Jaka wiertarka do domu

Dostępność uniwersalnych i mocnych elektronarzędzi powoduje, że nie zawsze łatwo jest podjąć decyzję o kupnie odpowiedniego sprzętu. Nie inaczej jest z wiertarką, która występuje w wersjach z udarem, bez niego i może być zasilana akumulatorowo lub sieciowo. A więc, jaką wiertarkę kupić do użytku domowego? Oto kilka praktycznych podpowiedzi.

Jakie prace z wiertarką wykonujesz najczęściej?

Ktoś mógłby powiedzieć, że wiertarka jest przecież do wiercenia, więc nie ma sensu dyskutować o rodzaju prac. Nic bardziej mylnego, bo inne funkcje urządzenia przydadzą się do cegły, betonu, drewna i metalu. Nie chodzi przy tym o posiadanie oddzielnego do modelu do każdego rodzaju materiału.

Jeżeli elektronarzędzie jest ci potrzebne głównie do wkręcania wkrętów i okazjonalnego wykonania otworu na obrazek lub inną dekorację, bez wahania wybierz wiertarko-wkrętarkę. Nawet najlepsza wiertarka do domu nie zapewni ci możliwości precyzyjnego wkręcania śrub i wkrętów, a model łączący funkcję wiercenia i wkręcania może być dodatkowo wyposażony w udar. Ma to znaczenie szczególnie wtedy, gdy prace te są wykonywane naprawdę sporadycznie. Wtedy oprócz takiego egzemplarza postaw na zasilanie sieciowe.

Jaka wiertarka do domowej obróbki metali u drewna?

To oczywiste, że podczas wiercenia w kamieniu i betonie potrzebny jest udar. Jednak jeśli mieszkasz w domu drewnianym, albo nie masz na tyle twardych ścian, by potrzebny był ci udar, to jakie rozwiązanie będzie najlepsze? W takich sytuacjach przyda się wiertarka bez udaru. Jest ona skonstruowana tak, by obsługiwać nawet najmniejsze wiertła i wykonywać precyzyjne otwory w metalu i drewnie. W takich pracach udar nie tylko jest zbędny, ale przede wszystkim szkodliwy. Udarowe wiercenie w profilu stalowym nie należy do dobrych pomysłów.

Jakie parametry powinna mieć wiertarka do domu?

Odpowiedź na powyższe pytanie pozwoli ustalić, jaka wiertarka do domu będzie odpowiednia. Wybierając sprzęt, patrz głównie na:

  • moc – jeden z ważniejszych czynników. Im mocniejsza wiertarka, tym łatwiej wykonywać otwory nawet w najtwardszych materiałach. Nie warto jednak przesadzać, egzemplarze o mocy do 600 W spokojnie wystarczą w domowych pracach.
  • sposób zasilania – jeśli nie chcesz patrzeć na stan baterii i nie przeszkadza ci przedłużacz, wybierz produkt akumulatorowy. W innych wypadkach i przy sporadycznym użytkowaniu najlepsza będzie wiertarka sieciowa.
  • maksymalną średnicę wiercenia – średnicę wiertła determinuje obrabiany materiał. W domowym użytku sprawdzą się wersje obsługujące średnicę do 13 mm.
  • biegi – przekładają się na obroty i moment przekazywany przez silnik na wiertło. Najlepiej wybierać takie modele, które mają więcej niż jeden bieg, łatwiej wtedy dopasować prędkość do obrabianego materiału.
  • wyposażenie dodatkowe – w przypadku produktów bateryjnych sprawdź, czy w zestawie na pewno jest ładowarka i akumulator. W innym wypadku będziesz musiał je dokupić. Poza tym warto przyjrzeć się, czy producent dodał drugi uchwyt, wskaźnik głębokości wiercenia, czy poziomicę laserową.

Uwzględniając te podpowiedzi, możesz spokojnie wybrać się na zakupy!

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here