Czujnik dymu nie ochroni naszego domu przed pożarem, ale może uratować zarówno nasze życie, jak i znaczną część naszej własności materialnej. To urządzenie na tyle popularne, że powinno znaleźć się w każdym domu.
Czujniki dymu to tzw. detektory przeciwpożarowe, których zadaniem jest wykrycie ognia, najczęściej na podstawie powstającego i unoszącego się dymu. Powinny się znaleźć we wnętrzu, gdzie przebywają osoby palące lub gdzie znajduje się kominek. Zwykło się twierdzić, że wskazane są wszędzie tam, gdzie istnieje podwyższone ryzyko pożaru, ale tak naprawdę czujnik powinien być w każdym domu.
Jaki rodzaj czujnika do jakiego pomieszczenia?
Inne wymagania będą miały parterowe budynki jednorodzinna, a inne dwukondygnacyjne bliźniaki czy kamienice. Niezależnie od wyboru, zawsze warto czujniki dymu kupować w profesjonalnych sklepach. Sklep PPOŻ to jedyne miejsce, w jakim warto się zaopatrywać we wszelkiego rodzaju sprzęty ochronne i przeciwpożarowe. Pierwszym elementem, jaki warto ustalić, jest to, czy chcemy, by czujnik alarmował w przypadku zmiany temperatury w pomieszczeniu czy w momencie wykrycia dymu.
Wybierając optyczny czujnik dymu, musimy pamiętać, że charakteryzuje się on wysoką czułością, co może wykluczać jego zastosowanie w niektórych pomieszczeniach. Np. w łazience nie sprawdzi się optyczny czujnik z rozproszeniowym sensorem na ultrafiolet, ponieważ może on reagować w momencie pojawienia się pary wodnej, którą mylnie zakwalifikuje jako dym. W przypadku pomieszczeń, gdzie może pojawić się para wodna, czyli w łazience czy kuchni, najlepiej sprawdzi się czujnik dwusensorowy na podczerwień. Taki czujnik dzięki dwóm diodom, dwukrotnie bada wykryty dym i dopiero kiedy rozproszone zostaną dwie wiązki światła, zareaguje.
W niektórych pomieszczeniach zastosowanie znajdą zaś wyłącznie termiczne czujniki dymu, np. w kotłowni, gdzie zwykle może pojawić się dym, ale nie świadczy to o pojawieniu się pożaru. W takim pomieszczeniu należy zainstalować czujnik termiczny nadmiarowy, który włącza alarm dopiero po przekroczeniu ustalonej temperatury. Są jeszcze czujniki termiczne różniczkowe, które reagują na gwałtowne skoki temperatur – te sprawdzą się z powodzeniem w pomieszczeniach takich, jak salon czy sypialnia.
Na co zwracać uwagę przy wyborze czujnika?
Poza sposobem pracy, do ustalenia mamy także sposób alarmowania, głośność, rozmieszczenie czujników oraz sposób zasilania. Najważniejsze to zdecydować, czy czujnik ma tylko włączać alarm dźwiękowy, czy powinien wykonywać dodatkowe czynności – na rynku dostępnych jest mnóstwo urządzeń, które np. wysyłają SMS na zdefiniowany wcześniej numer, informując o alarmie. Są też inteligentne urządzenia multisensorowe, które z dużą precyzją określają pojawienie się pożaru. Zastosowanie dwóch czujników i skomplikowanych algorytmów pracy sprawia, że taki czujnik znacznie lepiej potrafi dostosować reakcję, do zaistniałej sytuacji. Tego typu inteligentne czujniki samodzielnie podejmują decyzje o tym, czy przekazać informację o pożarze do centrali sygnalizacji pożarowej.