Antyczne meble w twoim domu

Marzysz o eleganckim wnętrzu przypominającym dziewiętnastowieczne powieści? Drażnią cię nowoczesne meble ogólnodostępne w sklepach meblarskich? Aby urządzić swoje mieszkanie w starym, wysmakowanym stylu nie musisz dziedziczyć szlacheckiego dworku. Wystarczy, że twój dom wypełnią meble antyki.

Nowoczesne trendy w wyposażeniu wnętrz cechuje minimalizm. Puste, surowe przestrzenie w chłodnych kolorach, ceglane ściany i mnóstwo szarości połączonej z neutralną bielą i stalowymi sprzętami wiodą prym w przestrzeni publicznej i magazynach wnętrzarskich. Co jednak, gdy taka stylistyka do nas nie przemawia i nie czujemy się dobrze w jej otoczeniu?

Odrzuć trendy, słuchaj siebie

Pamiętaj, że dom to miejsce, które ma dawać ci poczucie komfortu. Nie jest studiem fotograficznym, ani wizytówką naszego statusu materialnego. To bezpieczna przestrzeń, która sprawia, że nie musimy się pilnować i z dala od ludzkich spojrzeń, po prostu odetchnąć. Dlatego ważne jest, żeby urządzając wymarzone mieszkanie podążać nie za trendem, ale za tym co bliskie naszemu sercu i co lubimy najbardziej. Wybierając stylistykę pomieszczeń postawmy na sprzęty i klimat jaki lubimy, nie oglądając się na innych i ich preferencje.

Jak mieszkał Ludwik XVI

Meble antyki, niektórym kojarzą się dość jednoznacznie. Obicia w rzucik i kwiatowe motywy wyszywane ręcznie, złote brzegi wypoczynków złożone w barokowe wywijasy czy rzeźbione komody. Ale pod nazwa meble antyki kryje się o wiele więcej, a pojęcie to jest dużo szersze niż może nam się na pierwszy rzut oka wydawać. no bo czym tak naprawdę są antyki? i skąd wiadomo, ze dany mebel należy do tej grupy? Jak definiować meble antyki? Jeśli odnieślibyśmy się do definicji podanej w słownikach, to nazwą tą określamy przedmioty ruchome bądź nie (w przypadku mebli w grę wchodzi ta druga opcja), które zostały wykonane przez człowieka i są świadectwem minionej epoki. Według znawców tematu oraz kolekcjonerów, za datę graniczną, do której musza być wykonane przedmioty by chlubnie nazywać je antykami uważa się 1945 rok, czyli zakończenie II wojny światowej. Często jednak, jeśli nie mamy aż takich wymagań, a nasze mieszkanie nie traktujemy jak muzeum za meble antyki uważa się po prostu przedmioty stare, noszące znamiona dawnych czasów i stylu w jakim zostały wykonane. Jeśli więc uwielbiamy rustykalne wnętrza, fascynują nas meble z okresu Ludwika XVI i pragniemy w takiej stylistyce urządzić swój dom, wystarczy poszukać odpowiednich, klimatycznych staroci. Taki zabieg, nie tylko ochroni naszą kieszeń przed kolosalnymi wydatkami, z jakimi wiąże się zakup oryginalnych, starych mebli z epoki to dodatkowo pozwoli nam wylegiwać się na pięknych otomanach, bez leku o to, że uszkodzimy, stary, zabytkowy plusz.

Gdzie kupić meble antyki?

Pierwszą odpowiedzią jaka nasuwa się na pytanie gdzie najlepiej zaopatrywać się w meble antyki jest: Desa. Specjalistyczne sklepy, znane od lat wciąż cieszą się popularnością i znaleźć można je w większości miast. Jeśli na poważnie pasjonujemy się przeszłością i przedmiotami z dawnych epok, można też rozeznać się w środowisku lokalnych kolekcjonerów. W ich zbiorach, dal poszukiwaczy staroci znaleźć można nie lada okazy i prawdziwe eksponaty. Niestety. Takie rozwiązania możliwe są jedynie dla osób z zasobnym portfelem. Ceny za meble antyki osiągają bowiem niebotyczną wysokość i szukając ich musimy nastawić się na minimum kilkutysięczne wydatki. Jeśli jednak nasz budżet okaże się niewystarczający, nie szkodzi. Meble antyki znaleźć można na wiele sposobów.

Pchli targ, czyli kopalnia skarbów

W większości dużych miast organizowane są tak zwane targi staroci. wystarczy delikatnie zbadać temat, by trafić do królestwa bibelotów, starych książek i mebli. Kilkukrotna wizyta na palcu, gdzie rozkładają się sprzedawcy staroci pozwoli nam na zawarcie nowych znajomości oraz ułatwi poszukiwania konkretnych przedmiotów. Oprócz zwykłych zakupów, takie miejsca charakteryzuje specyficzny klimat. Zarówno stali bywalcy pchlich targów jak i sprzedawcy stanowią odrębną, dobrze znające się nawzajem środowisko. Wystarczy rozpytać o komodę lub rozpuścić wici, że jesteśmy na kupnie szafy by oferty posypały się jak z rękawa. Nawet jeżeli na stoisku nie widać upragnionej rzeczy – nie bójmy się pytać. Rzadko bowiem sprzedawcy staroci wożą ze sobą swój cały asortyment. Dysponują za to magazynami pełnymi prawdziwych skarbów. Targi staroci to także świetne miejsce, gdzie zanikają granice. Obok siebie rozkładają swój towar kolekcjonerzy, właściciele sklepów oraz zwykli zbieracze. Czasem ceny mebli są o wiele niższe niż w tradycyjnych sklepach, no i co najważniejsze – można się targować.

Wyprzedaż garażowa i hangar cudów

Jeśli meble antyki, to upragniony przez nas przedmiot, warto rozejrzeć się za zwykłymi sklepikami skupującymi starocie. W Krakowie, tego typu miejsce prowadzi fundacja wspierająca bezdomnych. Wśród rzeczy znalezionych, niepotrzebnych i oddawanych przez poprzednich właścicieli, nierzadko znaleźć można prawdziwe cacka i dać im drugie życie. Coraz popularniejszą formą w Polsce są także wyprzedaże garażowe, na których za grosze można kupić stare zniszczone meble. Nierzadko w odrestaurowanej wersji zyskują jakość i szyk i mogą nadać wytworny klimat naszym pomieszczeniom. Często w portalach społecznościowych znaleźć można także lokalne grupy, gdzie na bieżąco wrzucane sa fotografie z wystawek przeznaczonych na śmietnik. Bezwartościowe dla jednych starocie mogą okazać się prawdziwym skarbem dla kogoś innego, a w dodatku są osiągalne zupełnie za darmo, wystarczy tylko odrobina refleksu.

Idzie nowe, zostaw stare

Nawet jeżeli nasze mieszkanie nie ma sznytu z dawnych lat, nie oznacza to, że musimy w pełni rezygnować ze starych sprzętów. Meble antyki doskonale pasują do współczesnych modeli szaf czy regałów. Wystarczy odrobina wyobraźni i dobrego smaku by taki mariaż starego z nowym udał się znakomicie. Połączenie mebli ze sklejki z zabytkowym łożem w sypialni może wypaść naprawdę ciekawie i być inspiracją dla dalszych poszukiwań, zgłębiania wiedzy a może nowego hobby

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here