Jak wybrać meble na przedpokój?

Dotychczas aranżowanie wnętrz pomieszczeń nie było dla ciebie ani trochę problematyczne. Nie przejmowałeś się tym, jaką ilością przestrzeni dysponujesz, bo liczyły się dla ciebie inne rzeczy. Chciałeś po prostu stosować w swoich pokojach takie elementy i dekoracje, które najbardziej ci się podobają. Nie skupiając się kompletnie na metrażu pomieszczenia przechodniego, czyli tego znajdującego się przy samych drzwiach wyjściowych i połączonego z innymi pokojami, umieściłeś w nim stylowe meble na przedpokój – te duże, sięgające samego sufitu i wykonane z ciemnego drewna w kolorze brązowym lub czarnym. W samym sklepie meblarskim od razu wpadły ci one w oczy. Już wyobrażałeś sobie, jak wspaniale zaprezentują się one na tle twojego pokoju. Skoro bowiem tak świetnie prezentowały się one w samym salonie meblarskim, nie sądziłeś, że mogłoby się okazać, że do twojego mieszkania one kompletnie nie pasują. A tak się jednak stało. Przywiązując największą wagę do samego wyglądu mebli, jakoś tak zapomniałeś o tym, że powinny one współgrać z samym układem i rozmiarem pomieszczenia. Teraz natomiast straciłeś przez nie ogromną ilość miejsca i próbujesz ten efekt jakoś odwrócić. Na nic zdadzą ci się jednak dodatkowe szafy czy inne dekoracje. To, co powinieneś teraz zrobić, to zastąpić swój niepraktyczny komplet całkowicie nowymi zestawami mebli. Sprzedaj te stare lub postaraj się zwrócić je do sklepu, aby zyskać pieniądze na nową inwestycję. Bez niej nigdy nie ruszysz dalej, a twoja aranżacja przedpokoju dalej pozostanie niepraktyczna i nieestetyczna.

Jeżeli zdecydowałeś się na gotowy projekt domu lub po prostu kupiłeś mieszkanie albo wynajmujesz jakąś kawalerkę, najprawdopodobniej to właśnie przedpokój jest jednym z twoich najmniejszych pomieszczeń – czasem nawet mniejszym od łazienki i kuchni. Nawet gdybyś sam projektował swój nowy budynek mieszkalny, zapewne nie pomyślałbyś w ogóle o tym, aby pozostawić w tym pomieszczeniu trochę więcej miejsca. Czujesz, że tak naprawdę kompletnie go nie potrzebujesz. Ono ma jedynie łączyć ze sobą inne pokoje, dlatego też wydaje ci się, że niczego w nim nie umieścisz. Bywa jednak zupełnie inaczej. To w końcu przedpokój jest tym miejscem, do którego wchodzisz na samym początku, gdy tylko przekroczysz próg mieszkania. To w nim się rozbierasz, ściągasz z siebie zamoczone obuwie i płaszcz, nie chcą przenosić ich do salonu czy sypialni. Tutaj też zazwyczaj przetrzymujesz te drobne przedmioty, które zawsze musisz mieć pod ręką, gdy tylko wychodzisz z domu – klucze, długopisy, notesy i ważniejsze dokumenty. Pomieszczenie to może stać się więc naprawdę niesamowicie funkcjonalne, jeśli tylko zadbasz o to, aby umieścić w nim praktyczne meble do przedpokoju. Aranżowanie tej przestrzeni często bywa trudniejsze od projektowania sypialni czy kuchni. Mimo wszystko powinieneś poświęcić na nie trochę czasu – to może ci się tylko i wyłącznie opłacić. Pomyśl zatem, czy w przedpokoju lepiej umieścić meble na wymiar, czy może gotowe komplety. Zadbaj o to pomieszczenie z takim samym szacunkiem, z jakim troszczyłeś się o swój salon bądź kuchnię.

Najważniejsze jest oczywiści to, aby w tym przechodnim pomieszczeniu pojawiły się funkcjonalne i użyteczne meble na przedpokój. Dzięki nim uda ci się utworzyć aranżację praktyczną, która będzie ułatwiać ci życie, a na pewno go nie utrudni. Przedpokój potrafi być również atrakcyjnym miejscem pod względem wizualnym. Nieraz to on jest sercem całego domu i jego najważniejszą wizytówką, więc jeśli o niego nie zadbasz, nawet najpiękniejsze aranżacje pozostałych pomieszczeń mogą zostać zaburzone i zaśmiecone. Pomyśl również o tym, na co zwracasz największą uwagę, gdy tylko przychodzisz do swoich znajomych lub rodziny. Pierwszym pomieszczeniem, które widujesz w ich domach i mieszkaniach, jest właśnie przedpokój. To po nim nieraz oceniasz możliwą prezencję pozostałych pomieszczeń. Czasem jesteś przyjmowany wyłącznie w samym przedpokoju i podobnie sam postępujesz ze swoimi gośćmi – gdy odwiedza cię kurier, raczej nie zapraszasz go do salonu, a w progu podpisujesz odbiór paczki i kwitujesz zamówienie. Wybierając zatem meble na przedpokój, postaraj się utworzyć z nich harmonijną i spójną całość. Skomponuj je również z pozostałymi i równie ważnymi elementami pomieszczenia – ścianami, a nawet samą podłogą. Zrób to z wyczuciem smaku i z dbałością o funkcjonalność tego miejsca. Zorganizuj je tak, abyś każdego dnia był nim zachwycony.

Być może w twoim przedpokoju występuje jakaś większa wnęka na ścianie. Być może wydawało ci się, że musi ona pozostać pusta, skoro ma tak nietypowy wymiar, że trudno by było umieścić w niej chociażby najwęższą szafkę. Mebli o tak nietypowych wymiarach raczej się nie projektuje. Jeśli chcesz zatem je zdobyć, musisz wykonać je na zamówienie. Będzie to na pewno świetny pomysł, gdyż takie meble pozwolą ci przejąć kontrolę nad układem całego przedpokoju. Nie zwracając zupełnie uwagi na jego nietypowe wnęki czy dziwne luki, będziesz krok po kroku uzupełniać je praktycznymi meblami, w czym pomoże ci niejeden zakład stolarski. Duża i pojemna szafa, zastosowana w jednej z takich wnęk, stanie się dopełnieniem twojej standardowej garderoby lub jej całkowitą imitacją. Bez trudu zmieścisz w niej bogatą kolekcję odzieży wierzchniej – płaszcze, kurtki, szaliki, czapki i buty – ale też wykorzystasz ją do przechowywania domowych sprzętów, czyli m.in. odkurzacza, żelazka lub mopa. Zakładając, że twój przedpokój jest naprawdę niewielki, nie będziesz chciał ani mógł wykorzystać w nim jakiejś większej ilości dekoracyjnych dodatków. Skoro zatem chcesz go upiększyć i jednocześnie nie zamierzasz tracić jego wolnej przestrzeni, staraj się wypełniać go takimi meblami, które jednocześnie poprawią jego walory estetyczne. Wykonaj je z cudownego i klasycznego drewna. Zwróć uwagę na to, aby na jego powierzchni uwidaczniały się fantazyjne naturalne słoje. Postaw na jasny odcień mebli, który przy okazji rozjaśni otaczającą je przestrzeń. Dzięki nim twój przedpokój na pewno wyda się większy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here