Jaka tablicę wybrać do domu

Tablice wszelkiej maści znalazły zastosowanie w ośrodkach naukowych. Służyły niegdyś do wykonywania skomplikowanych obliczeń, zapisywania notatek i wyników badań. Byli to pierwsi świadkowie nie jednego odkrycia, które zmieniło oblicze nauki. Gdy wprowadzono powszechną edukację w Europie, to przyjęto do klasycznego wyposażenia każdej ze szkół tablice kredowe, które do dnia dzisiejszego wspomagają placówki oświatowe w kraju i w Europie.

Tablice białe suchościeralne

Oczywiście nie obyło się bez modernizacji oświaty i wymiany na tablice magnetyczne suchościeralne, które okazały się być dużo bardziej uniwersalne. Efektem jest wypierania tablic kredowych na rzecz nowocześniejszych i łatwiejszych w obsłudze odpowiedników. Co więcej, teraz w biurach, szkole czy w domu używa się nie tylko tablic białych, kredowych, ale także tych najbardziej klasycznych – korkowych, do których przypinamy najważniejsze informacje. Funkcjonalność tablic została potwierdzona w szkołach, na uniwersytetach czy w biurach. Co w przypadku gospodarstw domowych? Czy tablice mają w XXI w.  rację bytu?

Tablice do domu dla najmłodszych

Zacznijmy może od najmłodszych dzieci, które rozwijają się i dynamicznie chłoną wiedzę. Tablica nadal może być ciekawym środkiem do wyrażanie siebie pod postacią rysunków tworzonych na jej powierzchni. To raczej oczywiste – kto w młodości nie rysował głupich rzeczy na tablicy, niech pierwszy rzuci kamień. Tablica biała, suchościeralna tutaj sprawdziłaby się najlepiej, jeśli chodzi o czysto artystyczne pobudki do zakupu. Nie brudzi, nie trzeba specjalnie sprzątać i martwić się o zapylenie w środku pomieszczenia. Jednak nie jest to jedyna opcja. Dla starszych dzieci, które chcą mieć bardziej spójny i designerski pokój młodzieżowy, proponuję tablice szklane, które charakteryzują się większą elegancją, gładszą powierzchnią do pisania i możliwość nanoszenia informacji białymi pisakami. Co więcej, warto zastanowić się nad kupnem flipchartu czy innej tablicy mobilnej. Wtedy w zależności od potrzeb można tablicę przestawiać. Flipcharty popularne są zwłaszcza w szkołach językowych, bo mimo małej powierzchni do pisania – wystarcza to do zapisania paru najważniejszych słówek czy zdań. Podobnie można ją wykorzystać w nauce na ciężki sprawdzian czy kolokwium.

Tablica kredowa w kuchni?

Tablice kredowe ponoć dobrze wpływają na nauką małych dzieci ze względu na opór stawiane przez chropowatą tablicę i kredę. Nie jestem naukowcem i uważam, że ten aspekt jest do rozważenia, ale w domu stawiamy jednak na praktyczne rozwiązania. Ewentualnym dodatkiem mogłaby być  mała tabliczka na kredę, na której zapiszemy, kto ma jakie obowiązki domowe. Zaznaczę, że to świetnie wygląda, jednak nadal będzie pylić. Dlatego analogicznym rozwiązaniem będzie kupno małej tablicy suchościeralnej lub szklanej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here