Jak zaprojektować wzorową łazienkę?

Podczas projektowania poszczególnych pomieszczeń w naszym domu, czy też mieszkaniu kierujemy się przede wszystkim względami estetycznymi, lecz także tym, jakim dysponujemy budżetem. Wzorowa łazienka to taka, która spełni swoje podstawowe funkcje, a dodatkowo będzie zgodna z naszym poczuciem estetyki oraz nie nadwyręży naszej zdolności finansowej. Łazienka to jedno z takich pomieszczeń, podobnie jak na przykład kuchnia, które raz zrobione, zaaranżowane, będzie nam służyło prze kilka lat. Dlatego przystępując do projektowania tego wnętrza musimy przemyśleć kilka istotnych aspektów, dzięki temu nie będziemy musieli w najbliższym czasie ponownie jej remontować.

W pierwszej kolejności musimy się zastanowić co zastosujemy na ścianach naszej łazienki. Najczęściej nasz wybór pada albo na płytki lub na gładzie. Zarówno pierwsza jak i druga opcja są bardzo praktyczne i równie dobrze wyglądają w łazience, Płytki mogą okazać się jedynie droższą opcją, do której oprócz ceny płytek musimy doliczyć cenę fugi, kleju oraz cenę roboczogodziny fachowca, który przyjdzie położyć nasze płytki. Zaletą gładzi w łazience jest to, że możemy w dowolnej chwili zmienić wygląd naszej łazienki, malując ja na nowy kolor. W łazience nie wolno nam zastosować dowolnej farby, musi być ona z przeznaczenie do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności powietrza. Są one specjalnie oznaczone lub maja po prostu napis „Do łazienek”. Zastosowanie innej farby może spowodować, że farba zacznie odpadać od ściany.

Kolejną ważną sprawą jest to czy nasza toaleta (wc) ma być wolnostojąca czy też ma to być zestaw pod zabudowę. Zdecydowanie bardziej popularne są zestawy do zabudowy podtynkowej. Jest tak przede wszystkim ze względów estetycznych, wygląda to zdecydowanie lepiej niż toaleta wolno stojąca. Podstawową różnicą pomiędzy tymi dwoma zestawami toalet jest różnica w cenie zestawu, a także w cenie potrzebnych materiałów budowlanych, aby taka mogła w naszej toalecie stanąć. Wszystko zależy od tego jaki mamy pomysł na łazienkę.

Jeśli mamy za sobą już wybór toalety, to czeka na nas kolejny istotny wybór, a mianowicie czy w naszej łazience ma stanąć prysznic czy też wanna, a może jedno i drugie. Na opcję ostatnią mogą sobie pozwolić jedynie osoby, które dysponują łazienką o odpowiednio dużej powierzchni. Jeśli nie jesteśmy w tak komfortowej sytuacji to musimy stanąć przed wyborem prysznic czy wanna. Oba wybory mają swoje wady oraz zalety. Jeśli jesteśmy osobą, która jest fanem długich kąpieli w świetle świec to najlepszym wyborem dla nas jest oczywiście wanna, natomiast jeśli nie zależy nam na tym to wystarczy nam prysznic. Zarówno w przypadku prysznica jak i wanny możemy kupić sprzęt, który będzie posiadał dodatkowe funkcje, na przykład dysze do hydromasażu. Takie dodatkowe funkcje podnoszą cenę wanny czy też prysznica, a jak wynika z praktyki, są bardzo rzadko używane, dlatego musimy się zastanowić czy nie jest to niepotrzebne wydawanie pieniędzy.

Umywalka to najczęściej element dużej zabudowy łazienkowej, ale tylko w przypadku kiedy nasza łazienka jest odpowiedniej wielkości, a my dysponujemy odpowiednio wysokim budżetem. Zabudowy łazienkowe są zazwyczaj bardzo drogie, głównie z uwagi na to, że są robione na specjalne zamówienie. Zakłady stolarskie wykonują takie zabudowy z litego drewna, z bardzo wysokiej jakości elementów typu okucia, stąd dużo wyższa cena niż w przypadku mebli seryjnych, które możemy kupić w salonach meblowych. Jeśli nasza łazienka jest niewielkich rozmiarów, najlepszym wyborem jest umywalka wraz z szafką pod umywalkową, dzięki czemu zyskamy dodatkowe miejsce do przechowywania.

W większości mieszkań mamy taką sytuację, że piecyk gazowy, który jest niezbędny do ogrzania mieszkania oraz ciepłej wody, jest umiejscowiony właśnie w łazience. W takiej sytuacji najważniejszymi aspektami są względy bezpieczeństwa, a mianowicie pomieszczenie, w którym znajduje się piecyk gazowy powinno być prawidłowo wentylowane, musi być w nim odpowiedni dostęp powietrza. Dodatkowo musimy pamiętać o tym, że piecyk musi przechodzić regularne badania techniczne.

Względy bezpieczeństwa w łazience nie dotyczą jedynie piecyka gazowego, równie ważną sprawą, a niejednokrotnie bagatelizowana przez ludzi jest to w którą stronę powinny się otwierać drzwi łazienkowe. Zgodnie z przepisami budowlanymi jeśli mamy do czynienia z małą łazienką to drzwi do niej powinny otwierać się na zewnątrz. Jest tak dlatego, że w przypadku kiedy w łazience były by zamontowane drzwi otwierane do środka a w takiej łazience zasłabnie jeden z domowników to może on zablokować swoim ciałem wejście do łazienki a tym samym będziemy mieli utrudniony dostęp do tej osoby.

Jeśli mamy taką możliwość, to powinniśmy się poważnie zastanowić na tym, czy nie zamienić standardowego ogrzewania na ogrzewanie podłogowe. Nie jest ono dużo droższe od standardowego ogrzewania, ale jest za to dużo bardziej komfortowe, zwłaszcza z uwagi na to, że na podłodze w łazience w 99 procenta zakładane są płytki podłogowe, które są bardzo nie przyjemne podczas wychodzenia z kąpieli, ponieważ są zimne. Druga sprawa, że płytki w łazience często są wilgotne, co naraża nas na poślizgniecie się, a jeśli mielibyśmy ogrzewanie podłogowe, dużo szybciej będą one suche.

Łazienka to miejsce gdzie najczęściej ustawiane są dwa sprzęty: pralka oraz suszarka do prania. Nie ma co ukrywać, większość osób nie chce aby były one widoczne, dlatego najlepszym wyjściem z tej sytuacji jest zabudowa stolarska, która ukryje szpecący nasza łazienkę sprzęt. Taką zabudowę stolarską bez problemu zamówimy u każdego lokalnego stolarza, który wykona dokładnie taki projekt mebla o jaki nam chodzi. Taka zabudowa wiąże się z dodatkowymi kosztami, lecz jeśli nie stać nas na mebel na specjalne zamówienie, to bez problemu znajdziemy taki mebel w sklepach z wyposażeniem wnętrz, jednak są one w standardowych wymiarach i będziemy musieli troszkę pomyśleć, żeby mogła wpasować się w nasza łazienkę.

Kilka powyższych punktów sprawi, że zaprojektowanie wzorowej łazienki stanie się o wiele prostsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here