Fotowoltaika - czy warto w nią inwestować

Pozyskiwanie energii ze słońca staje się w ostatnich latach coraz bardziej popularne. Co za tym idzie instalacje fotowoltaiczne są bardzo zaawansowane. Czy warto w nie inwestować? Po ilu latach zwróci się ta inwestycja?

Gdzie można zastosować fotowoltaikę?

Fotowoltaika to dziedzina nauki oraz techniki, która zajmuje się przemianą energii słonecznej na energię elektryczną, wykorzystując przy tym tzw. efekt fotowoltaiczny. Panele słoneczne, które służą do konwersji jednego typu energii w drugi to instalacje, które z roku na rok stają się coraz bardziej zaawansowane i efektywne. Producenci konkurują ze sobą nieustannie starając się spełnić coraz bardziej wygórowane oczekiwania klientów. Jest to jedno z następstw mody na ekologię. Gdzie znajduje zastosowanie użycie energii słonecznej? Energia ta ma zastosowanie, w takich miejscach jak:

  • gospodarstwa domowe
  • gospodarstwa rolne
  • domki letniskowe i wakacyjne

Coraz więcej gospodarstw domowych w Polsce jest wyposażonych w panele fotowoltaiczne. Gminy często dofinansowują w ich kupno – niektóre z nich zwracają nawet ponad 50 proc. ceny kupna instalacji fotowoltaicznej. Jest ona bardzo dobrą alternatywą dla tradycyjnych źródeł energii. Jej zakup zwraca się po około 7 latach od jej zainstalowania. Warto zwrócić uwagę, że jest to inwestycja nie tylko w ekologię, ale i w naszą nieruchomość. Inwestycja znacznie podnosi jej wartość. Możemy sprzedać nasz dom z bardzo dużym zyskiem. Panele słoneczne nie tracą zbytnio na wartości nawet po wielu latach użytkowania.

Instalacja fotowoltaiczna to skomplikowany mechanizm

Instalacja składa się z wielu elementów. W jej skład wchodzą:

  • moduł fotowoltaiczny
  • inwerter
  • regulator napięcia
  • akumulatory
  • wyświetlacze danych
  • system montażowy
  • sensory do pomiaru napromieniowania

Widzimy, że jest to dość skomplikowany mechanizm. Dlatego montaż instalacji najlepiej jest powierzyć profesjonalistom. Wiąże się to z dość dużym wydatkiem, ale będziemy mieć pewność, że całość zainstalowana zostanie w bezpieczny i prawidłowy sposób. Zanim wybierzemy firmę z branży fotowoltaiki warto dokonać wnikliwego researchu w internecie. Warto zwrócić uwagę nie tylko na ceny, ale również na profesjonalizm pracowników danej firmy. Czasem warto poświęcić trochę pieniędzy żeby panele działały prawidłowo oraz były w pełni wydajne.

Cena fotowoltaiki jest różna w zależności od wielkości gospodarstwa, w którym zamieszkujemy. Obecnie za każdy 1kWp instalacji możemy zapłacić od 4 tysięcy złotych. Warto więc obliczyć, jakiej instalacji potrzebuje nasz dom. O cenach instalacji decydują nawet takie szczegóły, jak pochylenie dachu, czy to ile cienia pada na nasz dach. Warto zastanowić się nad kupnem instalacji fotowoltaicznej bo zyskujemy w pełni zdrową i ekologiczną energię. Nasze rachunki miesięczne za prąd zostaną w dużej mierze zredukowane. Duże znaczenie dla większości z nas ma to, jak duży procent poniesionych kosztów w zakup instalacji zwraca gmina. Zależy to jednak od stanu finansów gminy, w której mieszkamy oraz tego ilu mieszkańców złoży wniosek o dofinansowanie.

Więcej informacji: Fotowoltaika 4oze.pl – zobacz fotowoltaikę w swoim regionie – dowiedz się więcej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here