Spożywanie wody to istotny element naszego życia, a także – stylu życia. O ile jeszcze do niedawna najpopularniejszym sposobem na zaopatrywanie się w wodę było kupowanie w sklepach wody butelkowanej, to obecnie przyzwyczajenia tego typu ulegają znaczącym zmianom. Coraz chętniej i częściej korzystamy z urządzeń służących do filtrowania wody z kranu, dzięki których zastosowaniu staje się ona nie tylko optymalnie czysta i całkowicie zdatna do spożycia, ale także – zyskuje na smaku. Woda z kranu bowiem zawiera w składzie elementy negatywnie wpływające na jej walory smakowe i aromat. By się ich pozbyć – wodę należy właśnie przefiltrować.
Jak i czym filtrować wodę – oraz dlaczego właśnie przy użyciu dzbanków filtrujących?
Ilość zużywanego każdego roku plastiku jest przeogromna. Zgodnie z opinią specjalistów, rocznie w naszym kraju produkuje się prawie 4 miliony ton odpadków plastikowych. Znaczna ich część to zużyte butelki po wodzie, w której zaopatrujemy się w sklepach spożywczych. Warto o tym pamiętać, gdyż niepoddana procesowi recyklingu butelka będzie się rozkładać przez okres nawet 1000 lat.
Dlatego, warto poszukiwać rozwiązań alternatywnych względem wody butelkowanej. Do takich należy – filtrowanie wody z kranu przy użyciu odpowiednich dzbanków. Dzbanki takie przeznaczone są do codziennego korzystania i świetnie radzą sobie z usuwaniem zanieczyszczeń typowych dla wody z kranu. Filtry pochłaniają takie niepożądane składniki jak metale ciężkie (nawet ich śladowe ilości), drobnoustroje i grzyby, a także inne rodzaje zanieczyszczeń, mogące występować w wodzie z kranu.
Ponadto, woda z kranu jest często niezbyt smaczna lub wydziela nieprzyjemny odór. Jest to związane między innymi z faktem, że podróżując przez kanalizację, woda przejmuje panujące w niej zapachy. Niestety, ale aromat i zapach pozostają wraz z wodą nawet po jej przegotowaniu i zaparzeniu na jej bazie innych trunków (na przykład kawy). Dzięki zastosowaniu dzbanków filtrujących możemy uwolnić się od tych niepożądanych właściwości wody i cieszyć się optymalnym smakiem, wolnym od wpływu warunków panujących w kanalizacji.
Jak wybrać dzbanek filtrujący? Krótki poradnik przed zakupem
Pierwszym istotnym parametrem jest oczywiście pojemność danego dzbanka. W zależności od tego ile osób będzie z niego korzystać oraz z jaką częstotliwością – powinniśmy sięgnąć odpowiednio po mniejszy lub większy dzbanek. Zgodnie z ogólnie przyjętą regułą, jeśli z dzbanka korzystać będzie jedna osoba – wówczas wystarczy dzbanek 1-litrowy. W przypadku większej ilości osób – na przykład kilkuosobowej rodziny – warto rozważyć zakup większego dzbanka, na przykład 4-litorwego.
Rodzaj zastosowanej konstrukcji to kolejne istotne kryterium. Dzbanki mogą być wykonane z różnych materiałów, wśród których najczęściej korzysta się z tworzyw sztucznych – na przykład plastiku – a także szkła lub szkła hartowanego. Dzięki temu dzbanki są niezwykle lekkie w czasie podnoszenia i przenoszenia, a także odporne na zabrudzenia i łatwe w czyszczeniu.
Rodzaj pokrywki i rączki też są istotną sprawą. Rączka powinna być solidna i dobrze wyprofilowana. Pokrywka natomiast powinna być wyposażona w praktyczny mechanizm otwierania i nalewania wody.
Aquamelior.pl – ekspert w dziedzinie filtracji
Wkład filtrujący – czyli kluczowy element w każdym dzbanku – to ta część dzbanka, którą będziemy regularnie wymieniać. Warto w tym miejscu podkreślić, że można korzystać zarówno z wkładów oryginalnych – udostępnianych przez tego samego producenta, co używany przez nas dzbanek – jak i wkładów zamiennych. Te ostatnie są niewiele mniej skuteczne w oczyszczaniu wody, a cena ich zakupu jest korzystniejsza dla naszego portfela. We wkłady filtrujące (oryginalne, jak i zamienne) możesz zaopatrzyć się na stronie Aquamelior.pl.