedstawia już większego wyzwania.
Złącza z pamięcią kształtu
Złącza z pamięcią kształtu to specyficzne rozwiązanie. Są one wykonane z materiałów, które po osiągnięciu pewnej temperatury przybierają określony, zdefiniowany na etapie produkcji kształt. Co ważne, w przypadku wielu materiałów można w procesie produkcyjnym określić temperaturę pamięci. Ten sam materiał można więc „wyskalować” tak, aby przyjmował swój kształt w temperaturze rzędu 30 stopni, a w innym złączu na 50 czy 70 stopni.
Dlaczego jest to korzystne rozwiązanie? Pamięć kształtu można wykorzystać do konstrukcji takich złączy, które będą łatwe do założenia, ale w temperaturze roboczej zapewnią maksymalne uszczelnienie bez stosowania dodatkowych uszczelniaczy.
Złącza drukowane 3D
Druk 3D kojarzony jest najczęściej z tworzywami sztucznymi, ale bardzo dynamicznie rozwija się też technologia druku 3D artykułów z różnych metali. O ile tworzywowe złącza i opaski są tanie w produkcji choćby metodą formowania wtryskowego, o tyle już produkcja odlewanych złączy metalowych jest kosztowna, co oznacza, że i ceny produktów końcowych są wysokie. Udoskonalenie techniki druku 3D może pozwolić na produkcję szczelnych, estetycznych i bardzo trwałych, a przy tym stosunkowo tanich złączy metalowych i okuć do węży.
Na razie jest to wciąż pieśń przyszłości, ale można się spodziewać, że ta technologia relatywnie szybko dojrzeje i przynajmniej w niektórych zastosowaniach okucia i złącza drukowane będą co najmniej tak popularne, jak te produkowane metodami obróbki stratnej czy odlewane.