babka lancetowata
fot. pixabay.com

Babka lancetowata to niepozorna roślina, która zajmuje ważne miejsce w rodzinnej apteczce babci. Dziś warto skorzystać z jego licznych walorów zdrowotnych. Sprawdź, co dobrego kryje się w tym naturalnym składniku!

Zobacz też: https://www.uroda.info.pl/babka-lancetowata-ziolo-dla-zdrowia-i-urody/

Babka lancetowata

Babka lancetowata, pospolita, jajowata, piaszczysta – rodzina babki jest duża. Główną różnicą w roślinach jest kształt liści (długie i spiczaste, okrągłe lub owalne), ale ich kwiaty są bardzo podobne (na szczycie długich, bezlistnych łodyg znajdują się niepozorne kwiatostany, a okres kwitnienia trwa kilka miesięcy. Kwitnienie od dołu do góry). Chociaż babkaa jest blisko spokrewniona, jej osobowość jest nieco inna. Babka jest szczególnie ceniona przez zielarzy.

Liście babki zawierają duże ilości związków śluzu (do 10%), elementy podobne do tęczówki, garbniki, karotenoidy, kwas organiczny, karoten, witaminy (w tym witamina C i witamina K), minerały (w tym sole sodu, potasu, magnezu, cynku).

Ze względu na te substancje babka ma również wiele zastosowań.

Właściwości zdrowotne

Działa przeciwzapalnie na błony śluzowe jamy ustnej, gardła i przewodu pokarmowego, zwiększając krzepliwość krwi i uszczelniając naczynia krwionośne.

Ma działanie pobudzające wykrztuśne, może przyspieszać gojenie się ran i podrażnień skóry, łagodzić kaszel, a także wspomagać leczenie chorób górnych dróg oddechowych, wrzodów żołądka i dwunastnicy. Może być również stosowany przy łagodnej biegunce. Spośród leków naturalnych, przy zapaleniach spojówek i powiek, wywar z liści stosowany jest do przemywania oczu od zewnątrz.

Badania wykazały również, że wodne ekstrakty z liści babki lancetowatej mają potencjalne działanie przeciwnowotworowe. Stymulują produkcję interferonów i przeciwciał przeciwko antygenom wirusowym – związki te chronią organizm przed infekcjami wirusowymi i pośrednio zwalczają te typy nowotworów wywołane przez dostające się do komórek wirusy onkogenne.

Babka jest zawarta w wielu preparatach ziołowych na choroby oskrzeli i kaszlu, wykrztuśnych drogach oddechowych i rzadkiej wydzielinie, a także w wielu kosmetykach oczyszczających, które mogą łagodzić podrażnienia skóry i wspomagać odnowę naskórka.

Przeczytaj też: http://www.homeinspiration.pl/czarny-ryz-na-zdrowie/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here