piec

Obsługa kotła do wytwarzania energii cieplnej wydaje nam się trudna i uciążliwa. Większość osób wyobraża sobie, że polega ona na ciągłym dorzucaniu do pieca. Tymczasem, wśród dostępnych dziś urządzeń znajdziemy również te, które pracują w sposób niemal całkowicie zautomatyzowany. Mowa o kotłach z automatycznych podajnikiem, które same dobierają odpowiednią ilość paliwa. Jeśli stajesz przed koniecznością zakupu kotła do ogrzewania centralnego i zastanawiasz się jaki rodzaj wybrać – ten poradnik jest dla ciebie. Podpowiemy w nim w czym tkwi wyjątkowość kotłów z podajnikiem oraz kiedy i dlaczego warto sięgać właśnie po nie.

Kotły z podajnikiem – nowoczesna technologia dla komfortowego mieszkania

Kotły z podajnikiem to stosunkowo nowy rodzaj kotła. Jego konstrukcja i sposób obsługiwania daleko odbiega od rozwiązań znanych z kotłów zasypowych. Przede wszystkim – praca kotłów z podajnikiem jest w dużym stopniu zautomatyzowana i przebiega bez ingerencji człowieka. Naszym zadaniem, jako właścicieli i użytkowników danego kotła, będzie jedynie regularne ich opróżnianie z powstającego wewnątrz popiołu oraz potencjalnych zanieczyszczeń. Czynność tę będziemy musieli wykonywać raz na kilka – kilkanaście dni. Jeśli więc przerażała cię konieczność regularnego dorzucania do pieca – możesz właśnie odetchnąć z ulgą. W obsłudze pieców z automatycznym podajnikiem wysiłek fizyczny w zasadzie nie występuje.

Główną częścią służącą do obsługi kotła jest sterownik, na którym wprowadzamy odpowiedni program jego pracy. Maszyna sama reguluje takie aspekty swojej pracy jak: częstotliwość podawania paliwa, czas postoju, czas przedmuchów czy moc nadmuchu. My jedynie ustawiamy jaką pożądaną temperaturę w naszej instalacji pragniemy uzyskać.

Pozostałe zalety pieców z automatycznym podajnikiem

Piece z automatycznym podajnikiem nadają się do spalania paliw stałych w formie sypkiej. Do takich zalicza się między innymi ekogroszek, niezwykle ekologiczne paliwo opałowe produkowane na bazie grudek węgla. Zaletą kotłów jest wysoka wydajność w pracy z sypkim rodzajem paliwa – które zostaje niemal w całości przemienione na energię cieplną.

W wielu dostępnych kotłach znaleźć możemy wszystkopalne palniki (kotły takie dostępne są między innymi w ofercie: Cichewicz kotły c.o.) Taki rodzaj palnika jest niezwykle komfortowy ze względu na jego bardzo szerokie przeznaczenie. Pozwala nie tylko na spalania paliw węglowych, ale także tych produkowanych z innych składników.  

W kotłach z automatycznym podajnikiem stosuje się zbiorniki dużych rozmiarów, co znacząco ułatwia ich obsługę. Naszym zadaniem jest regularne uzupełnianie ilości paliwa w zbiorniku. Piec natomiast samoczynnie dobiera z niego odpowiednią ilość paliwa.

Na koniec warto wspomnieć, że kotły z automatycznym podajnikiem zyskują z roku na rok na popularności. Wynika to z różnych przyczyn, wśród których znajdują się również motywacje ekologiczne. W kotłach tego typu spalamy przede wszystkim paliwa ekologiczne – takie właśnie jak wspomniany ekogroszek lub pellet. Ponieważ normy dotyczące emisji zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych są coraz bardziej restrykcyjne, warto zaopatrywać się właśnie w kotły przeznaczone do spalania paliw niskoemisyjnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here