Technologie przyszłości w złączach do węży

0
94

Złącza i opaski do węży wydają się tak proste, że są chyba ostatnim miejscem, w którym można się spodziewać innowacji, ale to mylne wrażenie. Parę ciekawych technologii już dziś można w tej branży wyłapać, a kolejne powoli są testowane i wprowadzane.

Złącza ze zintegrowanymi czujnikami

Złącza do węży najczęściej służą tylko zapewnieniu szczelnego połączenia między kolejnymi odcinkami lub między wężem a końcówką roboczą, natomiast w niektórych przypadkach konieczny jest też pomiar różnych parametrów w paru odcinkach węża. Można oczywiście stosować do tego klasyczne czujniki i proste złącza, natomiast już dziś w wielu przypadkach używa się złączy ze zintegrowanym czujnikiem.

Choć jest to rozwiązanie dość kosztowne, to taka integracja zapewnia między innymi ustalenie niezmiennego położenia czujnika w wężu i jego stabilizację. Przy okazji zespolenie takie będzie mniej podatne na uszkodzenia, ponieważ przerywa się ciągłość węża tylko w jednym miejscu. Tego rodzaju złącza są dziś stosowane coraz szerzej i ich zakup nie przedstawia już większego wyzwania.

Złącza z pamięcią kształtu

Złącza z pamięcią kształtu to specyficzne rozwiązanie. Są one wykonane z materiałów, które po osiągnięciu pewnej temperatury przybierają określony, zdefiniowany na etapie produkcji kształt. Co ważne, w przypadku wielu materiałów można w procesie produkcyjnym określić temperaturę pamięci. Ten sam materiał można więc „wyskalować” tak, aby przyjmował swój kształt w temperaturze rzędu 30 stopni, a w innym złączu na 50 czy 70 stopni.

Dlaczego jest to korzystne rozwiązanie? Pamięć kształtu można wykorzystać do konstrukcji takich złączy, które będą łatwe do założenia, ale w temperaturze roboczej zapewnią maksymalne uszczelnienie bez stosowania dodatkowych uszczelniaczy.

Złącza drukowane 3D

Druk 3D kojarzony jest najczęściej z tworzywami sztucznymi, ale bardzo dynamicznie rozwija się też technologia druku 3D artykułów z różnych metali. O ile tworzywowe złącza i opaski są tanie w produkcji choćby metodą formowania wtryskowego, o tyle już produkcja odlewanych złączy metalowych jest kosztowna, co oznacza, że i ceny produktów końcowych są wysokie. Udoskonalenie techniki druku 3D może pozwolić na produkcję szczelnych, estetycznych i bardzo trwałych, a przy tym stosunkowo tanich złączy metalowych i okuć do węży.

Na razie jest to wciąż pieśń przyszłości, ale można się spodziewać, że ta technologia relatywnie szybko dojrzeje i przynajmniej w niektórych zastosowaniach okucia i złącza drukowane będą co najmniej tak popularne, jak te produkowane metodami obróbki stratnej czy odlewane.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJaki wosk na świece?
Następny artykułJakie kłódki?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here