Szafa rogowa

Wielokrotnie narożniki są w mieszkaniach pomijane, ze względu na trudności w dobraniu do nich stosownego umeblowania. Okazuje się, iż wytwórcy nie zapomnieli o małych kątach, jakie można wykorzystać przy pomocy szaf rogowych. Poniżej dowiemy się jakie szafy narożne do pokoju będą najlepsze, i również na co należy zwracać uwagę przed zakupem.

Szafa rogowa – typy
Szafy narożne możemy podzielić pod względem paru kryteriów. Pośród nich należałoby wziąć pod uwagę ich budowę. Pod tym względem wymieniamy:

1. Szafy narożne tradycyjne – są to standardowe szafy narożne, jakie umieszczone są bezpośrednio w narożniku określonego pomieszczenia. Wypełniają cały kąt, natomiast ich system otwierania znajduje się równolegle do narożnika. Wielokrotnie w swoim kształcie mają załamania, dzięki czemu wykończenie jest zdecydowanie przyjemniejsze. Ponadto taki system stara się likwidować ciężko dostępne miejsca wewnątrz szafy. 2. Szafy narożne w kształcie litery „L” – nazywane są one także szafami narożnymi wewnętrznymi. Składają się one z prawego i lewego skrzydła, jakie biegną równolegle do ścian skupiających się w danym narożniku. Jest to teraz coraz powszechniejsze rozwiązanie, jakie pozwoli na skuteczne wykorzystanie wewnątrz szafy.
3. Szafy narożne zewnętrzne – rzadkie wyjście, jakie wykorzystywane jest w dużych pomieszczeniach. Idealnie sprawdza się, jeśli, chcemy narożnik wykorzystać jako osobną garderobę. W tym wypadku zamiast litery „L” mamy do czynienia z zabudowanym kwadratem czy prostokątem. Szafa narożna tego rodzaju projektowana jest na wymiar, dzięki czemu możemy ustalić jej dokładne parametry.

Szafy rogowe możemy podzielić również pod względem materiałów, z których zostały zrobione, odcieni, i również umeblowania znajdującego się wewnątrz. Teraz do najpopularniejszych z nich zaliczają się szafy narożne zrobione z płyt drewnopochodnych czy szkła hartowanego, wyposażone w przesuwane drzwi.

Szafa narożna – jak wybrać?
Podjęcie decyzji o zamówieniu szafy narożnej wcale nie jest łatwym zadaniem. Jednakże większą popularnością cieszą się wolnostojące szafy ścienne, jak i również szafy wnękowe. Narożne szafy zdają egzamin w sytuacji, gdy nie mamy miejsca na ustawienie zwykłych mebli. Niewątpliwie przy doborze tego rodzaju mebli, powinniśmy kierować się jak najwyższą klasą wykonania. Jednakże nie bez znaczenia jest również wyposażenie i wygląd zewnętrzny.

W innowacyjnych mieszkaniach na pewno lepiej prezentować się będą szafy w kształcie litery „L”, lub szafy zewnętrzne. Kolejnym plusem są niewątpliwie przesuwane drzwi, jakie ponadto pozwolą na zaoszczędzenie dużej ilości miejsca. Szafa narożna winna być obowiązkowo przystosowana do wnętrza, w jakim ma się ostatecznie znaleźć. Inaczej zaprezentuje się tego rodzaju mebel do pokoju, natomiast inaczej szafa młodzieżowa. Należałoby podjąć decyzję, aby garderoba miała już właściwe wyposażenie. Szafa z półkami, wieszakami, i koszykami ułatwia organizację i przechowywanie rzeczy.

Szafa narożna na zamówienie lub bezpośrednio ze sklepu?
Najbardziej modne szafy narożne to takie, jakie stawiamy w rogu pomieszczenia, na styku dwóch ścian. Jest to idealne wyjście wówczas, kiedy mamy mało miejsca w pokoju oraz chcemy wykorzystać wolny kąt. Taka szafa narożna ma wtedy ścięte boki, co zabezpiecza przed bolesnymi uderzeniami. Więc dobrze odnajdzie się także w pokoju młodzieżowym czy dziecięcym. Wybór gotowych szaf narożnych jest niezwykle duży – właściwie każdy sklep meblowy ma je w swoim asortymencie.
Gdy natomiast zdecydujemy się na zakup szafy na zamówienie, należałoby zaprojektować ją tak, aby każdy element był jak najbardziej funkcjonalny.

Szafy narożne: rozpocznijmy od korpusu
Wysokość polskich mieszkań waha się w zależności od budownictwa – od 250 cm do 270 cm, podczas kiedy szafy projektuje się zwykle na wysokość od 190 cm do 220 cm. Więc rzadko zdarza się, aby gotowe szafy były wyższe. To znaczy, iż będziemy mieli jeszcze dużo miejsca do sufitu – to i dobrze, i źle. Poszczególni lubią wykorzystać sobie tę przestrzeń, umieszczając na szafie kartony lub drobiazgi. Inne osoby z kolei preferują szafy dopasowane do wielkości mieszkania, tak aby stykały się z sufitem. W takim wypadku należy pomyśleć o indywidualnym projekcie szafy, aby wymiarami pasowała zarówno wielkości pomieszczenia, jak również długości ściany (lub wnęki), przy której chcemy postawić mebel. Projektując szafę narożną, można odejść od tradycyjnych rozwiązań w formie ściętych boków oraz zaplanować mebel na planie litery „L”. Znaczy to, iż szafa narożna będzie się składała z dwóch elementów, ustawionych do siebie prostopadle. Każdy z nich może mieć inną długość oraz głębokość. W takim układzie można chociażby wykorzystać różne typy drzwi.

Szafa narożna w aranżacji pomieszczenia
Najprzyjemniejsze dylematy, więc sprawę wyglądu szafy, zostawiliśmy na koniec. Pierwszy etap to wybór materiału, z jakiego szafa narożna będzie zrobiona. Może to być zarówno laminowana płyta meblowa, drewno, jak również modne ostatnio bambus lub szkło (lacobel, lacomat). Lacobel oraz lacomat to typ specyficznego szkła robionego w taki sposób, aby jego powierzchnia była prawie doskonale płaska i bez żadnych zniekształceń. Lacomat od szkła lacobel różni się pokryciem powierzchni specjalistycznym lakierem, jaki powoduje, iż szkło jest matowe. Takie szkło niezwykle łatwo utrzymać w czystości, ponieważ nie widać na nim śladów palców. Dodatkowo charakteryzuje się dużą wytrzymałością na wilgotność. Nie zaszkodzą mu także różne środki czyszczące. Szafy narożne robione są przeważnie z drewna. Materiał tenże idealnie wpisuje się w wystrój pomieszczenia niezależnie od stylu aranżacji. Do wnętrz w stylu skandynawskim dobierzmy szafy o jasnej obudowie (np. z drzewa sosnowego). W wypadku pomieszczeń prowansalskich oraz rustykalnych idealnie sprawdzi się szafa z jasnego drewno, malowana na biało lub dodatkowo z efektownymi przecierkami na powierzchni. Do wyboru mamy także szafy narożne z egzotycznych gatunków drewna, takich jak bambus lub ciemnobrązowy palisander (szafy palisandrowe są jednakże drogie oraz niezwykle ciężkie).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here