Napęd do zasłon

Mogłoby się wydawać, że zasłony to coś tak prostego, że w ich przypadku nowoczesne technologie będą miały ograniczone zastosowanie. Ale tak wcale nie jest – nowoczesne napędy do zasłon pozwalają zupełnie zmienić oblicza okien nie tylko w obiektach użyteczności publicznej, ale i w domach.

Najpierw zdalna obsługa

Dość oczywistym rozwiązaniem, które zostało wdrożone stosunkowo szybko, była obsługa zdalna dzięki nadajnikom radiowym. Dziś dobry napęd do zasłon może zapamiętać ich nawet kilkadziesiąt, co sprawia, że w takich obiektach jak hotele, sale konferencyjne czy wykładowe można pracować zdecydowanie wygodniej.

Dziś jako alternatywę dla sterowania radiowego w niektórych modelach napędów stosuje się sterowanie po WiFi, jest ono jednak nieco mniej popularne, ponieważ nie wszędzie będzie równie skuteczne i niezawodne. Wybór między sterowaniem radiowym a WiFi oczywiście jest nieco bardziej skomplikowany, bo trzeba brać pod uwagę wiele czynników, natomiast w obu przypadkach jak najbardziej uzasadnione jest mówienie o rewolucji w stosunku do obsługi wyłącznie ręcznej.

Wygodniejsza obsługa – ustawienia i uruchamianie

Sterowanie zdalne ma swoje niezaprzeczalne zalety, natomiast w wielu modelach napędów do zasłon łączy się je z obsługą ręczną. Jest to przydatne na przykład przy zaniku zasilania, ale nawet wtedy, kiedy zasilanie jest podane, warto z niego korzystać. Pociągnięcie (lub popchnięcie) zasłony może zostać odczytane przez mechanizm, który następnie uruchomi napęd i dokończy dany ruch.

W wielu dobrej klasy napędach można też zdefiniować kilka konkretnych pozycji poza całkowitym zasłonięciem i krańcowym odsłonięciem, co pozwala płynnie ustawić zasłony w takiej pozycji, która użytkownikowi najbardziej odpowiada.

A może pełna automatyzacja?

Zautomatyzowanie działania napędów do zasłon jest dziś spotykane relatywnie rzadko, ale niewykluczone, że niedługo będzie bardziej rozpowszechnione. Można tu zresztą natknąć się na kilka oddzielnych rozwiązań. Od prostych zegarów, które decydują o godzinie podniesienia lub opuszczenia zasłony, po zaawansowane algorytmy, które po zaciągnięciu danych z internetu mogą automatycznie uruchamiać mechanizm napędu w zależności od godziny wschodu i zachodu słońca, a po połączeniu z innymi czujnikami także w odpowiedzi na przykład na intensywność nasłonecznienia.

Potencjał jest zatem całkiem spory i warto o tym pomyśleć, wybierając napęd do zasłon. Jak widać, można było udoskonalić nawet tak proste rozwiązania, więc teraz można mieć pewność, że będą się pojawiały kolejne atrakcyjne możliwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here