Komfort we własnym domu - z drzwiami akustycznymi to możliwe

Ilu z nas po pracowitym dniu nie chciałoby wypocząć w cichym mieszkaniu, delektując się ciszą, ulubioną muzyką lub rozmową z najbliższymi. Niestety, jak pokazują statystyki, coraz większa liczba Polaków mieszka w miejscach nadmiernie narażonych na hałas. Hałaśliwi sąsiedzi, ruchliwa ulica, stacja kolejowa – wszystko to zabiera komfort obcowania z własnym M, wpływa negatywnie na sen i rujnuje nasze samopoczucie. Czy można coś zrobić, by zaradzić temu problemowi, niekoniecznie się przeprowadzając?

Drzwi akustyczne – rozwiązanie na miarę XXI wieku

Okazuje się, że nawet mieszkając w bloku, można zachować prywatność, jak również odizolować się od hałasów powodowanych przez sąsiadów, ich zwierzęta domowe, czy gości, wracających o nieprzyzwoitej porze do domu. Na rynku dostępne są drzwi akustyczne, izolujące w znacznym stopniu hałasy, pozwalając się cieszyć prawdziwym spokojem. Ich przemyślana budowa (m.in. wypełnienie wnętrza płytą dźwiękoszczelną) pozwala na zachowanie wysokiego poziomu komfortu użytkowania i bardzo atrakcyjnego wyglądu, mimo unikatowych właściwości. Nie musi to wcale oznaczać jakichkolwiek kompromisów w sferze bezpieczeństwa – dobre drzwi zawierają w sobie również nowoczesne zabezpieczenia antykradzieżowe (np. sworznie antywłamaniowe, przynajmniej dwa zamki – najlepiej, jeśli każdy z nich ma co najmniej trzy bolce). Swoim wyglądem wcale nie muszą sugerować wygłuszających właściwości – jedyna różnica to ta cisza wewnątrz mieszkania.

Czym kierować się, wybierając drzwi dźwiękoszczelne?

Można powiedzieć, że rynek jest wręcz przesycony ofertami stolarki okiennej i drzwiowej. Niestety, nie każdy producent oferuje prawdziwie wyciszające drzwi. Te dobrej jakości poznamy między innymi po wysokiej wartości izolacyjności – określanej jako Rw. Ten parametr powinien być większy niż 35 dB – wtedy możemy mówić o prawdziwym wytłumieniu – np. hałas o natężeniu 80 dB (odpowiadający głośne muzyce lub trąbieniu samochodu) będzie wewnątrz mieszkania zredukowany do 45 dB (ok. 40 dB to hałas opisywany jako szmer w domu, czyli taki, który naturalnie emitowany jest podczas domowych czynności). Posiadając takie drzwi naprawdę będziemy mogli zaznać w swoim domu upragnionego wypoczynku. By jednak to osiągnąć, nie warto ufać obietnicom sprzedających – powinni oni móc wykazać się odpowiednim certyfikatem.

Drzwi akustyczne powinny być również bezpieczne – najlepiej, jeśli mają co najmniej 3 regulowane zawiasy (w 3 płaszczyznach – pozwalają na idealne spasowanie z ościeżnicą i ścianą mieszkania), co najmniej dwa zamki (dobrze, jeśli każdy z nich ma nie mniej niż trzy bolce zabezpieczające), solidną ościeżnicę drewnianą (najlepszą opcją jest ościeżnica regulowana) oraz stałe sworznie antywłamaniowe. Wówczas nie tylko będzie cicho, ale i bezpiecznie.

Takie drzwi powinny być też schludne – w końcu każdego dni co najmniej dwukrotnie będziemy się na nie patrzeć. Najlepiej, jeśli będą w jakimś nowoczesnym wzorze, idealnie wpasowującym się do architektury bloku, w którym mieszkamy. Miłym dodatkiem może być dopasowany, aluminiowy próg.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here