Jakie kafelki do kuchni warto wybrać?

Kuchnia nazywana jest sercem domu i faktycznie, większość z nas właśnie w tym pomieszczeniu spędza najwięcej czasu. Przy urządzaniu kuchni warto więc zwrócić uwagę na to, w jaki sposób chcemy ją zaaranżować. Dobrze, jeśli mamy wcześniej określony pomysł, zgodnie z którym chcemy zaplanować wyposażenie kuchni od a do z. Warto bowiem zwrócić uwagę nie tylko na same meble, ale także na elementy takie jak kafelki do kuchni, kolor ścian czy dobór sprzętu AGD w odpowiednich barwach. Dopiero połączenie tych kilku czynników może przynieść zadowalający efekt.

Jakie kafelki do kuchni warto wybrać?
Obecnie oferta glazur dostępnej na rynku jest bardzo szeroka. Wystarczy przejść się choćby do marketu budowlanego, by znaleźć płytki o praktycznie każdym wzorze i deseniu – są to produkty dedykowane do kładzenia zarówno na ścianach, jak i na podłogach. Wybierając płytki do kuchni warto jednak patrzeć nie tylko na ich wygląd, ale również na funkcjonalność i jakość wykonania. W końcu płytki mają nam służyć przez dłuższy okres czasu, jednocześnie pasując do ogólnego wystroju kuchni. Wiele materiałów z których wykonuje się glazurę nie jest sobie równych, dlatego decyzja o kupnie kafelków do kuchni musi być podjęta z głową, a nie jedynie pod wpływem chwili. To, co nam się podoba, nie zawsze bowiem będzie się dobrze sprawdzało w kuchni.

Kafelki z fazą lub ręcznie formowane
Ciekawą propozycją są kafelki do kuchni z fazą lub ręcznie formowane, czyli kafle prostokątne w typie metro. Tego typu glazura jest bardzo uniwersalna i można łatwo ją dopasować do wystroju każdego wnętrza. Swoją nazwę kafelki zawdzięczają strukturze, podobnej do płytek układanych w halach paryskiego metra! Jeśli wybierzemy wypalane i szkliwione płytki, będą się one bardzo dobrze komponowały z wystrojem kuchni w stylu vintage i retro. Płytki te mają bowiem strukturę, która do złudzenia może przypominać kafle piecowe – z pewnością są wyjątkowo oryginalne, a do tego prezentują wysoką jakość wykonania. Niestety, w tym przypadku z wysoką jakością idzie w parze również stosunkowo wysoka cena. W niewielkiej kuchni lub kiedy glazurą mamy przykryć jedynie część ścian, można się o takie rozwiązanie pokusić.

Płytki cementowe
Kafelki cementowe to opcja skierowana dla osób, które swoją kuchnię chcą urządzić na wzór orientalny. Kafle posiadają orientalne, architektoniczne i rodzajowe motywy. Tego typu glazurę wytwarza się z połączenia masy cementowej, piasku, marmuru oraz pigmentów nieorganicznych. Płytki posiadają gładką powierzchnię, są bardzo trwałe i nadają się do położenia tylko we wnętrzach. Cementowe kafle są ręcznie robione, dlatego wyróżniają się niepowtarzalną stylistyką i jakiekolwiek nierówności są jedynie ich atutem. Oczywiście warto pamiętać, że jest to nie tylko bardzo ekskluzywne, ale również drogie rozwiązanie do kuchni.

Płytki gresowe
Płytki gresowe są obecnie najbardziej popularne i najszerzej dostępne. Występują w wielu barwach i posiadają bardzo zróżnicowaną strukturę, dlatego mogą znaleźć zastosowanie w każdej kuchni. Płytki gresowe pojawiają się w wielości małych kafli, prostokątnych lub kwadratowych płytek o bardzo różnych rozmiarach. Dzięki temu okazują się materiałem wyjątkowo uniwersalnym i trwałym w zastosowaniu w kuchni. Gres może mieć różny wygląd – zarówno bardzo delikatną, jak i chropowatą strukturę. Płytki gresowe wymagają zastosowania fugi, jednak można stosować różne odstępy pomiędzy płytkami – mogą być one bardzo niewielkie, jeśli wybierzemy płytki o większym formacie. Wysoka jakość płytek i ich stosunkowo niska cena sprawiają, że gres to materiał bardzo popularny, który znajdzie zastosowanie zarówno na kuchennej ścianie, jak i na podłodze.

Płytki heksagonalne
płytki heksagonalne to nowoczesny trend pojawiający się w nowoczesnych kuchniach. Są to płytki, które układają się we wzór naśladujący plaster miodu. Tego typu rozwiązania były dawniej stosowane, jednak obecnie znów zyskują na popularności. Bardzo ciekawie prezentują się nad kuchennym blatem, a także na podłogach. Zwykle płytki heksagonalne charakteryzują się różnymi barwami, ponieważ muszą mieć punkt wyróżniający – inaczej mogłyby się ze sobą całkowicie stopić. Niestety, nie są one lubiane przez glazurników, ponieważ wykazują niewielkie rozmiary i ich układanie jest dość uciążliwe. Efekt wizualny jednak może wynagrodzić nam te niedogodności!

Płytki ceramiczne
Kafle ceramiczne do kuchni to kolejny bardzo popularny wybór wielu Polaków. Posiadają uniwersalną strukturę oraz zróżnicowany kształt, dzięki czemu można je dopasować do każdej kuchni i będą się w niej zawsze dobrze prezentować. Płytki ceramiczne można bez problemów znaleźć w każdym sklepie z glazurą lub bezpośrednio w ofercie producentów. Płytki ceramiczne na ogół są gładkie i nie posiadają zagłębień, dzięki czemu nie gromadzą zanieczyszczeń, kurzu czy zarodników grzybów. Są bardzo łatwe w pielęgnacji, a do tego tanie – właśnie dlatego można spotkać je w wielu polskich domach.

Jakie właściwości powinny wykazywać płytki do kuchni?
Kuchnia to pomieszczenie specyficzne, gdzie glazura będzie miała do czynienia ze zwiększonym poziomem wilgotności, zabrudzeniami różnego rodzaju i może być podatna na uszkodzenia mechaniczne. Kupując płytki warto wybierać modele o odpowiedniej grubości i twardości, które dobrze sprawdzą się przy wzmożonej eksploatacji. Twardość płytek mierzona jest w skali Mohsa i do kuchni powinna ona wynosić co najmniej wartość 5. Pod względem wizualnym dobrze prezentuje się glazura o większych rozmiarach, którą łatwo jest układać w pomieszczeniu. Do małych kuchni polecane są płytki o wysokim połysku, które mają zdolność do odbijania światła i optycznie powiększają pomieszczenie. Kupując kafelki do kuchni, zwracajmy także uwagę na ich właściwości – wybierajmy materiał, który jest łatwy do utrzymania w czystości i nie wymaga uciążliwego szorowania płytek. Im gładsza powierzchnia glazury, tym łatwiej ją doczyścić. Płytki na podłogę powinny posiadać antypoślizgową powłokę oraz minimum 3 klasę ścieralności – w końcu mają nam sł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here