Jak zabezpieczyć meble ogrodowe?

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu sprawia większości ludzi ogromną przyjemność. Trudno się temu dziwić. Latem czy wiosną pogoda zwykle dopisuje, a teraz, gdy nasz klimat znacząco się ocieplił, jest jeszcze piękniejsza niż zwykle. Promienie słoneczne rozgrzewają nasze ciała i stymulują nasz organizm do produkowania witaminy D – nazywanej potocznie witaminą szczęścia i zdolną do poprawiania naszego ogólnego samopoczucia. Jeżeli więc tylko mamy taką możliwość, by spędzać wolne chwile na podwórku, powinniśmy to oczywiście robić, przygotowując w swoim ogródku specjalne miejsce do wypoczynku. Uzupełnijmy je wygodnymi i praktycznymi meblami. Sięgnijmy po gotowe zestawy, których nie będziemy musieli sami komponować z poszczególnych odmian ławek, krzesełek czy stoliczków. Zainwestujmy w idealnie zestawiony komplet mebli, który sprawi, że nasz wypoczynek na świeżym powietrzu przeniesie się na zupełnie inny poziom jakości – stanie się tak przyjemny, że nie będziemy mogli doczekać się tych chwil, gdy wreszcie wyjdziemy na swoje podwórko i przeczytamy chociażby kilka stron książki w towarzystwie przepięknej natury. Chcąc cieszyć się takim wypoczynkiem przez jak najdłuższy czas, musimy jednak koniecznie dbać o swoje meble umiejscowione w ogrodzie. Pomogą nam w tym zarówno pokrowce na meble ogrodowe, jak i inne elementy oraz techniki konserwujące. Stosujmy je regularnie. Dbajmy o swoje meble w taki sposób, aby mogły nam one służyć nie przez kilka, a przez kilkanaście sezonów. Niektóre odmiany drewna potrafią zadowalać nas nawet przez kilkadziesiąt lat. Jeżeli jednak to my się o nie nie zatroszczymy, już po jednym lecie nie będziemy mogli się nimi cieszyć.

Jeszcze przed nadejściem zimy lub mroźniejszej jesieni, gdy tylko zauważymy, że pogoda zaczyna się pogarszać, temperatura coraz częściej spada poniżej zera i regularnie dochodzi do sporych opadów deszczu i śniegu, powinniśmy zadbać o to, aby schować swój komplet mebli ogrodowych do bezpiecznego i odpowiedniego miejsca. Możemy je umieścić chociażby w garażu albo nieużywanej obecnie piwnicy. Na pewno nie powinniśmy przetrzymywać ich zimą na zewnątrz, gdyż w taki sposób sami doprowadzamy je do przedwczesnego niszczenia się. Nawet najlepsze gatunkowo drewno nie jest w stanie przetrwać w tak trudnych warunkach. Jeżeli będzie codziennie poddawane działaniu niskich temperatur, opadów deszczu i śniegu, zacznie się automatycznie kruszyć, łamać i po prostu niszczyć. Powinniśmy je przed tym uchronić. Zamiast kombinować z owijaniem swoich mebli jakimiś specjalistycznymi foliami, które i tak nigdy nie działają zgodnie ze swoim przeznaczeniem, znajdźmy w swoim domu takie miejsce, w którym moglibyśmy je schować i przetrzymać podczas tych mroźniejszych pór roku. Oczywiście przedtem musimy je jeszcze oczyścić z zabrudzeń i zakonserwować. Dopiero po takim przygotowaniu możemy spokojnie schować swoje meble do wybranego pomieszczenia, aby wraz z nadejściem pierwszych cieplejszych dni ponownie wyciągnąć je na zewnątrz i znów spędzać swój wolny czas na świeżym powietrzu.

Jak zatem powinno wyglądać zabezpieczanie mebli ogrodowych? Co powinniśmy z nimi zrobić, zanim zdecydujemy się umieścić je w piwnicy lub garażu? Pamiętajmy przede wszystkim o tym, że przykrycie ich jakąś folią może zwykle nie wystarczać. Oczywiście pokrowce na meble ogrodowe są zazwyczaj dobrymi i użytecznymi produktami, ale nie możemy pokładać w nich wszelkich nadziei i wierzyć w to, że jeśli umieścimy w nich swoje niezakonserwowane komplety, następnej wiosny wyciągniemy je i będziemy znów cieszyć się ich nienaruszonym stanem. Sposób przygotowania mebli zależy natomiast przede wszystkim od ich materiału. Na pewno wiemy, z czego zostały wykonane wszystkie nasze krzesła, stoły i ławki, dlatego teraz powinniśmy zapoznać się z ogólnymi wymaganiami danego tworzywa i dowiedzieć się, jak powinno się je czyścić oraz konserwować. W przypadku mebli plastikowych te wszystkie czynności zostają ograniczone do minimum. Mimo iż po takie meble sięgamy coraz rzadziej, zdając sobie sprawę z ich niskiej trwałości i kiepskiej wytrzymałości, za jeden z ich niewątpliwych atutów można uznać prostą konserwację. Plastik czyścimy zwykłą mieszanką przygotowaną z wody i dowolnego delikatnego mydła bądź płynu do mycia naczyń. Gdy powierzchnia mebli wyschnie, możemy raz jeszcze przetrzeć ją samą namoczoną szmatką, aby pozbyć się resztek ewentualnych zabrudzeń. Uważajmy jednak na to, aby nie stosować tutaj ostrych artykułów czyszczących – szczoteczek bądź druciaków. Mogłyby one zarysować powierzchnię plastiku, a do tego na pewno nie chcielibyśmy dopuścić.

Jeżeli chodzi natomiast o meble z wikliny – czyli te wykonywane z naturalnego rattanu bądź sztucznego technorattanu, są one już nieco bardziej problematyczne, bo niektóre substancje czyszczące mogą powodować ich odbarwianie się, kruszenie się i łamanie. Musimy zatem uważać na to, czego używamy do mycia swoich kompletów. Dbajmy o nie w sposób naturalny, stosując takie środki, które przygotujemy samodzielnie i będziemy mieć kontrolę nad tym, jakie substancje się w nich znajdą. Doskonałym preparatem do czyszczenia mebli z wikliny okaże się popularna domowa mieszanka, którą przygotowują sobie regularnie niemalże wszystkie perfekcyjnie panie domu. Jak możemy ją wykonać? Do większej miski wlejmy sporą ilość ciepłej wody i umieśćmy w niej kilka łyżek sody oczyszczonej bądź octu. Następnie nasączmy preparatem miękką szmatkę lub gąbkę i czyśćmy nią wszystkie elementy naszych mebli, zwracając szczególną uwagę na drobne detale występujące np. w samych podłokietnikach. Oczyszczone meble przepłuczmy ciepłą wodą i osuszmy ręcznikiem papierowym lub pozostawmy do wyschnięcia. Następnie zastosujmy na nich odpowiedni środek konserwujący, zabezpieczmy je folią i schowajmy do garażu lub piwnicy.

Pokrowce na meble ogrodowe są coraz chętniej stosowanymi artykułami zabezpieczającymi drewniane komplety, ale nie możemy wierzyć w to, że zastąpią nam one tradycyjne czyszczenie oraz różne techniki konserwacyjne. Dbajmy o swoje meble w sposób prawidłowy, a będziemy mogli długo z nich korzystać.

PODZIEL SIĘ
Następny artykułProjekty kuchni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here