3 powody, żeby kupić biokominek

Biokominki, choć są popularne, cały czas mają pewien niewykorzystany potencjał. Ich zastosowanie jest szersze niż się wydaje i można to uzasadnić na wiele sposobów, choć ze wszystkich argumentów trzy wydają się najlepiej pokazywać, dlaczego warto kupić biokominek.

Dogrzewanie w okresie przejściowym

Biokominki raczej rzadko wykorzystywane są jako podstawowe źródło ciepła, co wynika przede wszystkim z braku zintegrowanego systemu dystrybucji ciepła. Nie będzie to problemem na przykład w dużym salonie z aneksem w technologii pasywnego domu, ale faktycznie w wielu budynkach zimą ilość ciepła z biokominka może być zbyt mała. Za to w okresie przejściowym biokominki będą zwykle w zupełności wystarczały.

I nie chodzi tylko o to, że są „wystarczająco dobre” – są nawet lepsze niż klasyczny piec, ponieważ można je rozpalić szybciej, a zużycie paliwa jest tam niewielkie. Nie ma też limitu temperatur, które trzeba osiągnąć dla optymalnej pracy, tylko po prostu po zapaleniu biopaliwa można szybko poczuć przyjemne ciepło.

Dekoracja i klimat z biokominka

Biokominkom nie można odmówić walorów estetycznych. Nawet przy sprawnym systemie ogrzewania centralnego widok płomienia w obudowie kominkowej – lub w otwartym palenisku, bo tu rozwiązania są różne – po prostu zwiększa atrakcyjność wnętrza. W tych rozważaniach można na chwilę pominąć nawet wydajność grzewczą. Instalacja biokominka jest po prostu rozwiązaniem estetycznym i to trudno przecenić. Warto może jedynie dodać, że nie będzie też szczególnie bardzo obciążała budżetu na przykład w porównaniu do wykonania wyszukanych dekoracji świetlnych.

Ponieważ wybór jest duży: od małych przenośnych, po duże biokominki do zabudowy, można zadbać o wygląd każdego wnętrza. Zresztą podobnie rzecz ma się ze stylistyką, bo kominki na biopaliwa mogą być zbudowane niemal dowolnie.

Ogrzewanie małej przestrzeni

Instalacja główna świetnie sprawdza się, jeśli chodzi o ogrzanie całego domu lub mieszkania do minimalnej wymaganej temperatury. Biokominek można wykorzystać, aby ograniczyć używanie głównego źródła ciepła, za to dogrzać jedno pomieszczenie, z którego się cały czas korzysta. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w większości domu utrzymać 17°, natomiast gabinet albo salon dogrzać dzięki biokominkowi jeszcze o 2-3 stopnie.

Oczywiście, nowoczesne instalacje są zwykle wyposażone w termostaty, ale czasem osiągnięcie idealnych wyników jest dość trudne, nawet jeśli się z nich właściwie korzysta, a biokominki pozwalają takie niedogodności wyeliminować. Co równie ważne, dzięki nim zwykle dość szybko uzyskuje się pożądany efekt, ponieważ nie ma tu czynnika bezwładności cieplnej całej instalacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here