Kominek

Kominek kojarzy się z wyjątkowym klimatem. Złociste płomienie mogą dodać wyjątkowo przytulnego charakteru nawet prostemu, minimalistycznemu wnętrzu. Zdecydowałeś, że chcesz mieć kominek w swoich czterech kątach? Podpowiadamy, jaki model wybrać!

Kominek tworzy magiczną aurę

Stała popularność kominków potwierdza, że od lat je kochamy. Kominki kojarzą nam się z rodzinnym ciepłem, magiczną atmosferą i nastrojowym klimatem. Widok iskierek tańczących za szybą znakomicie relaksuje i odpręża. Co więcej, montaż kominka to wzbogacenie domu o dodatkowe źródło ciepła, które może być nieocenionym walorem w chłodne jesienne i zimowe wieczory.

Producenci oferują nam dwa rodzaje kominków:

  • wolnostojące,
  • do zabudowy.

Który z nich jest lepszym rozwiązaniem do Twojego domu?

Kominek zabudowany – czy warto?

Najstarszą formą kominków są duże, murowane modele z otwartym paleniskiem. Takie kominki najczęściej umieszcza się przy głównej ścianie bezpośrednio przy kominie. Kominki z otwartym paleniskiem mogą stworzyć magiczną, wyjątkowo klimatyczną aurę we wnętrzu. Mieszkańcy mogą grzać się bezpośrednio przy palącym się ogniu i wsłuchiwać się w relaksujące odgłosy spalanych drewien. Niestety rozwiązanie to ma kilka minusów. Przede wszystkim nie zapewnia mieszkańcom stuprocentowego bezpieczeństwa – otwarte palenisko zwiększa ryzyko wystąpienia pożaru. Nie można zapomnieć również o sadzy, która wydostając się z kominka, może tworzyć spore zabrudzenia w pomieszczeniu. Minusem są też straty energetyczne spowodowane uciekaniem ciepła przez przewód kominowy. 

Alternatywą dla klasycznych kominków są wkłady kominkowe, w których palenisko zamknięte jest za specjalną szybą. Na rynku znajdziemy modele klasyczne z jedną szybą, a także wersje narożne czy nawet trójszybowe, w których płomień zza panoramicznych szyb można obserwować aż z trzech stron. Obudowa wykonana ze stali, żeliwa lub cegły szamotowej wspomaga magazynowanie ciepła. Skuteczność grzewcza wkładów wynosi aż 80%, co znacznie przewyższa możliwości kominków otwartych (30%).

Kominki do zabudowy można zaaranżować w dowolny sposób, co sprawia, że są doskonałym rozwiązaniem do różnych wnętrz – zarówno do nowoczesnych, minimalistycznych i industrialnych, jak i do klasycznych, retro, skandynawskich czy glamour.

A co z kominkiem wolnostojącym?

Zamiast kominka zabudowanego można wybrać model wolnostojący. Jest to doskonałe rozwiązanie, kiedy nie pomyśleliśmy o kominku na etapie budowy, a teraz nie chcemy przebudowywać całego wnętrza. Piec wolnostojący dzięki swojej mobilności daje nam nieograniczoną możliwość aranżacyjną. Można postawić go w dowolnym miejscu i dzięki temu maksymalnie dopasować do urządzanej przestrzeni. Piecyk wolnostojący wyróżnia się podobną efektywnością grzewczą co wkłady. Ich dużą zaletą jest designerski wygląd, który doskonale wpisuje się w industrialną lub skandynawską stylistykę wystroju.

Który kominek wybrać? Wszystko zależy od Twoich preferencji, gustu, stylu, w którym chcesz urządzić dane pomieszczenie oraz przestrzeni, jaką masz do zagospodarowania. Pod uwagę weź m.in. to, że piec wolnostojący potrzebuje o wiele mniej miejsca niż model zabudowany. Pamiętaj, że decyzję o kominku najlepiej podjąć na etapie budowy. Jeśli nie miałeś takiej możliwości, dobrze zastanów się, jak wkomponować kominek w aranżowane wnętrze. 

Bez znaczenia, na jaki wariant się zdecydujesz, głównym wyznacznikiem powinna być jakość. Postaw na kominek od zaufanego producenta. Zakup markowego produktu to gwarancja niezawodności i najwyższej wytrzymałości.

Szeroki wybór kominków znajdziesz na stronie kozakominek.pl. Propozycją sklepu są modele wolnostojące i do zabudowy o wielu ciekawych formach – w tym ciekawe kominki obrotowe i nowoczesne modele wiszące. Oferowane produkty są ekologiczne, ekonomiczne, wyróżniają się wysoką jakością wykonania i stylowym, nowoczesnym designem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here