Mała kuchnia

W wielu blokach są bardzo małe pomieszczenia. Metraż niektórych takich mieszkań wynosi około 30 metrów kwadratowych. Cechą wspólną takich zabudowań jest to, że są w nich małe kuchnie i małe łazienki.

Mała kuchnia nie ma wiele zalet, ale jeśli już taką posiadamy i nie mamy perspektywy na przeprowadzkę, trzeba ją polubić i urządzić w taki sposób, żeby była jak najbardziej funkcjonalna. Jeśli jest ona w kwadracie zadanie jest ułatwione, ponieważ łatwiej wtedy zagospodarować przestrzeń. Dziś dostępnych na rynku jest wiele kompaktowych urządzeń, które będą dobrze spełniały swoją rolę w małej kuchni, ale najpierw trzeba zacząć od odpowiedniej zabudowy kuchennej.

W Chinach mieszkańców jest tak dużo, że bardzo skrupulatnie planuje się miejsce,w niektórych mieszkaniach, nie ma w ogóle kuchni, ludzie jedzą na mieście. Z tej perspektywy posiadanie nawet małej kuchni wydaje się być luksusem. Zabudowa w postaci szafek i półek powinna jak najlepiej spełniać swoje zadanie, najlepiej zaprojektować szafki, które sięgałyby do samego sufitu. Nie ma możliwości zbyt bogato poustawiać ich na dole, warto więc zaoszczędzić miejsce i zadbać o to, aby jak najwięcej szafek znalazło się na górze. W małych kuchniach często nie ma możliwość ustawienia stołu. Jest to co prawda jakieś utrudnienie, ale można sobie z tym poradzić. Zawsze jest przecież jakiś pokój dzienny, który pełni rolę jadalni w domu lub mieszkaniu. Kiedy budujemy dom kuchnie zwykle są duże, bo taki wykonaliśmy projekt, ale nawet jeśli to nie my byliśmy pomysłodawcami takiego wykonania domu to i tak najprawdopodobniej, kuchnia będzie spora. W wielu domach poniemieckich budowanych na początki XX wieku, kuchnie były przestronne i można było w nich bez problemu ustawić stół. Wiele zależy również od tego czy mamy w kuchni okno. Jeśli go nie ma mówimy wtedy o kuchni, że jest ślepa. Jest to rozwiązanie często stosowane w kawalerkach i innych malutkich mieszkankach, w których nie ma rozbudowanych potrzeb, jeśli chodzi o spożywanie posiłków.

W niektórych dużych mieszkaniach kuchnie są małe, wynika to z nieprzemyślanego zaprojektowania. Może się zdarzyć że w 100 metrowym mieszkaniu, korytarz jest większy od kuchni,a w niej nie ma gdzie postawić większego stołu. Nie jest to wygodne, korytarz nie musi być przecież ogromnych rozmiarów. Celowo nazywam go korytarzem, albo nawet hallem, ponieważ przedpokój kojarzy się z pomieszczeniem niewielkich, w którym jest tylko miejsce, na zmianę obuwia i ewentualnie wieszak na kurtki.

Mała kuchnia ma swoje zalety, można ją szybciutko posprzątać. Zwykle ma też niewiele miejsca na blaty, lecz tak jak wspomniałam wyżej, precyzyjnie zaprojektowana, daje szansę na funkcjonalność. W małej kuchni ważnym urządzeniem jest okap, który będzie wyciągał zapachy, wiele również zależy od tego czy małą kuchnia jest otwarta na salon, czy jest oddzielnym pomieszczeniem, jeśli jest w aneksie kuchennym, połączona z pokojem dziennym, może być mała, a i tak zyskuje się sporą przestrzeń. Zazwyczaj jednak o małych kuchniach mówimy w kontekście, tych, które są osobnymi pomieszczeniami, usytuowanymi w bloku. Trzeba się zastanowić, jakich urządzeń potrzebujemy najbardziej. Lodówka nie musi być duża, najprawdopodobniej nie mamy licznej rodziny, która wymuszałaby posiadane ogromnej lodówki. Mimo wszystko warto przygotowywać posiłki w domu, a nie tylko planować w taki sposób, aby kuchnia byłą miejscem, w którym się tylko pije kawę i herbatę, choć trzeba zdawać sobie sprawę, że takich rodzin jest coraz większe. Na dłuższą metę jest to rozwiązanie nieekonomiczne, jedzenie na mieście kosztuje.

Mała kuchnia może mieć swój niepowtarzalny klimat, dobrze znaleźć w niej miejsce na postawienie niewielkiego ekspresu do kawy, jeśli ją lubimy, a większość osób chyba lubi kawę z ekspresu, pomoże to celebrować chwilę i cieszyć się dniem. Trzeba się zastanowić, czy potrzebujemy tradycyjnego piekarnika. Zajmuje on sporo miejsca, a jeśli nie pieczemy ciast zbyt często, może się okazać, że zamiast niego możemy wstawić sprzęt, którego będziemy używać częściej, chociażby zmywarkę. Może okazać się sprzętem domowym dużo częściej używanym niż piekarnik. nie damy się jednak obejść bez płyty grzewczej. Możemy wybrać bardziej kompaktową dwupalnikową, ale montaż czteropalnikowej, nie zajmie więcej miejsca. Chodzi jednak o to, że jeśli gotujemy niewiele, dwa palniki, potrafią dać dodatkowe miejsce na blacie. Blaty są bardzo potrzebne do przygotowywania posiłków. Dobrze również zastanowić się na tym, czy koniecznie musimy mieć mikrofalówkę Niektórzy nie wyobrażają sobie bez niej życia, inni namiastka wręcz przeciwnie. Potrafi ona zając sporo miejsca, a można je przeznaczyć na coś innego. nie jest też zbyt dobra dla naszego zdrowia. Znacznie korzystniej jest podgrzewać posiłki w tradycyjnym garnku, tylko oczywiście nie takim, wykonanym z aluminium.

Stół można ustawić w pokoju dziennym, warto wybrać spory, nawet jeśli nie mamy dzieci. Kiedy odwiedzi nas rodzina lub znajomi, będą mogli czuć się komfortowo. Wygodne krzesła dają niesamowite poczucie wypoczynku. niewiele modeli jest naprawdę wygodnych. Większość wykonuje się na masową skalę, przez co nie dopracowana jest ich jakość. Są zmorą dla kręgosłupa. Warto poświęcić odpowiednią ilość czasu, na wybór takich mebli, które będą dawały nam poczucie komfortu i estetyki. Warto wybrać szafki do kuchni, które będą łatwe w utrzymaniu czystości. Taką możliwość dają dziś fronty, wykonane z płyty, które są lakierowane na wysoki połysk lub na mat, czy jeszcze pół mat. Wybór frontów bez uchwytów, pozwoli nam szybko zbierać z nich kurz czy zabrudzenia z przygotowywanych potraw, zwykła ściereczką. Są naprawdę wygodne i łatwe w utrzymaniu porządku i czystości oraz dosyć trwałe. Oczywiście nie tak trwałe jak drewno. Warto zastanowić się, czy nie wybrać drewnianej kuchni, daje ona wyjątkowy klimat. Zabudowa z drewnianych szafek jest bardzo trwała i odporna na uszkodzenia, a poza tym wyjątkowo się w niej czujemy. To przytulność, której nie zapewni nic innego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here