Sypialnia - na co zwrócić uwagę podczas jej projektowania?

Jednym z najważniejszych pomieszczeń w naszym domu, czy też mieszkaniu z całą pewnością jest miejsce wypoczynku po całym dniu pracy, czyli sypialnia. Nasza oaza spokoju, miejsce, gdzie możemy schować się przed całym światem, oddać się relaksowi, przeczytać ulubioną książkę lub porostu pobyć samemu.
Większość osób dąży podczas projektowania swojej sypialni, do tego, aby była ona bardzo przytulna.
Jak ją urządzić, żeby jednocześnie spełniała swoją podstawową funkcję, czyli wygodnego miejsca odpoczynku, a dodatkowo była przytulna. Jest na to kilka niezawodnych sposobów, stosując je w swojej sypialni bez problemu osiągniemy zamierzony przez nas cel.

Czy kolor ścian ma znaczenie?
Kolor ścian w naszej sypialni, jak i w każdym pomieszczeniu w naszym domu, ma bardzo istotne znaczenie. Sypialnia pełni funkcje przede wszystkim miejsca, w którym mamy odpocząć oraz się zrelaksować. Najodpowiedniejszymi kolorami do sypialni są kolory jasne, stonowane, pastelowe, które pozwolą nam się wyciszyć. Kolory jaskrawe, fluorescencyjne mogą nas niepotrzebnie pobudzać, a odpoczynek w takiej kolorystyce jest wysoce niekomfortowy.
Bardzo modnym i ostatnio popularnym trendem jest jedna ściana w sypialni w innym kolorze. Najczęściej wybór pada na bardzo ciemny, kontrastowy kolor lub na wzorzysta tapetę. Taka ściana w odmiennym kolorze, czy też pokryta tapetą stanowi przede wszystkim element dekoracyjny naszej sypialni. W ten sposób udekorować możemy dowolnie wybraną ścianę, jednak najczęściej wybór pada na ścianę za łóżkiem, tworząc dodatkowo tło dla naszego łóżka.

Jakie kupić łóżko – czym się kierować przy wyborze?

Łóżko to najważniejszy mebel, który stanie w naszej sypialni. Łóżko składa się z dwóch podstawowych elementów. Pierwszym jest rama, której wybór zależy przede wszystkim od naszego poczucia estetyki oraz od tego jakim budżetem dysponujemy. Pod uwagę musimy wziąć również rozmiar ramy, łóżko nie może być za krótkie w stosunku do naszego wzrostu, ponieważ łózko nieodpowiedniej długości może się okazać bardzo niewygodne. Kolejną istotną sprawą odnośnie ramy łóżka, jest to jaki mamy metraż naszej sypialni, łóżko nie może być za duże w stosunku do wielkości pokoju.
Drugą bardzo istotną sprawą jest materac do naszego łóżka. Tutaj na drugim planie są względy estetyczne, najważniejszą sprawą jest to, aby materac był bardzo wysokiej jakości oraz był bardzo wygodny. To od niego przede wszystkim zależy to czy dobrze się wyśpimy. Zakres cenowy materacy jest bardzo duży, ceny zaczynają się już od kilkuset złotych, a kończą się nawet na kilku tysiącach. To jaki materac wybierzemy, zależy oczywiście od tego jakim budżetem dysponujemy, jednak pewne jest jedno, że nie powinniśmy na nim oszczędzać. Jeśli zdecydujemy się na droższy materac możemy być pewni, że będzie nam on służył przez długie lata, w przeciwieństwie do tych tańszych, które mogą się zniszczyć bardzo szybko.

Co z przechowywaniem, czyli garderoba

Bardzo często część sypialni pełni w naszym domu również funkcję garderoby. Jeśli mamy szczęście i mamy duży dom, to możemy wygospodarować sobie osobne pomieszczenie, które możemy przeznaczyć na swoją garderobę. Jednak do takich szczęśliwców, nie należy każda osoba, dlatego najczęściej garderobę w sypialni stanowi duża szafa przesuwana. Wybór takich szaf w sklepach meblarskich jest bardzo duży, dlatego z całą pewnością każdy z nas znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Szafy przesuwne są bardzo pojemne, zmieścimy w nich zarówno wszystkie swoje ubrania, jak i mnóstwo dodatkowych rzeczy. Drzwi szafy przesuwnej to dodatkowy atut dla osób, które mają bardzo małe sypialnie, ponieważ nie musimy się martwic o zabezpieczenia miejsca na to aby móc te drzwi otworzyć. Dodatkowo drzwi przesuwne mogą być naszym lustrem, w standardowej ofercie bez problemu znajdziemy modele szaf, w których do drzwi przyklejone są ogromne lustra. Takie lustro dodatkowo powiększy optycznie naszą przestrzeń.

Sypialnia z malutkim dzieckiem

Często zdarza się, że sypialnię musimy dzielić z malutkim dzieckiem. W takiej sytuacji musimy zagospodarować w zupełnie inny sposób. W takiej sytuacji w naszej sypialni musi znaleźć się miejsce na kilka dodatkowych, niezbędnych mebli. Po pierwsze musi znaleźć się w niej łóżeczko dla maluszka, poza tym miejsce do przewijania, komoda na najpotrzebniejsze rzeczy dla dziecka oraz wygodny fotel, który potrzebny jest każdej mamie do wygodnego karmienia dziecka.
Niezbędnym elementem w sypialni dzielonej z małym dzieckiem będzie również źródło delikatnego stłumionego światła, które nie będzie w nocy podczas karmienia czy też przewijania, ani nas ani dziecka.

Co sprawia, że stanie się bardziej przytulna?

To czy sypialnia stanie się naprawdę przytulna zależy od zastosowanych w niej dodatków. Podstawowymi są przede wszystkim tekstylia, czyli zasłony, firany oraz pościel i poduszki. Są to elementy bez, których nie można sobie wyobrazić naprawdę przytulnej sypialni. Kolorystyka zastosowanych dodatków tak naprawdę zależy tylko od naszego gustu oraz od tego w jakim stylu ma być urządzana przez nas sypialnia.

Prawdziwy luksus – łazienka tuż przy sypialni

Nie każdy może się poszczycić takim faktem jak przynależąca do naszej sypialni osobna łazienka, która jest dodatkowym miejscem relaksu oraz odpoczynku dla domowników. Jest to miejsce, które nie będzie dostępne dla osób z zewnątrz – prawdziwa oaza spokoju oraz intymności.

Sprawą również bardzo ważną jest to jakie zastosujemy w naszej sypialni oświetlenie. Najlepiej zainwestować w kilka źródeł oświetlenia. Najważniejszym źródłem światła jest oświetlenie sufitowe, czyli żyrandol, który będzie bardzo potrzebny w codziennym użytkowaniu sypialni. Dodatkowe źródła światła, to lampki nocne, które możemy zapalić tuż przy łóżku. Są one bardzo funkcjonalne, jeśli przed snem lubimy na przykład czytać książkę czy też gazetę, a żeby ja wyłączyć nie musimy wychodzić z łóżka.

Jak wynika z powyższych punktów, zaprojektowanie sypialni, która jednocześnie będzie bardzo funkcjonalna, a dodatkowo będzie strefą relaksu w naszym domu czy też mieszkaniu nie jest bardzo prostym zadaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here