Obróbka metali – na czym polega i jakie są rodzaje?

0
109

Metal jest materiałem często używanym w różnych branżach i można z niego wykonać różnego rodzaju przedmioty. Stosuje się go w budownictwie, lotnictwie, motoryzacji czy przemyśle ciężkim, a pożądany kształt przedmiotu czy maszyny można osiągnąć dzięki obróbce. Jakie rodzaje obróbki metalu wyróżnia się i na czym dokładnie polega ten proces?

Jakie rodzaje obróbki metali można wyróżnić?

Przyjmuje się, że są trzy kategorie obróbki metali, wśród których wyróżnia się obróbkę skrawaniem, plastyczną i cieplną. W przypadku wszystkich tych procesów można uzyskać ciekawe kształty i właściwości przedmiotu. Jeśli chodzi o skrawanie, to polega ono na mechanicznym obrabianiu metalu poprzez usuwanie nadmiaru niepotrzebnego materiału. Oczywiście po wykonaniu tego procesu blok materiału jest lżejszy, ale ma określony kształt, który został dostosowany do potrzeb klienta. W przypadku plastycznej obróbki nie usuwa się nadmiaru metalu, ale uzyskuje kształt poprzez gięcie lub tłoczenie. Zatem masa jest praktycznie taka sama zarówno przed, jak i po obróbce. Cieplna obróbka może odbywać się dzięki hartowaniu lub nawęglaniu. W zależności od wymagań oraz właściwości metali można skorzystać z każdego rodzaju, by dopasować efekt do wymagań i oczekiwań.

Która metoda obróbki metalu jest najpopularniejsza?

W praktyce wszystkie metody obróbki metalu są stosowane, ale jedna jest częściej wybierana i jest nią obróbka skrawaniem. Inaczej można ją nazwać obróbką ubytkową i można ją podzielić na trzy rodzaje, a mianowicie frezowanie, szlifowanie i toczenie. Usunięcie nadmiaru materiału pozwala na osiągnięcie pożądanego kształtu. Można to zrobić przy pomocy frezarki, która jest wydajnym urządzeniem. W krótkim czasie można bez problemu usunąć dużą ilość metalu, a dodatkowo możliwe jest frezowanie CNC, które pozwala na uzyskanie dowolnych kształtów. Obróbka toczeniem odbywa się przy użyciu noża tokarskiego, a szlifowanie najczęściej jest końcowym etapem obróbki, dzięki któremu można wygładzić pięknie powierzchnię oraz szybko usunąć niepotrzebne części.

Jak znaleźć dobrą firmę oferującą obróbkę metali?

Na rynku jest wiele firm świadczących usługi obróbki metalu i warto przed podjęciem decyzji o jej wyborze dokładnie to przemyśleć. Przede wszystkim dobrze postawić na profesjonalną, a jednocześnie doświadczoną firmę, która oferuje swoje usługi przy zastosowaniu najnowszych technologii. Warto wejść na stronę https://www.anwod.com.pl/uslugi i sprawdzić, które metody stosuje się w konkretnych przypadkach. Dobrze też poczytać opinie o konkretnej firmie i sprawdzić, czy klienci polecają usługi i są zadowoleni z efektów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here