śruby

Zakup konkretnego rodzaju śruby może być nie lada wyzwaniem dla kogoś, kto nie zajmuje się tym na co dzień. Dlaczego? Otóż wynika to z tego, że jeden taki produkt może być oznaczony na kilka różnych sposobów.

Dlatego nawet, jeśli prowadzący prace remontowe robotnik powie, że trzeba kupić konkretną śrubę, warto jeszcze wcześniej zerknąć do tabeli konwersji norm. Z czego to wynika? Odpowiedź na to, jak i szereg innych pytań, znajdziesz w tym artykule. Zapraszamy do lektury!

Normy dotyczące śrub – jakie są ich rodzaje?

Każda śruba ma oznaczenia, które po pierwsze ułatwiają jej odnalezienie wśród wielu innych tego typu produktów, a po drugie: są dla klienta informacją, jakie normy bezpieczeństwa ona spełnia. I tak możemy wyróżnić trzy kategorie owych norm: PN, ISO oraz DIN.

PN odnosi się do norm, które wyznaczył Polski Komitet Normalizacyjny. DIN to niemiecki odpowiednik tego rozwiązania, bo mówimy tu o normach, które opracował Deutsches Institut für Normung, czyli Niemiecki Instytut Normalizacyjny. Z kolei najbardziej znana jest ISO, czyli norma, za którą stoi International Organization for Standardization, czyli Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna, która obowiązuje w ponad 160 krajach.

Przeczytaj także: https://www.scandinavianhouse.pl/kotwy-kolki-i-sruby-do-czego-sluza/

Normy dotyczące śrub – na czym polega konwersja?

Oprócz tego, że śruby mają oznaczenia literowe, tuż za nimi są również liczby. To właśnie dzięki temu odnalezienie właściwej śruby jest banalnie proste. Jednak po kolei…

Na potrzeby tego artykułu przeanalizujmy przypadek śruby z łbem grzybkowym z podsadzeniem (zamkową). Otóż może dojść do sytuacji, w której w danym sklepie taki produkt będzie oznaczony jako „PN 82406”. W kolejnym może to już być „ISO 8677”, a w jeszcze innym „DIN 603”.

Właśnie w takich przypadkach mówimy o konwersji norm – kiedy jedno oznaczenie da się zamienić na drugie albo – jak w tym przypadku – nawet na trzecie. Dla świadomego klienta jest to potrójnie dobra informacja, bo jeśli nie znajdzie śruby w oznaczeniu ISO, to może jej poszukać jako PN albo DIN. Co więcej, to również jasny komunikat, jakie normy spełnia taki produkt (czyli, że jest bezpieczny w użytkowaniu oraz powinien mieć dużą trwałość).

Potrzebujesz wytrzymałych i precyzyjnych elementów złącznych? Zajrzyj do naszej oferty na stalmut.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here