Jak wybrać materiał na taras?

Trudno o większą przyjemność niż poranna kawa na własnym tarasie. Taras jest też doskonałym miejscem do wspólnego spędzania czasu. Rodzina i znajomi z pewnością docenią możliwość biesiadowania pod gołym niebem i czerpania radości z pięknej aury. Jednak aby satysfakcja była pełna, warto pamiętać o spełnieniu kilku istotnych warunków – zarówno podczas planowania i budowy tarasu, jak i w trakcie jego późniejszej eksploatacji.

Surowce naturalne?

Podstawową kwestią jest sposób wykonania, a dokładniej rodzaj materiałów użytych do budowy tarasu. Możliwości jest kilka, a wybór w dużej mierze zależy od upodobań i budżetu właścicieli. Pominiemy zwykłą betonową wylewkę, nie jest ona ani estetyczna, ani trwała, trudno też utrzymać ją w należytym porządku. Warte rozważenia wydają się  płytki ceramiczne lub na przykład gresowe, mają one jednak kilka istotnych wad. Przede wszystkim stanowią spory wydatek, zarówno podczas zakupu, jak i instalacji. Montaż wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża i wyjątkowej staranności podczas prac. Nawet prawidłowo ułożone płytki są podatne na uszkodzenia mechaniczne i nie zawsze łatwo je utrzymać w czystości. Nie bez znaczenia jest też fakt silnego nagrzewania pod wpływem promieni słonecznych.

Alternatywę stanowią deski tarasowe. Na wstępie warto jednak rozróżnić dwa podstawowe rodzaje desek dostępnych na rynku. Pierwszy rodzaj to deski wykonane z naturalnego drewna. Oczywiście nie każdy gatunek drewna nadaje się do tego celu. Surowiec powinien być odpowiednio wytrzymały i odporny na warunki atmosferyczne. Taras jest terenem otwartym i będzie wystawiony na ekstremalnie niskie i wysokie temperatury, opady śniegu i deszczu oraz bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Drewno krajowe zazwyczaj nie posiada odpowiednich cech wytrzymałościowych, dlatego inwestorzy kierują uwagę w stronę gatunków egzotycznych. Najpopularniejsze z nich to bangkirai, garapa, massaranduba, cumaru, angelim amorgoso, ipe lapacho, tigerwood, jatoba. Są one nie tylko odporne, ale też posiadają wyjątkowo atrakcyjną kolorystykę i usłojenie.

A może kompozyt?

Deski kompozytowe powstają z połączenia wiórów i trocin drewnianych z polimerami. Udział tych ostatnich sprawia, że zyskują wyjątkową wytrzymałość i w odróżnieniu od desek drewnianych nie wymagają aż tak starannej i częstej pielęgnacji. O ile naturalne drewno wymaga olejowania i zabezpieczania co najmniej dwa razy do roku, to kompozyt odzyskuje swój blask po zwykłym umyciu. Można do tego celu stosować myjki ciśnieniowe, co pozwala na znaczne zaoszczędzenie czasu i energii włożonej w pracę. W sprzedaży znajduje się wiele wzorów różniących się nie tylko kolorystyką, ale też ryflowaniem i fakturą, a to sprawia, że każdy, niezależnie od gustów, znajdzie coś dla siebie. Nie należy przesadnie oszczędzać wybierając ten rodzaj surowca – najtańsze produkty tworzone są z uboższych mieszanek, co z czasem skutkuje utratą koloru, a co za tym idzie znacznym spadkiem estetyki.

Na ostateczny wybór pokrycia tarasu wpływ ma wiele czynników. Istotne jest to, czy znajduje się on bezpośrednio na gruncie, czy też jest umiejscowiony nad pomieszczeniami mieszkalnymi lub użytkowymi. Ważne jest położenie względem stron świata – ta cecha wpływa na poziom nasłonecznienia. Istotny jest też przewidywany sposób użytkowania tarasu. Mnogość elementów nie ułatwia decyzji, dlatego przed jej podjęciem warto zasięgnąć rady doświadczonych fachowców, którzy pomogą zarówno w doborze materiałów, jak i rozwiązań technologicznych. Czas poświęcony na konsultacje zaowocuje późniejszą satysfakcją i długotrwałym bezproblemowym użytkowaniem tarasu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here